Rozmaz krwi – dla kogo jest to badanie i jak prawidłowo odczytać wyniki?

Rozmaz krwi jest badaniem, które ma na celu ukazanie każdego typu leukocytów, t.j PLT, LYMPH, BASO, EOS, NEUT, MONO. Jego wynik pozwala lekarzom określić z jaką chorobą zmagają się pacjenci. W jakich przypadkach zaleca się przeprowadzenia rozmazu krwi?

Rozmaz krwi – dla kogo?

Badanie rozmazu krwi przeznaczone jest dla pacjentów, u których morfologia krwi nie wypadła w sposób prawidłowy. To badanie pozwala ustalić zmiany poziomu m.in. monocytów, bazofili, limfocytów, neutrofili. Zmiany podanych wyżej ciałek krwi mogą lecz nie muszą oznaczać obecność wszelkich zakażeń w organizmie pacjenta, alergii, zaburzeń szpiku kostnego, jak i również chorób wirusowych i bakteryjnych. Lekarze zalecają przeprowadzenia tego badania również pacjentom, u których występuje podejrzenie niedoczynności tarczycy.

Analiza badania

Lekarz analizując przeprowadzone badanie rozmazu krwi na samym wstępie interesuje się liczbą białych oraz czerwonych krwinek. Jak prawidłowo je interpretować? Najlepszym sposobem będzie konsultacja ze specjalistą, który w profesjonalny sposób oceni nasz stan zdrowia.

Krwinki czerwone (RBC)

Niedobór erytrocytów może świadczyć o anemii. Choroba ta powoduje niedobór kwasu foliowego, żelaza, witaminy B12. Ponadto może przyczynić się również do chorób nerek. w takiej sytuacji lekarz zaleca przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych.

Krwinki białe (WBC)
Nadmiar leukocytów nie oznacza niczego dobrego. Jeżeli wyniki badaļ potwierdzają zbyt dużą ilość białych krwinek może świadczyć nie tylko o łatwej do zniwelowania infekcji ale również stanie zapalnym. Powodem nadmiaru krwinek białych w organizmie pacjenta może być białaczka, która zaliczana jest do poważanego schorzenia.

Parametry krwi

Oprócz krwinek białych i czerwonych lekarz diagnozuje również parametry krwi, m.in: liczbę płytek krwi, różnych form białych krwinek, stężenie hemoglobiny.

Normy

Białe krwinki

Za normę białych krwinek uznaje się następujące wartości:
obojętnochłonne granulocyty o jądrze pałeczkowatym: 3,5%
limfocyty: 25-40%
monocyty: 2-8%
obojętne granulocyty o jądrze segmentowym: 50-70%
granulocyty zasadochłonne: 0-1%
granulocyty kwasochłonne: 2-4%

Krwinki czerwone

Lekarz analizując wyniki badań pod względem krwinek czerwonych skupia się na barwie, wielkości, kształcie obecność pasożytów oraz wtrętów wewnątrzkomórkowych.

www.toysboard.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here