Test wzroku – czego można się dowiedzieć

0
Test wzroku - czego można się dowiedzieć

Test wzroku jest pierwszym krokiem do postawienia diagnozy dotyczącej chorób oczu. Badania z wykorzystaniem plansz są bezinwazyjne, a pozwalają w bardzo prosty i szybki sposób sprawdzić, czy ze wzrokiem dzieje się coś niepokojącego. Na podstawie pobieżnego badania można wykryć różne nieprawidłowości – z konkretnymi dowodami warto zgłosić się już na bardziej profesjonalne badanie, by dowiedzieć się, z jakim schorzeniem mamy do czynienia.

Testy wzroku – jakie warto wykonywać?

Test muchy – ten prosty test pozwala sprawdzić możliwości oczu pod kątem różnic w patrzeniu na przedmiot znajdujące się w pewnych odległościach. Test ten można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – plansze do testu muchy bardzo często są dostosowane do możliwości nawet bardzo małych pacjentów, dzięki czemu bez problemu rozumieją oni instrukcje. Badanie wzroku przy użyciu testu muchy pozwala wykryć m.in. „leniwe oko”. Tak określa się gałkę oczną, która przestaje prawidłowo pracować. Inaczej mówiąc, jedno oko wtedy pracuje za dwa, ponieważ to drugie „rozleniwia się” i dana osoba przestaje widzieć prawidłowo. Odpowiednio szybkie wykrycie „leniwego oka” umożliwia wprowadzenie leczenia – w takiej sytuacji stosuje się przede wszystkim ćwiczenia mięśni oka.

Test motyla – to badanie stosunkowo podobne do testu muchy, ale według niektórych jest bardziej przyjazne dzieciom. Niektóre maluchy podczas pierwszego ze wskazanych testów boją się dotknąć skrzydełek muchy. W takich przypadkach zaleca się wykorzystać test motyla. To badanie również umożliwia skontrolowanie głębi widzenia stereoskopowego.

Test randota – to badanie, podczas którego pacjent musi rozpoznać sześć figur na tle, które składa się z przypadkowo ułożonych punktów. Dzięki testowi randota można zbadać głębię widzenia obuocznego u danej osoby. Ten rodzaj testu również można dostosować do możliwości dzieci – wówczas na planszach umieszcza się zwierzątka, które dziecko musi rozpoznać.

Test Amslera – to badanie, które przeprowadza się osobno dla każdego oka. Osoba badana dostaje planszę w kształcie kwadratu, na której wyrysowano przecinające się linie. Na środku planszy umieszcza się czarną kropkę. Badany musi wpatrywać się właśnie w kropkę – jeśli podczas badania dojdzie u niego do zaburzenia widzenia, tj. linie zaczną się rozmazywać, nakładać na siebie lub skręcać, to dla okulisty będzie to już informacja o tym, że badany może chorować np. na zwyrodnienie plamki żółtej.

Test tno – to badanie stosuje się przede wszystkim do kontroli wzroku u kilkuletnich dzieci. Maluch otrzymuje siedem tablic, dzięki którym można sprawdzić, czy pacjent potrafi widzieć stereoskopowo. Aby badanie przebiegło prawidłowo, do testu tno należy też dołączyć okulary, które będą mieć jedno szkło czerwone, a drugie zielone.

Test Wortha – badany musi określić, ile światełek wyświetla się na tablicy. Taką kontrolę należy stosować przede wszystkim wtedy, gdy chcemy sprawdzić, czy u danej osoby występuje widzenie przestrzenne. Brak widzenia przestrzennego objawia się m.in. niemożnością oglądania filmów z okularami 3D – u osoby ze schorzeniem może to wywoływać nieprzyjemne bóle głowy czy coś na kształt choroby lokomocyjnej.

Tablice ishihary – test 38 stron. Ten test stosuje się by sprawdzić, czy badany jest w stanie prawidłowo odróżniać barwy. Na poszczególnych stronach testu przedstawiono rysunki składające się z małych kół – w każdy rysunek wpisana jest liczba. Osoba zdrowa bez problemu ją zauważy; jeśli jednak ktoś ma problem z widzeniem barw, to może całkowicie przeoczyć jakikolwiek numer. Badanie jest szczegółowe – na każdej planszy zawarto inne kolory, dzięki czemu lekarz może kompleksowo sprawdzić zdolność do rozpoznawania barw. Test 38 stron można przeprowadzać zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał z udziałem właściciela sklepu medycznego Kredos.

Wartość witaminy D – dlaczego jest tak ważna w rozwoju dziecka?

0
Wartość witaminy D - dlaczego jest tak ważna w rozwoju dziecka?

Każdy kochający rodzic dba o prawidłowy rozwój swojego dziecka i dokłada wszelkich starań, by zapewnić maluchowi wszystko, co jest niezbędne do utrzymania zdrowia. Odpowiednia dieta, dostarczająca dziecku potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów, ma niebagatelny wpływ na procesy wzrostowe oraz pozwala zapobiec wielu zaburzeniom, a nawet chorobom. Jedną z wielu witamin o kluczowym znaczeniu w rozwoju dziecka jest witamina D. Dlaczego jej rola jest tak ważna i pod jaką postacią może być dostarczana organizmowi? Dowiecie się  z tego artykułu.

Witamina D – dlaczego odgrywa tak ważną rolę

Jak powszechnie wiadomo, kalcytriol (bo tak inaczej nazywa się witamina D) odgrywa kluczową rolę w procesie wzrostu tkanki kostnej. Wspomaga on wchłanianie wapnia, z którego w 99 % zbudowane są kości. Do 10 roku życia, kształtuje się ponad połowa masy kostnej człowieka, dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o to, by organizm przyswajał odpowiednie ilości tej wartościowej witaminy. Dodatkowo, witamina D wraz z wapniem wzmacniają układ sercowo-naczyniowy oraz system nerwowy, dobrze wpływają na skórę oraz łagodzą stany zapalne. Poza tym, kalcytriol pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi (reguluje produkcję insuliny) oraz wzmacnia układ odporności, pobudzając szpik kostny do produkcji komórek obronnych.

Źródła witaminy D

Organizm człowieka potrafi syntezować witaminę D3 z prowitaminy pod wpływem promieniowania słonecznego. Proces ten odbywa się w skórze, dlatego spacery z dziećmi podczas słonecznych dni są tak istotne dla zdrowia maluchów. W okresie od kwietnia do września wystarczy, aby maluch przebywał w nasłonecznionym miejscu przez około 15 minut dziennie, by jego organizm mógł wytworzyć odpowiednie ilości witaminy D3. Warto pamiętać o tym, aby w tym czasie dziecko miało odsłoniętą buzię i rączki. Zimą i jesienią, kiedy słonecznych dni jest naprawdę niewiele, a więc organizm nie jest w stanie samodzielnie pokryć dziennego zapotrzebowania na witaminę D3, można podawać ją dziecku w formie tabletek lub kropli (np. http://bioaron.pl/).  Kolejnym źródłem witaminy są poszczególne artykuły żywnościowe, do których zalicza się mleko, masło, jaja oraz ryby morskie.

Witamina D ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, a przyjmowanie jej w odpowiednich ilościach pozwala zapobiegać m.in. takim chorobom jak krzywica. Pamiętaj więc o zbilansowanej diecie malucha, spacerach podczas słonecznych dni, a także, jeżeli według wskazań lekarza jest to konieczne, właściwej suplementacji witaminy.

Artykuł sponsorowany.

Biegunka podróżnych – jak powstrzymać uporczywe biegunki na wakacjach?

0
Biegunka podróżnych – jak powstrzymać uporczywe biegunki na wakacjach?

Czym jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych jest ostrą chorobą biegunkową, która obecna jest w czasie trwania podróży lub też pojawia się do 10 dni od zakończenia wakacyjnych wojaży. Typowe dla biegunki podróżnych jest to, że dotyka ona osoby podróżujące z krajów rozwiniętych do położonych w ciepłej strefie klimatycznej krajów rozwijających się.

Jakie są przyczyny powstania biegunki podróżnych?

Obecnie przyjmuje się, że za rozwój biegunki podróżnych odpowiedzialne są przede wszystkim zakażenia bakteryjne. Zdecydowana większość przypadków biegunki podróżnych wywołuje bakteria Escherichia coli. Mniejsza liczba przypadków biegunki podróżnych wywoływana jest poprzez zakażenie salmonellą lub shigellą, ewentualnie do jej rozwoju może też doprowadzić bakteria Campylobacter jejuni.

Za rozwój biegunki podróżnych odpowiedzialne są często również wirusy: przede wszystkim rotawirusy oraz norowirusy; zdarza się też, że biegunka podróżnych rozwija się na skutek zakażenia pierwotniakami. Można spotkać przypadki, w których za rozwój biegunki podróżnych odpowiedzialnych jest kilka rożnych drobnoustrojów jednocześnie – można wtedy powiedzieć o mieszanej etiologii biegunki podróżnych.

Objawy biegunki podróżnych

Głównym objawem biegunki podróżnych jest bardzo duża ilość luźnych wypróżnień. Uporczywe biegunki charakteryzują się też bólami brzucha o rożnym nasileniu. Dodatkowo mogą pojawić się też wymioty, a czasami nawet gorączka – niekiedy bardzo wysoka.

Chory czuje się osłabiony, zwykle większą część dnia spędza z tego powodu w łóżku i dużo śpi.

Biegunka podróżnych może mieć rożny przebieg. Zwykle jest łagodna i ustępuje samoistnie; zdarzają się jednak również przypadki ciężkie, które wymagają hospitalizacji celem nawodnienia organizmu chorego.

Czy biegunka podróżnych zdarza się często?

Przyjmuje się, że biegunka podróżnych dotyka zwykle od 10 do 50% osób podróżujących za granicę naszego kraju. Zdecydowanie największa liczba przypadków biegunki podróżnych dotyczy turystów, którzy wyjeżdżają do krajów afrykańskich, ale również do krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Uporczywe biegunki zdarzają się zdecydowanie rzadziej podczas podróży do krajów Bliskiego Wschodu.

W pozostałych częściach Świata biegunka podróżnych zdarza się naprawdę rzadko, jednak jej występowanie jest oczywiście jak najbardziej możliwe.

Leczenie biegunki podróżnych

Podstawą w leczeniu biegunki podróżnych jest właściwe nawadnianie, które pomoże zapobiec groźnemu dla zdrowia odwodnieniu.

Co należy pić? Warto, aby nasza wakacyjna apteczka była wyposażona w doustne płyny nawadniające – tzw. elektrolity. Płyny takie są wygodne do zabrania w podróż, mają bowiem formę saszetek z proszkiem, który należy rozpuścić w chłodnej wodzie. Doustne płyny nawadniające uzupełniają wszystkie pierwiastki, które tracimy w czasie biegunki (głównie sód i potas).  Zbyt niski poziom tych pierwiastków może powodować zaburzenia groźne dla zdrowia, a nawet życia ze strony różnych narządów (między innymi serca), dlatego tak niesłychanie istotne jest ich właściwe uzupełnianie.

Poza doustnymi płynami nawadniającymi powinniśmy pic również dużą ilość wody.

Należy pamiętać, że w przypadku bardzo nasilonych objawów możemy nie dać rady samodzielnie wystarczająco się nawodnić i niestety zajdzie potrzeba hospitalizacji w celu dożylnego podania płynów.

W leczeniu biegunki podróżnych istotną rolę odgrywają również probiotyki, dlatego wakacyjna apteczka powinna być w nie zaopatrzona. Probiotyki dostarczają bowiem do jelit właściwą florę bakteryjną, która poprzez zakażenie przewodu pokarmowego przez chorobotwórcze drobnoustroje została znacznie zubożona.

Dodatkowo stosuje się też środki działające objawowo, czyli preparaty hamujące perystaltykę jelit. Najczęściej podczas biegunki podróżnych używany jest loperamid, który ma skrócić czas trwania uciążliwych objawów.

Ponieważ biegunka podróżnych bardzo często wywoływana jest przez bakterie, w jej leczeniu stosuje się również empirycznie dobrane antybiotyki, których podanie także ma na celu skrócenie czasu trwania biegunki oraz złagodzenie występujących w jej przebiegu dolegliwości.

W przebiegu biegunki podróżnych bardzo ważna jest też właściwie dobrana dieta – należy jeść często, ale w mniejszych ilościach, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego. Dieta powinna być lekkostrawna, bogata w skrobię (zaleca się przede wszystkim ryż i ziemniaki). Posiłki mogą też zawierać gotowaną marchewkę i inne gotowane warzywa, a także banany i jogurty. Absolutnie nie należy w tym okresie spożywać potraw ciężkostrawnych, tłustych i smażonych.

Należy pamiętać, że czasami biegunka podróżnych przebiega w tak ciężki sposób, że pomimo prób leczenia ambulatoryjnego zachodzi niestety potrzeba hospitalizacji.

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć swoja apteczkę w preparaty, które pomogą nam wrócić do pełni sił w przypadku zachorowania na biegunkę podróżnych. Wszystkie potrzebne preparaty dostępne są w aptekach stacjonarnych jak i online, np.: https://www.doz.pl/apteka/k548-Biegunka_podroznych.

Czy można uchronić się przed ewentualnym rozwojem biegunki podróżnych?

W profilaktyce biegunki podróżnych ważna jest dbałość o właściwą higienę. Przed każdym posiłkiem należy bardzo dokładnie umyć ręce – zawsze mydłem, nie samą wodą. Ponadto w krajach, w których ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych jest duże, powinniśmy pić wyłącznie butelkowaną wodę mineralna; takiej wody należy też używać do mycia zębów. Nie wolno pić napojów, w których dodatkiem są kostki lodu. Zdecydowanie należy tez unikać spożywania pokarmów z nieznanego źródła, czyli takich kupionych na ulicznych straganach i targach. Warto pamiętać o ryzyku, jakie niesie za sobą jedzenie warzyw i owoców nieobranych ze skórki. Najlepiej spożywać potrawy gorące, jak również pieczywo i napoje gazowane.

Pamiętaj: przestrzeganie tych kilku prostych zasad pomoże uchronić Cię w czasie wakacyjnego urlopu przed zachorowaniem na biegunkę podróżnych, która może zepsuć długo wyczekiwany wyjazd. Zasad tych należy przestrzegać szczególnie rygorystycznie w przypadku dzieci do trzeciego roku życia, osób starszych i kobiet w ciąży. W ich przypadku objawy biegunki podróżnych są zwykle zdecydowanie bardziej nasilone; osoby z tych grup znacznie gorzej od innych znoszą przebieg choroby. Dlatego, chcąc uniknąć na urlopie niepotrzebnych przykrych niespodzianek, dbajmy przede wszystkim o właściwa higienę i nie jedzmy pokarmów niewiadomego pochodzenia.

Artykuł sponsorowany.

Polski hydraulik – warto?

0
Polski hydraulik - warto

Młodzi chłopcy stający przed wyborem szkoły średniej, zadają sobie zawsze to samo pytanie – na jaki zawód się zdecydować? (Pomijam już oczywistą kwestię, jaką jest wiek młodzieży decydującej o całej swojej przyszłości – jak bowiem można podjąć mądrą decyzję tego typu w wieku 16 lat? Nasze szkolnictwo potrzebuje gruntownej reformy… ).

W ostatnich latach swoisty renesans przeżywają szkoły zawodowe. Zainteresowanie nimi jest ogromne. Dlaczego? To proste – chłopak kończący tak zwaną zawodówkę ma „fach w ręku”. Szkoła zapewnia mu gotowy zawód, który może zacząć wykonywać zaraz po jej ukończeniu. Innymi słowy – odbiera świadectwo ukończenia szkoły zawodowej, a kilka dni później może już rozpocząć zarabiać pieniądze robiąc to, co potrafi najlepiej, został bowiem w tym celu wyedukowany.

Drugą przyczyną ogromnego zainteresowania zawodówkami są bardzo obiecujące zarobki, które na przestrzeni kilku ostatnich lat wzrosły. Bycie wyspecjalizowanym fachowcem oznacza bycie specjalistą w danej dziedzinie. A jeśli w dodatku jest się dokładnym, precyzyjnym i czasowym (wykonuje się pracę w terminie), o dobre zarobki nietrudno.

W różnych częściach kraju rozkład zainteresowania poszczególnymi zawodami jest dość zróżnicowany. Na ich tle wyróżnia się jednak hydraulik w Warszawie – popyt na usługi hydrauliczne w Warszawie jest ostatnio ogromny, dlatego też mnóstwo młodych ludzi decyduje się właśnie na ten zawód. Nietrudno się jednak domyślić, iż w wyniku dużego napływu uczniów do szkół o profilu hydraulicznym pogotowie hydrauliczne zostanie niedługo… Przeludnione, wtedy zaś modny stanie się inny, nieco bardziej niszowy profil szkół zawodowych. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i czasem zmienia się na przestrzeni nie tyle lat, co nawet miesięcy.

Należy jednak pamiętać, że szkoły zawodowe są najlepsze szczególnie dla młodzieży, która jest stuprocentowo pewna, iż nie planuje nigdy rozpocząć studiów. Jeśli więc widzimy nastolatków, którzy być może lepiej by się w przyszłości odnaleźli na studiach, podpowiadajmy im, by wybrali technikum. Często bowiem spotykamy się z sytuacją, gdy absolwent zawodówki udaje się do liceum wieczorowego, gdyż w trakcie edukacji zawodowej zdecydował, że chciałby podejść do matury.

Wypróbuj regenerujący żel po goleniu Hydra Energetic od L’Oréal

0
Wypróbuj regenerujący żel po goleniu Hydra Energetic od L'Oréal

Golenie twarzy to dla wielu mężczyzn codzienna czynność. Niestety, z rytuałem tym związane są podrażnienia – szczególnie kiedy ma się wrażliwą skórę. U części panów to tylko lekkie zaczerwienienie, jednak nie brakuje też takim, którzy walczą ze stanem zapalnym trwającym kilka dni. Co zrobić z tym fantem? Oczywiście, można się nie golić, jest to pewne, zwykle czasowe rozwiązanie. Ale można też wypróbować żel po goleniu L’Oréal Hydra Energetic.

Dlaczego komody są niezbędnym elementem funkcjonalnej sypialni?

0
Dlaczego komody są niezbędnym elementem funkcjonalnej sypialni?

Zabierasz się za urządzenia sypialni? W takim przypadku nie zapominaj o zakupie komody!

Telewizor 4K – jak wybrać?

0
Telewizor 4K – jak wybrać?

Telewizory 4K cieszą się coraz większą popularnością. Dają one możliwość obejrzenia ulubionych programów telewizyjnych, filmów i seriali, czy też oddania się rozrywce związanej z grami, przy bardzo wysokiej jakości obrazu, który jest w nich 4 razy bardziej szczegółowy niż w telewizorach Full HD. Czym się kierować przy wyborze telewizora z technologią 4K?

Odległość od ekranu telewizora 4K a liczba cali

Kupując telewizor 4K, warto oszacować odległość od ekranu, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają najnowocześniejsze technologie wyświetlania obrazu. Jeśli chodzi o telewizory 4K, przyjmuje się prosty przelicznik – 2,1 cm na cal. Oznacza to, że optymalną odległością dla telewizora 4K 55 cali jest 115,5 centymetra i w mniej więcej takiej odległości od tego urządzenia należy umieścić kanapę, sofę lub fotele, z których będzie się oglądać swoje ulubione filmy. Jest to kluczowe nie tylko przy wyborze odpowiedniego pomieszczenia, ale również podejmowaniu decyzji o układzie znajdujących się w nim mebli i innych urządzeń.

Zastosowane w telewizorze 4K technologie

Przed zakupem telewizora 4K warto zwrócić uwagę na zastosowane w nim technologie. Ciekawym rozwiązaniem jest np. urządzenie z technologią HDR. Jej skrót pochodzi od określenia High Dynamic Range, które oznacza po polsku „szeroki zakres dynamiczny”. Technologia HDR zastosowana w telewizorze 4K zwiększa zakres rozpiętości między tonami jasnymi oraz ciemnymi, co sprawia, że kolory na ekranie są żywsze i bardziej naturalne. Została ona zastosowana m.in. w 65-calowym telewizorze Samsung UHD 4K Smart TV MU6402. Jeśli chodzi o poprawę jakości obrazu, warto postawić również na urządzenie z funkcją Auto Depth Enhancer, które koryguje poziom kontrastu, co nadaje obrazowi naturalną głębię. Równie przydatnym rozwiązaniem jest wbudowane w telewizorze Wi-Fi, które pozwala na łączenie go z Internetem bez konieczności używania okablowania. Takie udogodnienie jest dostępne często w telewizorach smart TV, które posiadają jednocześnie ciekawe rozwiązania w kwestii sterowania (można to robić za pomocą gestu lub głosu) oraz umożliwiają korzystanie z szerokiej oferty VOD (wideo na żądanie) najpopularniejszych serwisów, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu.

Telewizory 4K a zakrzywiony ekran

Rozwiązaniem nieco droższym od standardowego telewizora 4K jest urządzenie posiadające zakrzywiony ekran. Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć taki telewizor w korzystnym wariancie cenowym. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii w tym zakresie, jest to znacznie prostsze. Telewizory 4K z zakrzywionym ekranem doskonale sprawdzą się dla osób, które w swoim domu lub mieszkaniu chcą stworzyć warunki kinowe. Zakrzywiony ekran ułatwia bowiem śledzenie obrazu pod niemal dowolnym kątem. Przykładem takiego telewizora jest bardzo popularny 55-calowy Samsung Smart TV U5702.

10 kosmetyków dla mężczyzn niezbędnych w trakcie podróży

0
10 kosmetyków dla mężczyzn niezbędnych w trakcie podróży

Wybierasz się w daleką podróż? A może szykuje się wypad na weekend ze znajomymi? W twojej kosmetyczce powinny więc znaleźć się antyperspiranty dla mężczyzn L’Oreal. Bogata oferta tej marki sprawi, że w końcu poczujesz się komfortowo w każdej sytuacji.

BMW – Białystok a salony

0
BMW Białystok

Miłośnicy marki BMW w Białystoku znajdą przynajmniej kilka punktów, w których mogą nabyć nowy samochód, kupić do niego akcesoria, wybrać opony czy części zamienne. Dzięki istnieniu takich placówek nie trzeba jeździć dużo dalej i wydawać pieniądze na transport, a na miejscu do tego wszystkiego dostaje się przydatne porady. Osoby, które cenią sobie tę markę, mają w czym wybierać, do tego w chwili, gdy w jednym salonie czegoś nie znajdą, mogą bez żadnego problemu poszukać w pozostałych. Jakość obsługi, jak i wyposażenia salonów, sklepów czy warsztatów mocno powiązanych z marką bmw jest bardzo wysoka. Standardem jest zatrudnianie tam wykwalifikowanych pracowników, znających się na branży, chętnych do stałego pogłębiania wiedzy, doświadczonych lub aspirujących. Dzięki takiemu podejściu klienci trafiają na pasjonatów i sami zarażają się tą pasją. Osoba początkująca szukając salonu bmw w Białymstoku będzie wręcz zachwycona taką jakością obsługi.

Gdzie kupić BMW w Bialymstoku - gdzie najlepiej

BMW w Białymstoku – czy są salony?

Ktoś, kto ma już doświadczenie, również odczuje to samo, zwłaszcza że być może w końcu znajdzie podobnego sobie pasjonata tych pięknych niemieckich samochodów. Ostatnimi czasy przyjęło się, że wszelkie duże obiekty w mieście, punkty usługowe, sklepy posiadają swoje strony internetowe. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie, doceniane przez klientów – w większych miastach, takich jak Białystok, nie zawsze możliwe jest osobiste odwiedzanie poszczególnych lokali. Poprzez stronę internetową sklepu z częściami do bmw lub salonu oferującego nowe auta można sprawdzić ceny, zapoznać się z dostępnością interesujących modeli, znaleźć korzystne promocje. Niekiedy możliwe jest też robienie zakupów z poziomu strony. To wygodne, ale miłośnicy BMW z Białegostoku nie muszą koniecznie korzystać z tej metody, bo mają wystarczająco dużo ciekawych punktów na miejscu. Sklepy internetowe to przede wszystkim wybór dla osób, w których okolicy brak jest salonu oferującego wymarzone auta.

Spotkania towarzyskie

0

Odgrywają niebagatelną rolę w życiu człowieka. Dzięki nim podbudowujemy się, czujemy się potrzebni, wiemy, że gdy mamy problem to zawsze możemy się nim podzielić. To jest jeden z lepszych sposobów spędzania wolnego czasu, gdyż nie musimy czekać z nim do weekendu/wakacji/ferii/urlopu a na dodatek możemy połączyć przyjemne
z użytecznym – uczyć się i jednocześnie wymieniać poglądami ze znajomymi ze szkoły, pracować zespołowo i móc zrelaksować przy kubku
kawy. Z zaufanymi znajomymi/przyjaciółmi możemy więcej. Otóż
otwierają się przed nami możliwości bezpiecznego pójścia na mecz (co w pojedynkę jest niemożliwe), zorganizowania biwaku/grilla/ogniska/wspólnej wycieczki/pracy za granicą. Możemy też po prostu umówić się na pizzę w urlopowe popołudnie i choć przez chwilę czuć piękno upływającego czasu. Ważne jednak by nie zadawać się z byle kim. Znajomości są potrzebne, owszem ale nie za wszelką cenę. Jeżeli całe życie doskwierała nam samotność, nie popadajmy w dziwne znajomości o dziesiątej wieczorem w parku lub na tylnej kanapie autobusu. Nie szukajmy też znajomości w internecie, ponieważ z tym bywa bardzo różnie. Kilka lat temu zresztą była wymowna reklama społeczna ukazująca za pierwszym monitorem uczennicę podstwaówki, a za drugim pedofila podającego się za jej rówieśnika. Nie dajmy też się nabierać na zbyt łatwe
znajomości. Hipotetyczna sytuacja. Całe życie jesteś samotnym człowiekiem. Nikt nie chce Cię znać. A tu nagle ktoś z tej grupy podchodzi i zaczyna sypać komplementami na Twój temat proponując znajmomość.
Podejrzane czy nie? Ewidentnie, że tak. Ten ktoś chce Cię wykorzystać
a później ,,odstawić” jak zepsuty telewizor do recyklingowni. Kończąc,
znajomości to świetna rzecz ale z umiarem. Też nie możemy przesadzać
i zawalać całego naszego życia dla portali typu Facebook. Musimy pamiętać o tych kilku podstawowych i niezbędnych zasadach życia społecznego.

www.kobitki.pl

Zobacz też