Homeopatia na menopauzę – jak to działa?

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, a także związane z nią klimakterium, to dla kobiety trudny okres. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkie nowinki ze świata medycyny naturalnej, które umożliwiają złagodzenie uciążliwych objawów towarzyszących przekwitaniu. Czy homeopatia na menopauzę może okazać się pomocna?

Dlaczego menopauza i klimakterium to dla kobiety trudny czas?

Hormonalna terapia zastępcza, fitoestrogeny, homeopatia. Menopauza skłania kobiety do sięgania po różne środki, które przynajmniej częściowo łagodzą związane z nią objawy, gdyż te niestety mogą dawać w kość. Choć przekwitanie nie u każdej kobiety przebiega tak samo, możemy mówić o pewnych ogólnych objawach, które występują dosyć często.

Objawy klimakterium mogą pojawić się już kilka lat przed ostatnią miesiączką. Cykl staje się wówczas nieregularny, a kobietom może doskwierać suchość waginy, uderzenia gorąca, nocne poty, dreszcze. Dosyć typowe jest także spowolnienie przemiany materii i przyrost masy ciała.

To także trudne doświadczenie psychologiczne, bo kobieta w okresie przekwitania może doświadczać huśtawek nastrojów, bywa nerwowa, drażliwa, podatna na smutek. Nic więc dziwnego, że często pojawiają się pytania: czy homeopatia na menopauzę faktycznie może być ratunkiem? W jaki sposób leki homeopatyczne pomagają radzić sobie z przekwitaniem?

Czym jest homeopatia?

Menopauza to tylko jeden z problemów, który można łagodzić z pomocą homeopatii. Ta forma medycyny niekonwencjonalnej ma już dosyć długą tradycję, która sięga końcówki XVIII wieku. W skrócie homeopatia polega na wykorzystywaniu w leczeniu bardzo rozcieńczonych substancji.

Ta sama substancja, która w dużej dawce jest szkodliwa i wywołuje określone objawy, w małej dawce te same objawy leczy. Opiera się więc na „prawie podobieństw”. Jeśli znasz typowe objawy związane z menopauzą i przekwitaniem, łatwiej będzie ci dobrać odpowiednie środki homeopatyczne.

Jakie leki homeopatyczne są wskazane w przypadku menopauzy?

Rodzaj leków należy dobrać pod kątem objawów, przykładowo:

  • Lachesis mutus – wykazuje działanie na układ neuroendokrynny i naczyniowy, może pomóc, gdy problemami są: rozdrażnienie czy problemy z masą ciała, ale przede wszystkim w przypadku uderzeń gorąca i nocnych potów;
  • Actaea racemosa (lub Cimicifuga racemosa) – to lek cieszący się opinią łagodzącego środka w przypadku zmienności nastrojów;
  • Pulsatilla – podobnie jak substancja wspomniana powyżej, pomaga ustabilizować nastrój, dlatego zalecana jest wówczas, gdy w okresie przekwitania pojawiają się takie objawy jak nadmierna gadatliwość i pobudzenia, które występują naprzemiennie ze stanami smutku, wycofania, niepokoju wewnętrznego, lęku i depresji;
  • Adamas (Diament) – stosunkowo niedawno wprowadzony lek homeopatyczny, który może okazać się pomocny w sytuacji, gdy występują problemy z pęcherzem (częste oddawanie moczu) oraz suchość pochwy, która często powoduje u pań duży dyskomfort, szczególnie podczas stosunków płciowych.

Homeopatia – menopauza pod kontrolą?

Przekwitanie i menopauza są nieuniknioną częścią życia każdej kobiety. Jednak istnieją sposoby na złagodzenie jej objawów, a jedną z docenianych metod jest homeopatia. Jeśli chcesz wypróbować leki homeopatyczne na menopauzę i klimakterium, ale nie wiesz, po jakie sięgnąć i jak je stosować, najlepiej skonsultuj się z lekarzem wyspecjalizowanym w tej dziedzinie.

Oprócz tego pamiętaj, żeby nie tracić pozytywnego nastawienia. Dbaj o zdrową dietę, dużo się ruszaj, spędzaj czas z najbliższymi, rób ćwiczenia relaksacyjne – wszystko to może przynieść ci ulgę w trudnych momentach, które są tylko wstępem do nowego i pięknego etapu w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here