Problemy ze snem

Wiele osób uskarża się na problemy ze snem. W efekcie nieprzespanej nocy trudno zachować im produktywność i skupienie w ciągu dnia. Czy wiesz, skąd się biorą trudności z zasypianiem?

Źródłem takich problemów może być wiele czynników, warto więc zastanowić się, co powoduje, że przed zaśnięciem spędzasz dużo czasu w łóżku. Dzięki temu odkryjesz, które zachowania warto zmienić lub wyeliminować, by smacznie przespać całą noc.

Problemy ze snem – skąd się biorą?

Po przespanej i spokojnej nocy każdy z nas czuje się wspaniale – jesteśmy wypoczęci i gotowi na podjęcie trudów kolejnego dnia. Nie dzieje się to bez przyczyny, w końcu to właśnie sen jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Podczas snu relaksujesz się i regenerujesz, a do tego zapamiętujesz i utrwalasz swoje umiejętności. Dlatego też przed ważnym egzaminem na studiach czy trudnym dniem w pracy najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze pójście do łóżka.

Mimo to spora część społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju problemy ze snem. Kłopoty z zasypianiem lub częstym budzeniem się w nocy mogą występować na rozmaitym tle. Określenie i wyeliminowanie czynników, które obniżają jakość snu, konieczne jest, aby poprawić komfort życia.

Nie jest wielką tajemnicą, że zazwyczaj za problemy ze snem odpowiada nadmierny stres. Jego źródło jest w tym miejscu mniej istotne, może występować w pracy, domu, związku czy na uczelni – ważniejsze jednak, że długotrwały stres niemal na pewno odbije się na jakości twojego snu. A nieprzespane noce to znacznie trudniejsze funkcjonowanie w czasie dnia, rozdrażnienie, utrudnione logiczne myślenie, problemy ze skupieniem oraz obniżona samoocena i wiara we własne możliwości.

Zbytnie zamartwianie się to krótka droga do problemów z zaśnięciem. Jeśli po położeniu się do łóżka rozmyślasz o tym, co wydarzyło się tego dnia, co można było zrobić albo czemu coś się nie udało, to trudniej będzie ci udać się w objęcia Morfeusza. Przed snem najlepiej oczyścić myśli, a jeśli już cokolwiek ma zaprzątać twoją głowę, niech będą to pozytywne wspomnienia lub marzenia dotyczące tego, co uda ci się zrealizować następnego dnia.

Postaraj się więc wyeliminować stres – na szczęście często nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Zmień swój tryb życia, zażywaj więcej ruchu, wprowadź do diety produkty o wysokiej zawartości witamin i mikroelementów, a do tego zacznij praktykować jogę lub inne techniki relaksacyjne.

Zdrowy sen – ile godzin snu potrzebujesz?

Wielu ludzi zastanawia się, ile godzin snu trzeba, aby się wyspać. Zgodnie z prowadzonymi badaniami, opierającymi się m.in. o fazy snu, optymalna długość nocnego odpoczynku wynosi około 7-8 godzin.

Należy jednak pamiętać, że to tylko badania, a zagadnienia związane ze snem wciąż stanowią wielką tajemnicę. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że każdy z nas zna osoby, które do pełnej regeneracji potrzebują o wiele mniej lub znacznie więcej niż 8 godzin snu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here