Hindusi wierzą, że najskuteczniejsze są te kosmetyki, które można… zjeść. Ten warunek spełnia olejek kokosowy, który w naturalny sposób pielęgnuje skórę i włosy. Jakie ma właściwości i jak je najlepiej wykorzystać?

Bardzo modne stało się w ostatnim czasie sięganie po olejek kokosowy do pielęgnacji włosów, skóry, a nawet paznokci. To jeden z najzdrowszych olejków, choć wcale typowego oleju nie przypomina. W temperaturze pokojowej (poniżej 25 stopni) nie jest płynny i przezroczysty – przypomina masło kokosowe. Chyba że wybierzemy olejek przetwarzany, może być wtedy bardziej klarowny i rzadszy. Niestety wiąże się to z mniejszą zawartością składników odżywczych.

A trzeba wiedzieć, że tłoczony na zimno i nierafinowany olejek kokosowy jest bogaty w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe. To wszystkie składniki, których regularne dostarczanie jest bardzo ważne dla naszych włosów, skóry i paznokci. Znajdziemy tu rzadko spotykany kwas laurynowy, cynk, żelazo i potas, a także witaminy E, A oraz te z grupy B np. kwas foliowy.

Olej kokosowy – jak sprawdza się w pielęgnacji?

NA WŁOSY – olejek kokosowy najczęściej stosuje się do zabezpieczania końcówek przed suchością i rozdwajaniem. Trzeba jednak uważać, ponieważ duża ilość kwasów nasyconych w tym oleju świadczy o tym, że lepiej sprawdza się na włosach niskoporowatych, zdrowszych i cięższych. To naturalny filtr UV. Przede wszystkim ochrania włosy, choć nie tylko przed słońcem, ale również przed utratą nawilżenia. Często błędnie mówi się, że olej kokosowy nawilża, podczas gdy tylko zapobiega odparowywaniu wody z wnętrza włosów.

NA TWARZ – masło kokosowe po podgrzaniu zamienia się w świetny olejek do demakijażu. Można wymieszać go z innym, lekkim olejkiem lub stosować solo. Niezależnie od tego łagodzi podrażnienia, działa jak opatrunek, niweluje zaczerwienienie i dba o prawidłowe nawilżenie. Zasada działania jest taka sama, jak w przypadku pielęgnacji włosów – nie nawilża, ale zapobiega odparowywaniu wody. Za to warto stosować olejek kokosowy na cerę trądzikową, ponieważ ma właściwości antybakteryjne. Zmniejsza trądzik, reguluje pH skóry i wydzielanie sebum.

NA CIAŁO – olej kokosowy najczęściej stosuje się jako zamiennik balsamu. Bardzo dobrze zmiękcza i wygładza skórę, a także łagodzi ewentualne podrażnienia, otulając przy tym ciało urzekającym zapachem kokosa. Prócz tego najpopularniejszego zastosowania oleju kokosowego, można wykorzystać go także jako bazę do peelingu. Olejek kokosowy po dodaniu kilku łyżek gruboziarnistej soli, zmielonych pestek malin lub kawowych fusów zamienia się w najlepszy peeling do ciała – złuszcza naskórek, wzmacnia warstwę lipidową, odmładza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here