Każdy z nas ma swojego lekarza stomatologa, do którego chodzi na wizyty kontrolne lub leczenie zębów (tzw. plombowanie lub bardziej zaawansowane leczenie kanałowe). Kiedy jednak ktoś nas pyta o protetyka nie do końca wiemy kim jest i czym się różni od lekarza dentysty.

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która polega na częściowym lub całkowitym zastąpieniu uzębienia naturalnego uzębieniem sztucznym w celu jak najbardziej naturalnego odtworzenia funkcji narządu żucia.

Wszyscy lekarze stomatolodzy posiadają uprawnienia do tego by zajmować się protetyką stomatologiczną, niektórzy z nich posiadają dodatkowo specjalizację z tej dziedziny co wymaga od nich dodatkowych 4 lat nauki i zdania egzaminu specjalizacyjnego.

Lekarz w trakcie wykonywania danego uzupełnienia protetycznego współpracuje z technikiem dentystycznym, który wykonuje etapy laboratoryjne według jego ustaleń i wskazówek.

Uzupełnienia protetyczne mogą odtwarzać część utraconego zęba np. w postaci licówek porcelanowych, które są wykonywane w celach estetycznych np. gdy jeden z przednich zębów uległ przebarwieniu.

Mogą również odtwarzać całą koronę zęba, który został rozlegle zniszczony (tzw. korona protetyczna) i być dodatkowo wzmocnione wkładem koronowo-korzeniowym. Jeszcze bardziej rozległa praca protetyczna może zastępować brakujące zęby: np w postaci mostu, co wymaga oszlifowania sąsiednich zębów. Te wszystkie uzupełnienia nazywane są „stałymi” ponieważ są cementowane w jamie ustnej na opracowanych filarach zębów.

Drugim rodzajem uzupełnień są uzupełnienia ruchome, które odtwarzają brakujące zęby i są wyjmowane z jamy ustnej przed zabiegami higienicznymi oraz przed snem. Wyróżnia się tutaj protezy całkowite gdy pacjent nie posiada własnych zębów oraz protezy częściowe, które posiadają klamry opierające się na obecnych w jamie ustnej zębach własnych pacjenta.

Nowym obszarem protetyki stała się w ostatnich kilkunastu latach protetyka osadzona na implantach, która pozwala na stabilne umocowanie protez stałych u pacjentów bezzębnych. Ma ona dużą przewagę nad konwencjonalną protetyką oferującą tym pacjentom tylko protezy całkowite, których wielu z nich nie potrafi zaakceptować.

Więcej szczegółowych informacji na temat protetyki stomatologicznej możemy znaleźć na stronie http://www.primadent.pl/specjalizacje/co-to-protetyka.html

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKreatyna
Następny artykułMiętowy chlebak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here