Wiele osób marzy o dużej łazience, jednak zazwyczaj w mieszkaniach łazienki są małe. Nie jest to jednak powód do zmartwień, gdyż nawet małą łazienkę można zaprojektować tak, by komfortowo z niej korzystać. Jak zaaranżować niewielką łazienkę, na co zwrócić uwagę, co powinno się w niej znaleźć? Na czym polega podział łazienki na strefy? Zachęcamy do lektury.

Mała albo nawet bardzo mała łazienka to problem w wielu mieszkaniach. Wiadomo, że każdy chciałby mieć dużą i jasną łazienkę, najlepiej z oknem, w której można sobie zrobić domowe SPA, a jeszcze lepiej pokój kąpielowy z wpuszczaną wanną. Jednak realia są takie, że większość osób mieszkających w blokach ma niewielkie łazienki. Właściwa aranżacja małej łazienki może spowodować, że będzie optycznie wydawać się większa.

Często łazienkę traktuje się stricte użytkowo. Warto jednak zastanowić się nad jej prawidłowym urządzeniem, by stała się przyjaznym miejscem, gdyż podobno każdy spędza w niej od 1 do 2 godzin dziennie, czyli aż 7-14 godzin tygodniowo, 30-60 godzin miesięcznie i aż 365-730 godzin rocznie. Przed jej aranżacją należy zastanowić się co w łazience jest dla nas ważne, o czym skrycie marzymy, a co jest wygodne i funkcjonalne. Pozwoli to na uniknięcie błędów i dzięki temu mała łazienka w bloku stanie się naszą odskocznią po ciężkim dniu.

Łazienka to takie miejsce, w którym domownicy powinni czuć się komfortowo. Taki efekt da się uzyskać dzięki odpowiednio dobranemu wyposażeniu, jego prawidłowym rozmieszczeniu i dobrze dobranym materiałom, sprzętom i kolorom. Bo to właśnie kolory, materiały, faktury i wzory mają wpływ na klimat danej łazienki.

Na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania małej łazienki w bloku?

Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji małej łazienki, czyli kolorystykę, oświetlenie, płytki, urządzenia narożne i lustra. Jeśli chodzi o kolory, to najlepiej wybierać jasne, naturalne barwy takie jak szarość, biel czy beż. Warto ograniczyć się do 2-3 odcieni. W małej łazience należy zastosować kilka punktów świetlnych, dających rozproszone światło. Odpowiednio dobrane oświetlenie może stworzyć miły łazienkowy klimat. Lepiej wybrać większe jednokolorowe płytki niż małe we wzory. Wzorzyste płytki sprawdzą się tylko w dużych łazienkach. Urządzenia narożne (umywalka/szafka) pozwalają na maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Koniecznie należy pamiętać o lustrach i to dużych, które optycznie powiększą łazienkę. Ważne, by nie miały ram.

Co powinno znaleźć się w małej blokowej łazience?

Przed przystąpieniem do aranżacji małej łazienki w bloku należy zastanowić się jakie są potrzeby osób, które będą z niej korzystały. Czy wystarczy nam prysznic, czy koniecznie musimy mieć wannę, czy jedna umywalka będzie wystarczająca, czy jest nam potrzebny bidet, gdzie stanie pralka, czy zaplanowaliśmy szafki na przechowywanie kosmetyków, detergentów, chemikaliów i ręczników? Warto także pamiętać, by ustawiając urządzenia, zachować przestrzenie funkcjonalne, by wszystkie łazienkowe czynności można było wykonywać swobodnie.

To pomoże w doborze właściwych urządzeń sanitarnych, ich ustawieniu, a także wyborze mebli (szafka z umywalką i lustrem czy może meble na wymiar). Choć w sklepach dostępnych jest wiele mebli łazienkowych w różnych kolorach i wykończeniu, to jednak meble na wymiar są najlepszym rozwiązaniem, gdyż pozwalają jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń.

Podział na strefy

Najlepiej gdy w łazience, także tej małej, zostaną wydzielone strefy, tj. strefa relaksu i strefa tzw. szybkiego korzystania. W tej pierwszej powinna znaleźć się wanna lub prysznic, a w drugiej sprzęty, z których korzysta się często i szybko, czyli wc, ewentualnie bidet i umywalka. Strefy te powinny zostać wydzielone za pomocą ścianki. Jaki jest cel takiego podziału? Otóż, umożliwia to równoczesne korzystanie z łazienki dwóch osób – ktoś może umyć ręce, gdy druga osoba zażywa długiej kąpieli, nie narażając tej drugiej na skrępowanie. Poza tym jeśli ktoś relaksuje się w wannie czy podśpiewuje pod prysznicem, to jego relaks nie zostanie zakłócony.

Zasada podziału jest taka, że urządzenia, z których korzysta się szybko i wielokrotnie w ciągu dnia są oddzielone od prysznica czy wanny, z których korzysta się raczej tylko wieczorem i dłużej. Wanna/prysznic powinny zostać umieszczone jak najdalej od wejścia do małej łazienki. Warto, by pod prysznicem było miejsce do siedzenia, a na wannie nastawka na książkę i kieliszek wina. W tej strefie, oczywiście jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, można także urządzić mini kącik wypoczynkowy z krzesłem czy fotelem.

Często jest tak, że wnęka, która znajduje się w łazience jest naturalnym miejscem na prysznic czy wc. Jeśli pomieszczenie jest kwadratowe albo prostokątne, to wtedy dobrym pomysłem jest zbudowanie ścianki, murku albo wnęki. Strefy można stworzyć także przez samo postawienie urządzeń sanitarnych – np. wysuniętą na środek wannę. Strefy można oddzielić także innymi kolorami, oświetleniem czy zróżnicowanymi materiałami. Przy wydzielaniu stref trzeba pamiętać, by zrobić to na etapie projektu. Jeśli urządzenia sanitarne miałyby być umieszczone za daleko od pionu kanalizacyjnego, to mogłoby to stanowić problem, np. poprzez konieczność umieszczenia wc na podwyższeniu.

Odwieczny dylemat – prysznic czy wanna?

Prysznic jest lepszym rozwiązaniem w małej łazience, ponieważ zajmuje mniej miejsca, a szklane drzwi dają wrażenie nieograniczonej przestrzeni. Jeśli ktoś jednak marzy o wannie, to może zastanowić się nad wanną z szybą, z której można korzystać także jak z prysznica. Jednak wanna zabiera dużo miejsca, które jest tak cenne w niewielkiej łazience. Decydując się na prysznic, warto wybrać taki bez brodzika, ze szklanymi drzwiami lub ścianą – wtedy pomieszczenie wyda się większe. Wygląda to bardzo nowocześnie i nie zabiera dużo miejsca. Można także wybrać prysznic z głębokim brodzikiem, który może służyć jako quasi wanna – np. do ręcznego prania.

Gdzie powinna znajdować się łazienka?

Zazwyczaj jest tak, że nie mamy wpływu na to, gdzie znajduje się łazienka. Jeśli jednak możemy o tym zadecydować, to warto to dobrze przemyśleć, ponieważ lokalizacja tego pomieszczenia jest bardzo ważna. Najlepiej, by była blisko sypialni, by po kąpieli można było od razu udać się do ciepłego łóżka. Z kolei oddzielne wc powinno znajdować się niedaleko korytarza, co będzie wygodne także dla odwiedzających nas gości. Takie rzeczy trzeba ustalić już na etapie budowy mieszkania, by można było umieścić przyłącza w odpowiednich miejscach.

Wiele inspiracji i ciekawych pomysłów także na aranżację małej łazienki w bloku można znaleźć tu: https://forum.leroymerlin.pl/forum/lazienka,2,106.html.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here