Zaproszenia na ślub – porady

Zaproszenia na ślub są jednym z elementów przygotowań do tej ważnej dla każdego związku ceremonii. Często młodzi napotykają jednak na różne problemy – pojawiają się liczne wątpliwości i dylematy. Pierwsza sprawa to sam wybór formy – zaproszenia na ślub to dziś nieograniczone możliwości odnośnie kształtu, wielkości, faktury, kolorystyki, wzorów, zdobień, zdjęć. Część osób decyduje się na minimalistyczne wersje 1-kartkowe, oczywiście umieszczone w odpowiedniej kopercie. Inni wolą warianty składane na pół, które cieszą się chyba największą popularnością. Alternatywą są trzyczęściowe zaproszenia na ślub, na których można umieścić sporo informacji. W ostatnich latach sporo par wybiera także nieco bardziej oryginalne opcje w nieszablonowych kształtach i wymiarach.

Sam wygląd to nie wszystko. Kolejną rzeczą, której wymagają zaproszenia na ślub, jest zredagowanie odpowiedniego tekstu. Przyjęło się, że informacja taka pisana jest w trzeciej osobie liczby mnogiej, rzadziej natomiast w pierwszej (choć i takie zaproszenia na ślub są spotykane). Używa się zatem zwrotów typu „Katarzyna i Paweł wraz z Rodzicami mają zaszczyt zaprosić…”. Bardzo ważne jest poprawne zapisanie danych osób, które się zaprasza. Gość, którego nazwisko czy imię zostało przekręcone, może czuć się potraktowany bez należytego szacunku. Należy więc upewnić się, jak prawidłowo brzmią niektóre nazwiska, zwłaszcza w przypadku osób z dalszej rodziny lub pochodzących z innego kraju. Często zdarzają się też przypadkowe literówki – np. Piotr Nowicki staje się Piotrem Nowackim. Trzeba zatem skrupulatnie wszystko sprawdzić, by nie doszło do pomyłek.

Wiele młodych par stawia na umieszczanie zwykłego, prostego tekstu z informacją na temat wydarzenia, obejmującą nazwiska, datę, godzinę i miejsce ceremonii, wraz z grzeczną formą zaproszenia do udziału w uroczystości. Taka forma jest w zupełności wystarczająca, jednak popularnością cieszą się wciąż wierszyki przygotowane specjalnie na tę okazję. Zwykle są one wybierane z dostępnych np. w internecie, jednak często zaproszenia na ślub tracą przez nie na powadze. Warto zatem starannie dobierać je, unikać przaśnych żartów, niskiego lotu poezji czy słabych rymów. Zaproszenia na ślub, nawet jeśli mają posiadać luźną formę, nie powinny być obiektem drwin czy kpin. Dla bezpieczeństwa lepiej więc zdecydować się na jakiś znany cytat o miłości, zaczerpnięty z literatury czy tekstu piosenki. Trzeba też pamiętać, że zaproszenia na ślub powinny mieć raczej krótką, zwięzłą formę, by gość z łatwością odnalazł potrzebne informacje.

Zaproszenia na ślub warto wybrać i zamówić z wyprzedzeniem – najlepiej około 5 miesięcy przed uroczystością. Samo wręczanie również nie powinno odbywać się na ostatnią chwilę. Goście muszą być odpowiednio wcześniej uprzedzeni i poinformowani o dacie i miejscu ceremonii, by móc zarezerwować termin i przygotować się na ten dzień, także pod względem finansowym. Zaproszenia na ślub powinny być wręczane osobiście, choć w niektórych przypadkach dozwolona jest też forma pocztowa.

www.zespolnapiecia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here