Nadmierne pocenie się – skąd się bierze i jak je zwalczać?

Pot czyli wydzielina gruczołów potowych składa się głównie z: wody około 98% i soli 0,6-0,8% oraz tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, kwasu mlekowego, amoniaku, węglowodanów i związków mineralnych.

Pot ma bardzo specyficzny, indywidualny zapach uzależniony od bakterii, żyjących na skórze człowieka. Bakterie te są odpowiedzialne za rozkład potu.

Rodzaje i źródła potu w organizmie człowieka

Pot wydzielany jest przez dwa rodzaje gruczołów potowych. Gruczoły ekrynowe – występują prawie w całej skórze, najwięcej w skórze dłoni i stóp, jest ich około 2-5 milionów. Pot jest wydzielany pod wpływem impulsów z układu nerwowego. Gruczoły apokrynowe mające swe ujście w kanale włosa lub naskórku a działać zaczynają w okresie dojrzewania płciowego.

Gruczoły ekrynowe odgrywają rolę w termoregulacji cieplnej. Pocenie nasila się ze wzrostem temperatury, aby zapobiec przegrzaniu organizmu. Na potliwość ma wpływ układ nerwowy. Nadmierne emocje, stresy powodują pocenie emocjonalne dotyczące dłoni, stóp i twarzy.

Gruczoły apokryfowe umiejscowione są przy mieszkach włosowych w okolicy pachwin, narządów płciowych, odbytu, powiek. Produkowany przez nie pot bakterie rozkładają na substancje nadające silny, specyficzny dla każdego człowieka, nie zawsze przyjemny dla otoczenia zapach.

Przyczyny i skutki nadmiernej potliwości

Nadmierna potliwość może sygnalizować różne dolegliwości. Pocenie może być sygnałem walki organizmu z infekcją. Pot może nas zalewać z powodu nadwagi lub tropikalnego upału. Przyczyną potliwości mogą być problemy organizmu z właściwą gospodarką hormonalną. Nadmierne pocenie się może mieć także podłoże psychosomatyczne. Długotrwały stres powoduje, że nasz organizm zużywa ogromną ilość energii, a podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny zwiększa potliwość. Jeśli odpoczynek nie pomaga wówczas warto zwrócić się o pomoc do specjalistów np. w centrum medycznym Scanmed.

Wizyta u specjalisty oraz wykonanie badań krwi i moczu, pozwoli wykluczyć czynniki chorobowe. Skutki bezpośrednie nadmiernego pocenia się to nieprzyjemny dla otoczenia zapach i mało estetyczne plamy solne na odzieży. Skutki pośrednie to wykluczenie osoby z nadpotliwością z normalnego funkcjonowania. Nadmierne pocenie się może być przyczyną kompleksów i wycofania się z działalności publicznej wielu wartościowych jednostek.

Czy można zredukować, zlikwidować nadpotliwość

Szacuje się, że 3 proc. populacji zmaga się z nadpotliwością.  Walkę z nadpotliwością można zacząć od zmiany diety, zmiany odzieży i obuwia z materiałów sztucznych na naturalne, unikanie stresów, zdrowy tryb życia. Dobre rezultaty daje zwiększenie intensywności zabiegów higienicznych całego ciała i stosowanie antypresirantów.

Postęp w walce z potem doprowadził do opracowania szybkich i skutecznych metod pozbycia się nieprzyjemnego zapaszku i mało efektownych plam na odzieży. Metoda śródskórnego podania małych ilości toksyny botulonowej to minimalnie bolesny zabieg dostępny (również w znieczuleniu) w renomowanych centrach medycznych.

Zobacz leczenie nadmiernej potliwości w placówkach Scanmed: https://scanmed.pl/medycyna-estetyczna-krakow/uslugi/leczenie-nadmiernej-potliwosci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here