Przeciążenie kręgosłupa

Każdego dnia bardzo dużo czasu spędzasz przed komputerem, czy też źle podnosisz ciężary, jak również nękają Ci dokuczliwe bóle głowy oraz serca? Do tego, czasem nawet poruszanie szyją sprawia Ci bardzo duży ból a do tego czujesz również ból w karku? Prawdopodobnie są to objawy przeciążenia kręgosłupa.

Kręgosłup jest naprawdę bardzo ważny

Jeżeli prowadzimy, tak zwany siedzący tryb życia, bardzo długie godziny każdego dnia spędzamy przez ekranem telewizora, czy też przed komputerem, bardzo często powoduje, że zmagamy się z wieloma różnego rodzaju problemami dotyczącymi dorosłych, które są domeną, nie tylko osób dorosłych, ale również zmagają się z tym, osoby młode. Bóle i zawroty głowy, pogarszający się wzrok, drętwienie rąk i dolegliwości w okolicach serca to znak, że kręgosłup potrzebuje pomocy. Kiedy nie dbasz o jego kondycję, nie ćwiczysz regularnie i nie wzmacniasz mięśni, po pewnym czasie kręgosłup zaczyna szwankować, a przecież musimy bardzo o niego dbać ponieważ kręgosłup utrzymuje nas w pionie, dźwiga głowę, umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Zauważyć można, że zdecydowana większość osób zmaga się dolegliwościami w kręgosłupie szyjnym i jest to rzeczą normalną, ponieważ nasze kręgi szyjne są naprawdę bardzo delikatne i nie jest im wskazany siedzący tryb życia. Bardzo dużo ludzi przez większość czasu trzyma przechyloną głową, a nawet podczas odpoczynku, niekiedy nie oszczędzamy odcinka szyjnego. . Wystarczy, że weźmiesz do ręki poranną prasę lub ulubioną lekturę – a już głowa kłoni się w dół i przyczynia do przeciążenia kręgosłupa szyjnego. Pierwsze symptomy stanu pojawiają się u bardzo młodych osób, które narzekają na nieznaczne bóle szyi, ramion, czy też karki. Wszelkim tego typu dolegliwościom sprzyja również zmęczenie oraz stres.

Przeciążenie kręgosłupa – najczęstsze dolegliwości

Przeciążenie kręgosłupa Lista dolegliwości spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długa. Na dodatek nie zawsze są one dla nas czytelne. Często są to bóle szyi, karku, krzyża albo powtarzające się przez długi czas bóle innej, odległej od kręgosłupa części ciała. Pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, np. gdy długo pracujemy w ogródku z pochyloną głową, podczas siedzenia przy komputerze albo stania przy desce do prasowania. Zwykle są związane z nadmiernym napięciem pewnych grup mięśni. Czasem dolegliwościom bólowym towarzyszą dodatkowe objawy, np. drętwienie dłoni czy przeczulica skóry na plecach albo na głowie. Innym razem nic nas nie boli, ale za to np. przed oczami od czasu do czasu pojawiają się ciemne mroczki albo bez wyraźnego powodu kręci nam się w głowie.

Rodzaj i nasilenie objawów zależą od tego, jaka część kręgosłupa jest przeciążona.

Ból głowy, a problemy z kręgosłupem

Bardzo często jest tak, że jeżeli przeciążymy kręgi szyjne, to będzie bolała nas głowa. Ból ten będzie promieniował w kierunku karku oraz czoła, będzie on przypominał ból migrenowy. Ponadto, mogą złapać Cię w każdej chwili mdłości, wymioty i nadwrażliwość na światło. Niektórym dokuczają też „mroczki” przed oczami. Symptomy na ogół pojawiają się rano, czasem towarzyszą wybranym ruchom szyi. Również możemy mieć problem z oczami, jak również słyszeć charakterystyczne dzwonienie w uszach, mogą się również zdarzyć krótkie utraty świadomości.

Przeciążony kręgosłup – drętwienie nóg

Obok karku jest najbardziej obciążony. Wprawdzie kręgi lędźwiowe są mocne, ale to nie chroni przed dolegliwościami. Dlatego aż 2/3 wszystkich schorzeń kręgosłupa dotyczy tego odcinka. Objawiają się przewlekłym lub ostrym bólem w okolicy krzyża lub w pasie. Ból może promieniować do jednej lub obu nóg albo do jednego lub obu pośladków. Czasem wydaje się, że boli brzuch czy nerka. Nierzadko do złudzenia przypomina ból towarzyszący miesiączce lub problemom ginekologicznym. Często jedynym sygnałem, że coś dzieje się z kręgosłupem, jest mrowienie i drętwienie jednej lub obu nóg. Wszystkie tego typu dolegliwości pojawiają się w wyniku przeciążeń i/lub zmian zwyrodnieniowych.

Ból kręgosłupa w piersi, jakie są dokładnie jego przyczyny

Ból kręgosłupa piersiowego jest coraz częściej zgłaszaną dolegliwością. Siedzący tryb życia, praca w pozycjach siedzących/statycznych oraz przeciążenia narządu ruchu manifestują się zwykle bólem pleców właśnie w tym odcinku. Bagatelizowanie nawet dyskretnych dolegliwości ze strony kręgosłupa piersiowego prowadzić może do powstawania dużych zaostrzeń i znacznych ograniczeń ruchowych w życiu codziennym. Wśród przyczyn bólu kręgosłupa piersiowego należy wymienić przeciążenie kręgosłupa piersiowego poprzez pracę siedzącą, głównie biurową z pochylaniem kręgosłupa do przodu.

Problemy z kręgosłupem? Najważniejsze są stabilne mięśnie

Kręgosłup można porównać do masztu, który poprzez system napiętych lin (mięśnie) jest stabilnie przymocowany do podłoża (miednica). Jeżeli system lin znajduje się w stanie równowagi, wtedy maszt utrzymuje się w pionie. Aby mógł dobrze pełnić swoją funkcję, wszystkie zespolone z nim więzadła oraz mięśnie muszą być mocne i sprawne. Na przykład mięśnie grzbietu umożliwiają utrzymanie wyprostowanej postawy ciała oraz wykonywanie niektórych ruchów tułowia, m.in. zrobienie skłonu w bok, a mięśnie brzucha – zginanie się do przodu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here