Nasze miasta zbudowane są z betonu i betonem zalane. Patrzymy na ten beton różnie, często z niechęcią, jako na coś sztucznego, a tym samym niezdrowego. Tymczasem beton, choć wytwarzany sztucznie, składa się w zdecydowanej większości ze składników jak najbardziej naturalnych. Może jedynie zawierać domieszki substancji chemicznych, niezbędne dla uzyskania określonych parametrów jakościowych.

Beton istniał już w starożytności

Beton nie jest też wynalazkiem współczesnym. Już w starożytności używano jego pierwowzoru, głównie jako spoiwa do łączenia kamieni w budownictwie. W starożytnym Rzymie i jego okolicach można do dziś podziwiać zabytki wykonane z betonu, jak choćby słynną kopułę Panteonu z lat 118-125 n.e.

Czym jest sam beton? Utwardzoną mieszanką kruszywa, spoiwa (cementu) i wody, a niekiedy rozmaitych domieszek. Kruszywo, które stanowi ok. 70% objętości, na ogół jest naturalne. Może to być piasek lub żwir, czasami keramzyt. Rozmaite dodatki i domieszki zapewniają betonowi odporność na wodę i niskie temperatury lub zwiększają możliwości jego formowania. Do produkcji betonu można używać jedynie czystej, słodkiej (morska nie wchodzi w grę) wody. Również cement, wykorzystywany jako spoiwo, to substancja otrzymywana z naturalnych składników, takich jak wapień, glina lub margiel.

Jak powstaje beton

Współcześnie do produkcji betonu używa się skomplikowanych maszyn, m.in. produkowanych w firmie Road – http://road.com.pl/. Są to np. duże, widoczne z daleka dzięki silosom na cement tzw. węzły betoniarskie, wykorzystywane do wytwarzania betonu do prefabrykacji oraz towarowego. Węzeł taki może produkować nawet 120 m3 betonu na godzinę.

Maszyny hydrauliczne, czyli wibroprasy, produkują niewielkie elementy, takie jak płyty chodnikowe, bloczki betonowe, pustaki czy trylinkę (płyty sześciokątne). Posiadają one wibratory, które zapewniają wysoką jakość produkowanych elementów.

Maszyna do produkcji elementów betonowych nie musi stać nieruchomo w miejscu. Dostępne są maszyny kroczące, na kołach, które mogą przemieszczać się po terenie, na którym pracują. Maszyny takie mogą wytwarzać m.in. betonowe rury, kręgi i bariery drogowe.

Inne maszyny wytwarzają duże rury i kręgi betonowe. Ich średnica może wynosić nawet dwa metry. Formy można wymieniać, dzięki czemu maszyna produkuje zawsze to, na co akurat jest zapotrzebowanie. Może współpracować z suwnicą. Istnieją też całe ciągi produkcyjne, w których powstają np. płyty ogrodzeniowe czy kamienie elewacyjne. Wszystko to, wraz z urządzeniami dodatkowymi, zapewnia precyzję wykonania, wysoką jakość oraz trwałość poszczególnych wyrobów betonowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here