Bardzo wiele kobiet, zastanawia się, czy niezwykle krwawe miesiączki, długi czas menstruacji, jak również pojawienie się skrzepów, czy wszystkie te objawy powinny niepokoić, czy mogą one oznaczać jakąś poważną chorobę. Jeżeli chcesz dobrze zapoznać się z wszelkimi informacjami dotyczącymi zaburzeń miesiączkowania i co powinnaś zrobić, jeżeli ten ciężki czas menstruacji jest dużo bardziej uciążliwy, niż zazwyczaj.

Niezwykle krwawa menstruacja, czy powinna nas niepokoić?

Bardzo długa miesiączka, jak również obfite krwawienie, jak również potocznie zwany krwotok miesiączkowi, to nic innego, jak anormalne krwawienia z macicy. Niekiedy naprawdę bardzo trudno jest stwierdzić, czy obfita miesiączka, z którą się zmagamy, mieści się w dopuszczalnych normach, czy może powinnyśmy zacząć się martwić, przecież każda kobieta jest inna i każda ma inny sposób miesiączkowania. Niektóre źródła podają, że bardzo obfita miesiączka występuje wówczas, gdy w ciągu godziny tracisz tyle krwi, żeby nasączyć całą podpaskę lub tampon i przez kolejne godziny stan ten się utrzymuje. Inne objawy, które mogą pokazywać, że rzeczywiście mamy niezwykle krwawe menstruacje, to bardzo obfite krwawienie w nocy, czyli takie, że w nocy jesteśmy zmuszone do zmiany środków higienicznych stosowanych podczas menstruacji, jak również świadczyć może o tym bardzo obfity okres ze skrzepami i miesiączka, która trwa dłużej niż 7 dni. Może zdarzyć się tak, że miesiączka uniemożliwia nam wykonywanie zwykłych, najprostszych czynności, ponadto jeżeli stracimy duży krwi, to może skutkować to anemią, jednocześnie wywołując symptom, takie jak zmęczenie organizmu.

Przyczyny obfitych miesiączek

Obfite miesiączkiObfite miesiączki mogą być cechą fizjologiczną. Niektóre kobiety mogą tracić więcej krwi niż inne. Jednak zwykle przyczyną miesiączek krwotocznych są poważne choroby. Są wśród nich:

  1. Mięśniaki macicy – najczęściej występują mięśniaki podśluzówkowe, czyli te, które rosną do środka macicy w kierunku błony śluzowej. Sprawiają one, że miesiączki są obfite, bolesne oraz mają skrzepy. Najczęściej jest to spowodowane obkurczaniem naczyń krwionośnym macicy i wydłużonym gojeniem miejsc po śluzówce złuszczonej podczas obfitego okresu.
  2. Polipy macicy – świadczą o nich plamienia między miesiączkami, po stosunku i przedłużające się miesiączki
  3. Rak trzonu macicy – miesiączki krwotoczne mogą się pojawić w środku cyklu, występują też upławy z dróg rodnych
  4. Rak szyjki macicy – występuje krwawienie po stosunku lub między menstruacjami
  5. Endometrioza – poza miesiączką krwotoczną pojawia się przewlekły ból, biegunki, zaparcia, dyskomfort w trakcie stosunku, wymioty
  6. Adenomioza – obfity okres trwa nawet do 14 dni
  7. Zespół zapalenia miednicy mniejszej – pojawia się ból w miednicy i podbrzuszu
  8. Wady w budowie anatomicznej
  9. Rak jajnika – wczesne objawy ziarniszczaka nie są charakterystyczne, pojawiają się biegunki i uczucie pełności w nadbrzuszu
  10. Torbiel jajnika – oprócz miesiączek krwotocznych występują nudności i wymioty
  11. Ciąża pozamaciczna – obfity okres u kobiety, która spodziewa się dziecka może być objawem ciąży pozamacicznej
  12. Wkładki domaciczne – u kobiet, które stosują mechaniczne środki antykoncepcyjne jak wkładki domaciczne obfity okres może być przyczyną stanu zapalnego endometrium

Zbyt obfite krwawienie, co zrobić?

Jeśli zużywasz więcej niż 10 podpasek w ciągu dnia i gdy zauważysz, że kolejne miesiączki są coraz bardziej obfite, nie zwlekaj, tylko zgłoś się do lekarza. Nadmierne krwawienie może bowiem świadczyć np. o mięśniakach macicy, torbielach jajnika albo stanach zapalnych narządu rodnego. Ponieważ duża utrata krwi grozi rozwojem anemii, lekarz zazwyczaj zleca morfologię krwi i zapisuje preparaty krwiotwórcze – żelazo, witaminę B12. Przy obfitych miesiączkach musisz ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym (obniża krzepliwość krwi). Unikaj także nadmiernego wysiłku, picia mocnej kawy, coli i alkoholu. Nie wolno ci również ogrzewać podbrzusza (np. termoforem, by złagodzić ból), bo ciepło rozszerza naczynia krwionośne i możesz nasilić krwawienie.

Mogą być również inne problemy z miesiączką.

Problem z miesiączką – krwawienia międzyokresowe

Krwawienia w środku cyklu nie są normalne. Jeśli pojawiają się tuż przed okresem i są skąpe, ale stosujesz antykoncepcję hormonalną, jest to normalne, ponieważ organizm nie przyzwyczaił się jeszcze do działania hormonów. Jeśli jednak krwawień nie możesz niczym wytłumaczyć, a obfity okres zdarza Ci się więcej razy niż raz w miesiącu – musisz powiedzieć o tym lekarzowi.

Problem z miesiączką – brzydki zapach

Krew miesiączkowa nie powinna wydzielać przykrego zapachu. U zdrowej kobiety jest on lekko słony i metaliczny. Aby go uniknąć należy regularnie zmieniać podpaski. W przeciwnym razie może dojść do infekcji intymnej. Dlatego w czasie obfitej miesiączki należy szczególnie dbać o higienę i stosować specjalistyczne produkty jak np. emulsję do higieny intymnej prOVag®. Regularna wymiana podpasek, przewiewna, naturalna bielizna i podmywanie się przynajmniej trzy razy dziennie wystarczy, by krew miesiączkowa zachowała swój naturalny, neutralny zapach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here