Chociaż wiele razy słyszymy o tym jak ważne jest nasze zdrowie, nie zawsze znajdujemy czas na wykonanie podstawowych badań, a nawet potrafimy zwlekać z wizytą u lekarza gdy mamy już objawy choroby. Profilaktyka jest jednak bardzo ważna, dzięki niej możemy szybciej zareagować w przypadku poważniejszych chorób, co daje większe szanse na szybkie wyleczenie i powrót do zdrowia. Wiele osób tłumaczy zwlekanie brakiem czasu, a nawet strachem przed specjalistą. Jednak badania nie zajmują wiele czasu – pobranie krwi, oddanie moczu, wizyta u okulisty, EKG czy RTG płuc trwają łącznie najwyżej kilka godzin, a dzięki nim możemy dowiedzieć się ważnych informacji o naszym stanie zdrowia. Nie wolno także zapomnieć o wizycie u dentysty – róbmy przegląd zębów przynajmniej raz w roku.

Badania profilaktyczne kobiet – ważne badania okresowe: w przypadku kobiet do podstawowych badań należy jeszcze dodać ginekologa. Cytologia i USG potrafią wykryć wczesne objawy wielu chorób, które jeszcze w początkowej fazie są stosunkowe łatwe do wyleczenia i nie powodują wyniszczenia naszego organizmu. Należy jednak je rozpoznać w porę – dlatego przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna udać się do ginekologa. Warto także zrobić USG piersi, a w przypadku starszych kobiet mammografię.

Wielu Polaków popełnia błąd i udaje się do lekarza, gdy ma już poważne objawy chorób i niepokoi się o nasze zdrowie. To błąd, ponieważ większość chorób rozpoznana szybko jest mniej bolesna i uleczalna w szybki sposób. Zaniechanie badań profilaktycznych raz do roku może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, których moglibyśmy sobie oszczędzić poświęcając raz w roku dzień na wizytę u lekarza ogólnego, okulisty i ginekologa. Dlatego warto już w dzieciach wyrobić nawyk regularnych wizyt. Gdy udajemy się do stomatologa na przegląd zębów małe ubytki są szybkie do wyleczenia, a samo borowanie mniej bolesne. Niestety zaawansowana próchnica wymaga bardziej bolesnego i dłuższego leczenia, którego łatwo uniknąć, to wymaga jednak zmiany swojego myślenia i większej świadomości naszego zdrowia.

www.bikeaction.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym są czyraki?
Następny artykułPET

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here