Stłuczenie obejmuje tkanki miękkie. Dochodzi do niego z reguły na skutek uderzenia bądź upadku. Aby pomóc poszkodowanemu, należy jak najszybciej schłodzić uszkodzone miejsce. Następnie unieruchomić kończynę bądź zastosować opatrunek uciskowy.

Co to jest stłuczenie?

Stłuczenie jest zaliczane do obrażeń zamkniętych. Zazwyczaj jest spowodowane uderzeniem lub upadkiem. Głębokość urazu zależy od siły uderzenia, ale także od napięcia mięśnia. Im mniej będzie napięty, tym głębsze będzie stłuczenie. Dochodzi do niego, kiedy uszkodzeniu ulegają tkanki miękkie, bez przerwania ciągłości skóry. Pojawiają się krwiaki i siniaki, ponieważ uszkadzane są także drobne naczynia krwionośne. Aby ograniczyć pogłębianie się urazu, można wykorzystać sprzęt rehabilitacyjny, taki jak opaski elastyczne, które stabilizują miejsce stłuczenia. Dodatkowo zmniejszają ból.

Po czym rozpoznać stłuczenie?

Stłuczenie zwykle objawia się punktowym, kłującym i ostrym bólem. Może dojść do obrzęku. Często pojawiają się krwiaki, siniaki bądź niewielkie krwawe wylewy. Inne skutki uszkodzenia tkanek to zwiększona wrażliwość na dotyk, w tym nasilenie bólu podczas próby poruszenia bądź przy ucisku mięśnia. Czasami w miejscu urazu pojawia się uczucie ciepła. Stłuczenie może skutkować zniekształceniem stawu, a w przypadku uszkodzenia większych naczyń krwionośnych – pojawieniem się ropy. Siła uszkodzenia jest oceniana na podstawie stopnia, w jakim została ograniczona ruchomość stawu znajdującego się przy uszkodzonym mięśniu. Jeśli doszło do niewielkiego stłuczenia, ruchomość zmniejsza się o nie więcej niż 30%. Ciężkie stłuczenie to ograniczenie ruchu o ponad 50%.

Co robić w razie stłuczenia?

Po stłuczeniu należy jak najszybciej schłodzić uszkodzone miejsce. Aby to zrobić, można użyć kostek lodu i owinąć je ściereczką. Skutecznym sposobem jest też chłodny okład z ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie. W aptekach są też dostępne specjalne preparaty chłodzące w sprayu, przynoszące natychmiastową ulgę. Warto powtarzać okłady co 3 godziny. Kolejnym krokiem po stłuczeniu jest unieruchomienie kończyny w takiej pozycji, która sprawia poszkodowanemu najmniejszy ból. Warto jest unieść rękę bądź nogę (jeśli to jej dotyczy uraz) o 20 cm, co sprawi, że krew odpłynie z tego miejsca. Zmniejszy to ból i obrzęk. Można też sięgnąć po opatrunek uciskowy, który zahamuje rozwój obrzęku. Po 24 godzinach można zacząć przykładać ciepłe okłady, które przyspieszą wchłanianie się krwiaków. Aby siniaki szybciej zniknęły, można użyć maści z arniką lub żywokostem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here