Małe dzieci uwielbiają bawić się w piaskownicy, a starsze skakać na trampolinie. To nie jedyne sposoby na stworzenie prywatnej strefy zabaw, z której ucieszą się domownicy i goście. Sprawdź, jak stworzyć przydomowe boisko i inne ogrodowe atrakcje.

Coraz więcej osób decyduje się na przydomowy plac zabaw nawet w małym ogródku. Miejsca do spędzania czasu dla dzieci znikają z osiedli, a rodzice postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Najprostsze zestawy z małą zjeżdżalnią lub domkiem do zabaw można kupić w marketach ogrodniczych za kilkaset złotych. Nie warto oszczędzać, kupując je na targowiskach czy w niesprawdzonych sklepach internetowych. Często jakość wykonania takich sprzętów jest niska. Na słońcu mogą one wydzielać toksyczne opary, a na mrozie pękać.

Przydomowy plac zabaw własnej roboty

Jeśli plac zabaw będzie składał się z kilku bardziej skomplikowanych elementów, możesz zabezpieczyć znajdujące się pod nimi podłoże. Dzięki temu upadek z drabinki będzie mniej bolesny. W specjalistycznych sklepach dostaniesz miękkie w dotyku kafle, rozwijane wykładziny i płyty antypoślizgowe.

Wiele elementów przydomowego placu zabaw możesz zrobić samemu. Jeśli masz w ogrodzie drzewo o mocnym konarze, to łatwo powiesisz huśtawkę. Samodzielnie zrobisz ją ze sznura i deseczki. Możesz też kupić gotową huśtawkę na łańcuchu, ale sprawdź wcześniej, jakie są maksymalne obciążenia i optymalny sposób montażu. Dzieci uwielbiają też huśtawki z opon umieszczonych poziomo lub pionowo na linach.

Miejsce na piaskownicę i boisko w ogrodzie

Młodsi docenią piaskownicę. Tą też możesz kupić lub zrobić samemu. Wystarczą do tego cztery deski zbite na rogach w czworokąt w wersji podstawowej. Jeśli masz więcej czasu, dodaj do tego dno i ławeczki do siedzenia. Piaskownica z dnem jest bezpieczniejsza, bo piasek nie będzie mieszał się z gliną pochodzącą z gruntu. Piach wystarczy wymieniać co kilka miesięcy. Drobne zanieczyszczenia można z niego wybierać za pomocą grabi ogrodowych.

Jeśli ogród jest nieco większy, możesz też stworzyć przydomowe boisko. Najprościej będzie z koszykówką. Wystarczy za kilkadziesiąt złotych kupić kosz i zamocować go na drzwiach od garażu, przed którym jest fragment płaskiego betonu, by uzyskać podstawową wersję przydomowego boiska do uprawiania tego sportu. Białą farbą możesz wyznaczyć na nim strefy, by wyglądało bardziej profesjonalnie.

Ogrodowe boisko do piłki nożnej – jakie wymiary?

Świetnym sposobem na rozrywkę dla dzieci i dorosłych jest montaż siatki w poprzek przydomowego boiska, by móc grać w siatkówkę. Posłuży też do gry w tenisa, zbijaka czy badmingtona, a w razie zmiany planów można ją zwinąć. Fani sportów zespołowych ucieszą się też z przydomowego boiska do piłki nożnej. Zobacz, jak stworzyć przydomowe boisko? Z poradnika dowiesz się, jakie powinno mieć wymiary, by nadawało się do gry, a także czym zastąpić drogie sprzęty ze sklepów piłkarskich.

Właściwie jedyne, czego potrzebujesz, by móc grać w ogrodzie w piłkę nożną, to równe podłoże. Dołki i górki na przydomowym boisku sprzyjają kontuzjom, a poza tym nierówny teren może powodować, że graczom z jednej z drużyn będzie trudniej. Ziemię warto więc wyrównać, a następnie posadzić na niej odporną na deptanie mieszankę trawy. Jeśli szczególnie zależy Ci na efekcie wizualnym, możesz też rozwinąć trawę z rolki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here