Nie od dzisiaj wiadome jest, że regularnie trzeba jeść różnego rodzaju owoce, ponieważ mają one naprawdę bardzo dobry wpływ na całe nasze zdrowie. Jednymi z owoców, które powinniśmy jeść regularnie, są śliwki, które są nie tylko przepyszne, ale również zawierają wiele składników, które są niezbędne naszemu organizmowi do działania, na przykład, dzięki nim zdecydowanie polepsza się trwanie, sprawiają że nie będziemy zmagali się z problemem, jakim są zaparcia, jak również śliwki chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Dowiedz się dokładnie, dlaczego powinniśmy regularnie jeść śliwki i jakie składniki jeszcze można w nich znaleźć, wszystko to znajdziesz w tym właśnie artykule, który z całą pewnością, naprawdę bardzo cię zaciekawi, a informacje w nim zawarte okażą się przydatne.

Co powinniśmy wiedzieć o śliwkach?

Śliwki Śliwki są prawdziwą skarbnicą zdrowia. Zawierają duże ilości witamin składników mineralnych oraz związków prozdrowotnych. Warto pamiętać, że im ciemniejsze i intensywne zabarwienie owocu, tym więcej cennych właściwości. Owoce są bogatym źródłem witaminy A, C, E, K oraz witamin z grupy B, a mianowicie B3 i B6. Oprócz witamin ich miąższ jest pełen składników mineralnych. Znajdują się w nim m.in. magnez, potas, żelazo, fosfor, a nawet bor. Wśród substancji biologicznie aktywnych znajdują się błonnik, polifenole oraz antocyjany. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, a szczególnie pektyn regulują funkcje jelit i zwalczają zaparcia. W walce z problemami gastrycznymi pomocne są szczególnie suszone śliwki, które, mimo małej objętości, zawierają znaczne ilości błonnika. Błonnik znany jest z regulowania poziomu glikemii, co korzystnie wpływa na stężenie cukru we krwi, a co za tym idzie zmniejsza napady głodu oraz ochotę na słodkie przekąski. Przekłada się to nie tylko na metabolizm węglowodanów, ale również na sylwetkę. Osoby, które włączają do swojej diety zarówno świeże, jak i suszone śliwki łatwiej i szybciej redukują masę ciała podczas odchudzania. Omawiany błonnik ma jeszcze jedną właściwość. Mianowicie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu przy jednoczesnym ustabilizowaniu lub zwiększeniu stężenia cholesterolu frakcji HDL (nazywanego dobrym cholesterolem). Obniżenie masy ciała oraz spadek stężenia cholesterolu pozytywnie wpływa na pracę serca i zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej oraz zawału. Dodatkowo zawarty w miąższu potas reguluje ciśnienie krwi, witamina K poprawia krzepliwość krwi, a witamina C uelastycznia naczynia krwionośne.

Dlaczego tak ważne jest to, żeby jeść śliwki?

1.usprawniają układ nerwowy dzięki zawartym w nich magnezowi oraz witaminie B6;

2.dzięki obecności potasu regulują ciśnienie krwi;

3.dzięki zawartości pektyn (rodzaj błonnika) pomagają walczyć z zaparciami;

4.chronią przed rakiem, mają działanie antyoksydacyjne

5.pomagają dbać o urodę – zawierają witaminę K, która pielęgnuje pękające naczynka (odpowiada za krzepliwość krwi), witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, i przeciwulteniacze opóźniające proces starzenia się skóry.

 Śliwki – właściwości przeczyszczające

To korzystne dla układu pokarmowego właściwości śliwki zawdzięczają dużej zawartości pektyn (rodzaj błonnika). Razem z kwasami organicznymi, winowym i jabłkowym pektyny działają jak miotła na przewód  pokarmowy i gromadzący się w komórkach tłuszcz oraz cholesterol. Najbardziej wartościowe pod tym względem są węgierki i renklody. Śliwki suszone zawierają 5 razy więcej błonnika (7,1 g w 100 g) niż śliwki surowe (1,4 g).

Śliwki – wartości odżywcze oraz kalorie

Wszystkie śliwki mają podobne wartości odżywcze, ale różnią się ilością kalorii. Świeże śliwki mają około 46 kcal w 100 g. Średnia ilość węglowodanów w takiej porcji owoców wynosi od 12 do 14,6 g. Chociaż śliwki nie są bogate w witaminę C, dzięki jednoczesnej zawartości witaminy A i rzadko występującej w owocach witaminie E, uznawane są za cenne przeciwutleniacze. Tym skuteczniejsze, że zawierają też tak ważne składniki mineralne jak potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Śliwki mają sporo witamin z grupy B, dlatego od wieków cieszą się opinią owoców wpływających kojąco na układ nerwowy i poprawiających samopoczucie. Działanie antyoksydacyjne wzmagają w śliwkach, szczególnie w ich ciemnych odmianach, polifenole, w tym katechiny i kwas chlorogenowy. Dzięki tym związkom dieta obfitująca w śliwki wpływa antynowotworowo oraz przeciwmiażdżycowo.

Śliwki – wykorzystanie w kuchni

Śliwki doskonale nadają się do przygotowania powideł, dżemów albo kompotów. Warto zwrócić uwagę przy wyborze owoców do przetworów, czy łatwo oddziela się w nich pestka od miąższu, gdyż pestki zawierają trującą dla organizmu amygdalinę, dlatego wybierajmy te łatwo oddzielające się. Świetnie nadają się na przetwory mirabelki. Liczba odmian śliwek jest ogromna. Należą do nich renklody, mirabelki czy popularne u nas węgierki. Idealne do przetworów są odmiany renklod: althana, zielona, ulena lub węgierek: łowicka, włoska, zwykła. Śliwki tradycyjnie stosowane są do wyrobu dżemów, kompotów, marmolad, powideł. Stanowią dodatek do ciast, sorbetów, knedli, pierogów, ale również można z nich robić sosy i marynaty do mięs.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here