Sukienka dla puszystej kobiety

0
sukienka dla puszystej kobiety
fot. pexels.com

Wiele kobiet krępuje się nosić sukienki w sezonie na to idealny, ze względu na swoją wagę oraz nieodpowiednią figurę. Jest to jednak ogromnym błędem, gdyż istnieje wiele pięknych fasonów dla puszystych kobiet, które mogą je z powodzeniem nosić! Sprawdź, jakie sukienki są idealne dla kobiet z nadwagą.

Zobacz też: https://www.moda.info.pl/suknie-dla-puszystych-ktore-poprawia-proporcje/

Długie sukienki

Długie sukienki są wręcz stworzone do noszenia dla każdego rodzaju figury, nawet dla kobiet, które posiadają kilka nadmiernych kilogramów. W długiej sukience jesteśmy w stanie wiele ukryć i zatuszować, zwłaszcza gdy mamy ogromne kompleksy.

Doskonale sprawdzą się dla każdej kobiety, która wstydzi się swoich nóg. Długie sukienki zakrywają je całkowicie, a jedynie ukazują linię figury. Są wręcz idealne dla kobiet, które mają masywniejsze uda oraz bardziej nabite łydki.
Dodatkowo długie sukienki okalają figurę w ten sposób, że tworzą piękną i zgrabną linię ciała, bez uwydatniania fałdek oraz innych niedoskonałości.

Sukienki rozkloszowane na dole

Sukienki, które są rozkloszowane na dole nadają się idealnie dla kobiet, które mają kilka nadmiernych kilogramów, ale nie posiadają obfitego biustu. Wówczas taka sukienka wygląda na nich bardzo kobieco i delikatnie.

Sukienka rozkloszowana ku dołowi tworzy efekt trapezu, który dobrze wygląda na kobiecie z mniejszym biustem. Dzięki temu efektowi kobieta wygląda na szczuplejszą oraz smuklejszą.

Sukienki obcisłe

Jeśli któraś pani marzy o tym by założyć sukienkę obciślejszą i bardziej przylegającą, to nic nie stoi na przeszkodzie! Wówczas powinna ona być w ciemniejszych kolorach, a pod nią najlepiej założyć bieliznę modelującą sylwetkę.

Należy jednak skontrolować długość takiej sukienki, gdyż co za dużo to nie zdrowo i zbyt skąpa sukienka nie będzie wyglądać dobrze na kobiecie, która posiada kilka nadmiernych kilogramów. Lepiej dobierać rozsądniej fason i nie prezentować się mało atrakcyjnie! Kobieta z nadwagą nie musi się wstydzić swojego ciała w obecnych czasach lecz również nie powinna ubierać się w złym tonie.

Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/letnie-sukienki-ktore-zrobia-wrazenie/

Kamizelka wakeboard – idealna do sportów wodnych

0
Kamizelka wakeboard

Wakeboard na polskich wodach to dyscyplina, która dopiero się rozwija.  Sport ten polega na jeździe na desce, która jest połączona z łodzią. Wymaga to opanowania, dobrej sprawności fizycznej i oczywiście odpowiedniego sprzętu. Kluczowe jest tutaj bezpieczeństwo. Zapewni je przede wszystkim dobrze dobrana kamizelka wakeboard. 

Dlaczego kamizelka jest niezbędna do uprawiania wakeboard?

Jazda na desce za łodzią wymaga ćwiczeń i wielu prób aby opanować tę umiejętność. Osoby doświadczone, szczególnie zajmujące się tym sportem od dłuższego czasu są przygotowane do prawidłowej efektywnej jazdy. Każdy bez względu na stopień opanowania tego sportu musi jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Kamizelka wakeboard ma na celu utrzymanie nas na powierzchni wody przy upadku. Jednak najważniejszą funkcją, którą pełni jest ochrona ciała przed obrażeniami. Jazda za łodzią powoduje rozwinięcie dużej prędkości co boleśnie odczuwa się przy upadku do wody. Im większa prędkość tym większy ból i ryzyko uszkodzenia np. żeber w czasie wywrotki z deski. Kamizelka do wakeboard jest przystosowana do ochrony dlatego niezwykle ważne jest aby każdy kto uprawia wakeboard był w nią zaopatrzony. Skutkiem braku kamizelki jest nie tylko ryzyko urazu ale także pieniężne kary.

Jak wybrać odpowiednią kamizelkę do wakeboard?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stopień własnego doświadczenia. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nowym sportem wybierz kamizelkę wakeboard, która unosi Cię na powierzchni wody w przypadku upadku. Dzięki odpowiedniej wyporności utrzymasz się na powierzchni także w przypadku utraty przytomności spowodowanej urazem czy stresem.

Doświadczeni w wakeboard, dla których sport ten nie ma tajemnic powinni zaopatrzyć się w kamizelkę, która uchroni klatkę piersiową przed urazami, które mogą powstać na skutek upadku do wody przy dużej prędkości. 

Nie ważne jaki stopień doświadczenie posiadasz kamizelka wakeboard powinna być ściśle dopasowana do twojego tułowia – chroni to przed możliwymi urazami. Ponadto zwróć szczególną uwagę na swobodę swoich ruchów. Dobra kamizelka nie tylko przylega do ciała – nie powinna ograniczać twojej aktywności. 

Gdzie kupić odpowiednią kamizelkę?

Sprzęt przystosowany do uprawiania wakeboard znajdziesz przede wszystkim w  specjalistycznych sklepach, nastawionych na sprzedaż produktów potrzebnych do sportów wodnych. W internecie znajduje się sklep gosup.pl oferujące odpowiednie kamizelki oraz inne niezbędne sprzęty. 

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze dlatego w pierwszej kolejności zaopatrz się właśnie w kamizelkę wakeboard. Uniesie Cię na wodzie i przede wszystkim ochroni twój tułów przez urazami i uszkodzeniami. Gwarancja zabezpieczenia znacząco wpłynie na twój komfort oraz satysfakcję z uprawiania nowego, ciekawego sportu.

O jaką pomoc możesz zwrócić się do radcy prawnego?

0

Wiele osób mając konkretny problem do rozwiązania, nie wie tak naprawdę do kogo konkretnego powinna zwrócić się o pomoc i poradę. Dziś zajmiemy się konkretnym prawnym stanowiskiem, jakim jest stanowisko radcy prawnego i opowiemy, z jakimi problemami możesz się do niego zgłosić. Przeczytaj uważnie – bardzo prawdopodobne, że jest tu rozwiązaniem twojego problemu, którego szukasz już tak długo!

Zobacz też: http://www.gautama.pl/w-czym-moze-pomoc-radca-prawny/

Najważniejsze informacje o radcy prawnym

Radca prawny jest w Polsce traktowany, jako zawód zaufania publicznego, czyli cechują się m.in. tym, że ich podstawę prawną stanowi Konstytucja. Radca prawny ma za zadanie udzielić wsparcia i pomocy prawnej, która w głównej mierze polega na takich czynnościach jak – przekazywanie konsultacji i porad prawnych, przygotowywanie opinii prawnej, opracowywanie prawnych aktów, pełnienie roli przedstawicielskiej przed urzędami, sądami, jako obrońca, pełnomocnik. 

Zawód radcy prawnego wykonuje się na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku. Jest to ustawa o radcach prawnych. Tak, jak zostało wspomniane na początku – zawód radcy prawnego podlega Konstytucji. Dodatkowo podlega również tzw. normom deontologicznym radcy prawnego, który jest określony w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego. Na radcę prawnego z reguły mówi się ,,mecenas’’, jest to taki jego zwyczajowy tytuł, jaki przysługuje również np. adwokatowi.

Z czym zgłosić się do radcy prawnego?

Jak już zostało wspomniane nieco wyżej, radca prawny zajmuje się sporządzaniem wszelkiego rodzaju wniosków, decyzji, wydawaniem opinii prawnych. Tak więc jeśli jesteś na drodze procesu sądowego, skargowego lub innego rodzaju i jako jedna ze stron musisz wykazać pewne prawne dokumenty, a nie umiesz tego wykonać, wtedy zwracasz się do radcy prawnego, który po zapoznaniu się z całą sprawą, pisze ci na nowo taki dokument lub poprawia ten już napisany. W wielu sprawach i sporach, dobrze napisany dokument prawniczy gwarantuje o wygranej, tak więc warto zapłacić za taką usługę. Dodatkowo, jeśli wybierzemy dobrego radcę prawnego to możemy mieć pewność, że weźmie od odpowiedzialność za swoją pracę, a my jako klienci możemy mieć pewność, że została ona wykonana profesjonalnie.

Przeczytaj też: http://www.rehaform.pl/kosmetyki-weganskie-uwazaj-na-podrobki/ 

Fakty i mity na temat pielęgnacji włosów

0
włosy
fot.: pixabay.com

Każda dziedzina życia pełna jest twierdzeń, które mogą być zarówno prawdziwe, jak i fałszywe. W przypadku pielęgnacji włosów, również bardzo często można natknąć się na fakty i mity. Oto, co warto wiedzieć, aby nie dać wprowadzić się w błąd. 

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/popularne-mity-temat-pielegnacji-wlosow/

Fakty na temat włosów

Fakt 1: maseczka z piwa odżywia włosy – piwo zmniejsza podatność włosów na wypadanie oraz wzmacnia nawet najbardziej osłabione włosy. Co więcej, przyczynia się do uregulowania funkcjonowania gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy wolniej się przetłuszczają. Piwo może się okazać przydatne również przy problemie związanym z łupieżem.

Fakt 2: płukanie włosów w chłodnej wodzie doda im blasku – dzięki chłodnej wodzie, domykają się łuski włosów. Sprawia to, że ich powierzchnia się wygładza, a co za tym idzie – odbija więcej światła.

Fakt 3: włosy są w lepszej kondycji, kiedy jest się w ciąży – jak się okazuje, kobieta nosząca dziecko pod sercem, posiada włosy pozostające w fazie wzrostu. Dzięki temu, włosy mogą być w lepszej kondycji, gdyż stają się gęstsze oraz bardziej lśniące.

Mity na temat włosów

Mit 1: dzięki obcinaniu, włosy stają się silniejsze – od samego podcinania, włosy nie rosną szybciej, a także nie są silniejsze. Podcinanie włosów warto wykonywać ze względu na wysuszające się końcówki, które bez wykonywania tego zabiegu staną się suche i bardzo zniszczone.

Mit 2: szczotkowanie włosów jest dla nich dobre – trudno jednoznacznie stwierdzić, że szczotkowanie włosów szczególnie im szkodzi, nie należy jednak wykonywać tego zbyt energicznie. Również nadmierne szczotkowanie może prowadzić do uszkodzenia struktury włosów.

Jak widać, istnieje wiele mitów i faktów dotyczących pielęgnacji włosów. Należy rozsądnie podchodzić do ich weryfikacji, gdyż jak się okazuje, bardzo łatwo można zostać wprowadzonym w błąd. Najważniejsze to zaufanie do własnej intuicji, gdyż tylko sami jesteśmy w stanie określić, czego potrzebują nasze włosy i jak powinnismy postępować.
Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/blyszczace-wlosy-domowe-zabiegi/

Jak odzyskać skasowane wiadomości z Facebooka

0
facebook
fot. pixabay.com

Wielu z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania na co dzień bez Facebooka i to wcale nie dlatego, że uzależnili się od przeglądania zdjęć znajomych. Facebook najczęściej służy nam jako podstawowy komunikator. Tam odbywamy większość konwersacji w ciągu dnia. Niewielu jednak wie, że wszystkie wysyłane, jak również kasowane przez nas wiadomości są zapisywane i mamy do nich wgląd. Jak więc odzyskać skasowane wiadomości na Facebooku? 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-odzyskac-usuniete-wiadomosci-z-fb/

Kilka miesięcy temu Facebook wprowadził możliwość kasowania wiadomości, które wysłaliśmy za pośrednictwem messengera. Dzięki temu możemy skasować niechciana wiadomość, ale tylko zanim zostanie odczytana. Aby to zrobić należy kliknąć na wysłaną wiadomość, wtedy pojawi się dolny pasek z opcją „usuń”. 

Jak wrócić do konwersacji

Wszystkie nasze rozmowy są zapisywanie w archiwum. Możemy do nich wrócić, wchodząc ponownie z rozmowę z dana osobą. Jeśli rozmowa, do której chcemy wrócić miała miejsce kilka lat temu, zapewne została zarchiwizowana. Wówczas wystarczy wejść w Ustawienia na górnym pasku Messengera, a następnie w „Zarchiwizowane wątki”. Wyświetlą nam się wszystkie zarchiwizowane rozmowy. 

Pobieranie zarchiwizowanych wiadomości

Co więcej, możemy nie tylko je ponownie przeczytać, ale tez pobrać z Facebooka, podobnie jak przesyłane pliki, zdjęcia czy filmy. Jeśli chcesz zapisać te treści gdzieś indziej, po zalogowaniu się do profilu musisz wejść w „Twoje informacje na Facebooku”. Znajdziesz tam opcję „Pobieranie Twoich informacji”. Po skorzystaniu z tej opcji będziesz mieć możliwość zapisania wszystkich pobranych danych na dysku bądź przesłania mailem. W zakładce możesz wybrać, które konkretnie treści chcesz pobrać. Znajdziesz je potem w zakładce „Dostępne pliki”. Jeśli widnieje tam status „Oczekujące”, oznacza to, że portal potrzebuje więcej czasu na przygotowanie kopii tych plików. Gdy proces ten się zakończy, otrzymasz powiadomienie o tym na swoją skrzynkę mailową. Kopia będzie dostępna do pobrania przez kilka dni, po tym czasie konieczne będzie ponowienie całej operacji. 

Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/czy-warto-sie-zmieniac-dla-innych/

Różnica wieku w związku

0
różnica wieku

Czasami poznajemy osobę, która pod względem charakteru i wyglądu jest dla nas po prostu idealna. Każda kobieta marzy o stałym szczęśliwym związku i mężczyźnie, który wie czego chce. Jest to naprawdę spełnienie marzeń, kiedy partner na dodatek traktuje nas jak księżniczki i staje w naszej obronie zawsze, kiedy tego chcemy. Co, jednak gdy jest on 10 czy 15 lat starszy?  Czy wiek to przeszkoda? 

Przeczytaj też: https://www.plotki.pl/roznica-wieku-w-zwiazku/

Różnica wieku w związku – czy istnieją granice? 

Zapewne dużo osób zastanawia się, czy istnieje jakaś granica akceptowalności jeżeli chodzi o różnice wieku w związku. Prawda jest taka, że nie ma żadnej takiej reguły, która mogłaby to określać. Ludzie potrafią być jednak okrutni. Mówią wtedy zazwyczaj bardzo źle o kobiecie. Zarzuca jej się wtedy wyłącznie to, że weszła w taki związek dla pieniędzy lub dla spadku. Takie sytuacje jednak się zdarzają. Chociaż nie ma to żadnego związku z tym, że każdy związek z góry musi taki być. 

Różnica wieku, a podejście do życia – jak sobie z tym poradzić?

Prawdą jest, że mężczyźni dojrzewają później niż kobiety. Z tego powodu dużo Pań szuka partnerów, którzy są nieco starsi i dojrzali zarówno emocjonalnie jak i psychicznie. Statystycznie związek wygląda tak, że mężczyzna jest starszy od kobiety. Nie jest to jednak żadna reguła, której każdy musi się trzymać. Jednak takie zachowanie może mieć różne przyczyny. 

Z czego może to wynikać? 

Zazwyczaj, kobiety od swoich mężczyzn oczekują nie tylko tego, że będą wspierać je, w każdej sytuacji, ale również tego, że będą się nimi opiekować. Po części chcemy, aby nasz mężczyzna umiał nas obronić, kiedy poczujemy niebezpiecznie w jakiejś sytuacji. Nie ma w tym absolutnie nic złego, wiele kobiet wręcz marzy o tym, aby u jej boku, był mężczyzna, który ją obroni. 

Zobacz też: http://www.e-ciuszki.pl/jak-stworzyc-szczesliwy-oraz-udany-zwiazek/

Pierwszy taniec na weselu – jak się przygotować?

0
pierwszy taniec
fot. pexels.com

Pierwszy taniec Pary Młodej to jeden z najbardziej wyjątkowych momentów wesela. Warto więc przygotować się do niego i zachować tylko najpiękniejsze wspomnienia z tym związane!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-tanczyc-na-weselu/ 

Czy warto zapisać się do szkoły tańca?

Jeśli wraz ze swoim narzeczonym nie macie zbyt wielkich umiejętności tanecznych, a przynajmniej nie takich, że moglibyście samodzielnie przygotować choreografię na weselny taniec, to zdecydowanie warto zapisać się do szkoły tańca. Mowa tutaj oczywiście o konkretnym skorzystaniu z nauki tego pierwszego tańca, a nie zapisywanie się do tanecznej szkoły w ogóle. Warto jednak to podkreślić, ponieważ wiele par zamiast właśnie zapisać się do instruktora, który nauczy kilku kroków to zapisują się najpierw tak w ogóle do szkoły tańca, aby nauczyć się tańczyć, a dopiero później chcą iść do właściwego instruktora. Taka kolejność nie ma większego sensu. Naprawdę wystarczy od razu skorzystać z pomocy instruktora, który zajmuje się stricte przygotowywaniem Pary Młodej do pierwszego tańca.

Muzyka do pierwszego tańca

Muzyka, w rytm której jako już mąż czy żona będziesz tańczyć pierwszy taniec na sali weselnej, jest bardzo ważna. Warto przemyśleć, jaką muzykę wybierzesz. Czy będzie to piosenka, którą szczególnie pamiętacie z czasów narzeczeństwa, a może ta która kojarzy się wam z waszym poznawaniem. A może będzie to muzyka, która obecnie wam się podoba. Jeśli nie masz pomysłu na tę piosenkę lub nie wiesz czy twoja propozycja pasuje i jest odpowiednia na pierwszy taniec – bez obaw. Instruktorzy tańca na pewno pomogą w wyborze.

Dodatkowe atrakcje

Na rynku weselnym jest dostępnych wiele atrakcji, a te dotyczą również pierwszego tańca Pary Młodej. Zapoznaj się z nimi – może zdecydujesz się na kilka elementów lub nawet jeden dodatek, który sprawi, że taniec będzie jeszcze bardziej wyjątkowych. Możesz skorzystać z dymu, specjalnych świec, lampek czy fajerwerków lub zimnych ogni. Śmiało podpowiedz instruktorowi, że chcesz zadbać o obecność takich dodatków, a ten z pewnością ci w tym pomoże.

Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/rodzaje-grzechow/

Jak zabezpieczyć swój Iphone XR?

0
jak zabezpieczyć swój iphone
fot. pexels.com

Posiadając drogi telefon, taki jak iphone należy o niego odpowiednio dbać. Oznacza to, że powinno się go chronić nie tylko wewnątrz, przed atakami hakerów czy wyciekiem danych, ale również z zewnątrz, poprzez odpowiednie akcesoria.

Zobacz też: http://radiobc.pl/czy-warto-kupic-pancerne-etui-do-iphone-xr/

Jak zadbać o swojego iphone’a?

Jeśli posiadasz iphone to koniecznie musisz o niego dbać. To nie jest tani telefon, a części wymienne do niego oraz usługi w profesjonalnych serwisach naprawy są drogie. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, powinieneś się nim odpowiednio zająć.

Chroniąc swojego iphone’a pamiętaj aby cyklicznie czyścić jego pamięć oraz zgrywać pliki do icloud. Nie zapomnij również o tym, aby odpowiednio chronić swoją chmurkę. Ustaw skomplikowane hasło, którego nie da się łatwo złamać i chroń swoją prywatność.

Dodatkowo możesz również wzmocnić blokadę telefonu, aby gdy wpadnie w niepowołane ręce nie został szybko odblokowany. Iphone’a na szczęście ma taką funkcję, ale nie zapomnij o tym, by ją aktywować. Wówczas w razie kradzieży będziesz mieć dokładne dane lokalizacyjne telefonu oraz nawet zdjęcie z kamery, która się włączy przy próbie odblokowania iphone’a.

Chronimy z zewnątrz

Dodatkowo dbając o swojego iphone’a musisz go chronić z zewnątrz przed potencjalnymi mechanicznymi urazami. W tym celu najlepiej zakupić odpowiednią szybkę, którą nakleja się na ekran telefonu. Znajdziesz ją w profesjonalnych punktach Apple lub zamówisz przez Internet, dopasowaną do twojego modelu.

Poza szybką również warto zainwestować w etui. Etui może być wykonane z różnych materiałów, ale chcąc chronić telefon, lepiej wybrać coś bardziej trwałego niż prezentującego się stylowo. Wolisz mieć ładnego iphone’a który nie działa, czy takiego który działa, ale nie ma ładnego etui? To żart oczywiście. Na rynku znajdziesz pełną gamę produktów o wysokiej jakości wykonaniu, zatem z pewnością wybierzesz coś odpowiedniego dla siebie i swojego ukochanego telefonu.

Przeczytaj też: http://www.szafamamy.pl/zakupy-w-azjatyckim-sklepie-odziezowym/

Wersalka – bohaterka salonu

0
wersalka
fot: pixabay.com

Salon to centralne miejsce w każdym domu czy mieszkaniu. To tu domownicy spędzają zazwyczaj najwięcej czasu. I nie ma w tym nic dziwnego – wszystkich nas ciągnie do ludzi, dlatego wybieramy część wspólną, by móc pobyć w ich towarzystwie. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/aranzacja-mieszkania-a-wersalka/

Dobrze zaaranżowany salon będzie sprzyjał tej integracji. Powinna się w nim znaleźć przestrzeń do wspólnej zabawy i odpoczynku. Zazwyczaj w większości salonów centralne miejsce zajmuje telewizor. To przy nim spędzamy chętnie popołudnia i wieczory, zwłaszcza w okresie letnim i zimowym. Aby móc się zrelaksować podczas oglądania musimy zadbać o wygodne siedzenie. Jedną z najpopularniejszym opcji jest narożnik, zapewnia wiele miejsca dla wszystkich domowników. Nie wszyscy jednak mają taki metraż, w którym zmieści się aż tak duży mebel. Dobrą alternatywa jest wybór wersalki.

Na co zwrócić uwagę, kupując wersalkę

To prosty, ale wygodny mebel o mniejszych gabarytach niż narożnik. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Mamy do dyspozycji szeroka paletę barw, jak również duży wybór materiałów, z których ma być wykonana. Zazwyczaj podzielone są one na 3-4 klasy pod względem grubości materiału wierzchniego, jego odporności na plamy, popularności wzorów. Najtańsze na rynku wersaliki możemy kupić już za ok. 500zł. To zdecydowanie o wiele bardziej korzystna cena niż w przypadku narożnika, którego ceny zaczynaja się od ok.900 zł. 

Względy praktyczne

Poza korzystną ceną i szerokim wyborem wersalka przekonuje też względami praktycznymi. Kilkoma ruchami zamienimy ja w wygodne miejsce do spania. Mamy więc gdzie przenocować gości lub sami przenocować w przypadku choroby czy innych losowych sytuacji. Wystarczy wtedy unieść siedzenie w górę aż usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, a zaczepy wskoczą na właściwe miejsce. Wtedy opuszczamy siedzenie na dół, a przestrzeń użytkowa się powiększa. Dodatkowym atutem jest pojemnik na pościel, który jest ukryty pod siedzeniem. Możemy schować tam dodatkową kołdrę i poduszkę na wypadek przyjazdu gości. 

Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/elegancka-torba-dla-mezczyzny/

 

Żelazo w diecie dziecka

0
żelazo w diecie
fot. pexels.com

Żelazo jest niezwykle ważnym mikroelementem w diecie dziecka. Zobacz, jakie właściwości ma żelazo, dlaczego warto zadbać, aby było obecne w pożywieniu dzieci i jakie są źródła żelaza, czyli w jakich produktach można je znaleźć!

Zobacz też: http://jegoego.pl/produkty-bogate-w-zelazo-dla-dzieci/

Kilka słów o żelazie

Żelazo jest jednym z ważniejszych mikroelementów, jakie należy dostarczyć do organizmu. Dlaczego jest to tak ważne? Otóż żelazo jest jednym ze składników hemoglobiny, odpowiadającej za transport tlenu z płuc do każdej komórki w organizmie. Dodatkowo żelazo jest obecne w wielu enzymach, które biorą udział w procesach magazynowania i przetwarzania energii przez komórki czy też w syntezie neuroprzekaźników w mózgu. Odpowiednia ilość żelaza zapobiega niedotlenieniu mięśni oraz sprzyja ich regenerowaniu się. Właśnie to są główne właściwości żelaza, które przemawiają za tym, że jest to tak potrzebny składnik w diecie dziecka.

Gdzie można znaleźć żelazo?

Jednym z głównych źródeł żelaza jest mięso. Ważne jest, aby mięso było bardzo dobrej jakości i świeże. Ten ważny mikroelement można również znaleźć w jajkach. Tutaj obowiązuje taka sama zasada. Powinny być jak najlepszej jakości, a w przypadku jajek w głównej mierze oznacza to, że powinny być z wolnego wybiegu. Do innych źródeł żelaza zalicza się: kakao, natkę pietruszki, orzechy, szpinak, warzywa. 

Niedobór żelaza w diecie

Nieodpowiednia ilość żelaza w diecie może być spowodowana dwoma czynnikami. Jednym z nich jest dieta uboga w produkty, które zawierają żelazo. W tym przypadku nie ma większych problemów. Wystarczy zadbać o obecność takich produktów w diecie. Z kolei w drugim przypadku, problem jest nieco poważniejszy. Mianowicie wówczas, gdy dieta jest bogata w źródła żelaza, a nadal mimo wszystko jego obecność (co stwierdza się na podstawie badań krwi) jest niewystarczająca. Jest to uwarunkowane problemem z wchłanialnością żelaza. Organizm mimo, że ma bieżący dostęp do żelaza to nie jest w stanie go przyswoić i wykorzystać. Wówczas należy udać się do lekarza, a bardzo często taka wizyta kończy się receptą na żelazo, które należy suplementować w większej ilości, aby wyrównać poziom żelaza.

Przeczytaj też: http://www.miastomojeawnim.pl/kiedy-i-jak-wybrac-rower-dla-chlopca/

Zobacz też