arytmia serca

Arytmia serca polega na schorzeniach rytmu serca objawiających się przyśpieszeniem, zwolnieniem czy nieregularnościami. Zdrowe serce bije miarowo, natomiast są sytuacje, jeśli nasze serce zaczyna bić niezwykle łatwo. Serce czasem przyśpiesza swoją pracę pod wpływem emocji lub wysiłku. Natomiast, jeśli serce przyspiesza bez wyraźnej etiologii, należy udać się do specjalisty. Czasami arytmia serca jest banalnym kłopotem, natomiast często jest powiązana z dużymi konsekwencjami, chociażby zagrażającymi życiu. Arytmia komorowa może mieć charakter napadowy, czyli pojawia się okresowo czy długotrwały, czyli rozwija się przez długi okres. Wraz z wiekiem rozwija się ryzyko nastąpienia arytmii serca. Przeczytaj więc, jakie są etiologie oraz sygnały arytmii.

Arytmia serca – etiologii

Najdokładniejszą oraz bardzo miarodajną metodą analizowania arytmii jest badanie elektrokardiograficzne, polegające na zapisaniu czynności bioelektrycznej serca na papierze, czyli stworzenie elektrokardiogramu za pomocą elektrokardiografu. Schorzenia rytmu pracy serca (arytmia) pojawiają się na skutek schorzeń rytmiczności czy częstotliwości tworzenia bodźców w węźle zatokowym czy te z schorzeń ich prowadzenia w tzw. układzie przewodzącym. Wyróżnia dwa typy systemów przewodzących (bloków) w współzależności od lokalizacji w przewodzie utrudnień przewodzenia bodźca. Schorzenia rytmu pracy serca potrafią także pojawiać się z względu nadmiernej pobudliwości mięśnia sercowego, jego nadmiernego reagowania na czynniki oraz tworzenia skurczów dodatkowych z tzw. pozazatokowych ośrodków bodźcotwórczych. Wtedy pojawia się także zmiana częstości lub nieregularności pracy serca.

jakie są objawy arytmii serca

Arytmia – diagnostyka oraz leczenie

W poznaniu schorzeń rytmu serca należy przede wszystkim dobrze osłuchać chorego oraz poznać jego tętno. Potem składa się badanie EKG czy 24-godzinne EKG, gdy skurcze nie pojawiają się za powszechnie. U chorych ze stwierdzoną arytmią należy w każdym wypadku odnaleźć jej etiologię. W tym celu należy wielokrotnie powtarzać badanie EKG.
Pozostałe badania/działania wykonywane w ocenie to:
1. badanie RTG klatki piersiowej i ECHO serca – to analizowania wykonywane, by zweryfikować stan serca i płuc;
2. EKG metodą Holtera – jest do uchwycenia krótkotrwałych oraz łatwo ustępujących schorzeń rytmu serca;
3. test wysiłkowy oraz koronografia – dwa analizowania stosowane przy podejrzeniu dolegliwości niedokrwiennej serca;
4. badanie poziomu elektrolitów – polecane jest zwłaszcza u osób, które stosują środki moczopędne; należy zwrócić specjalną uwagę na natężenie potasu, bo jego zachwianie doprowadza do niebezpiecznych schorzeń;
5. badanie moczu oraz kreatyniny w surowicy – pomaga określić bezpieczną dawkę środków;
6. kontrola parametrów krzepnięcia krwi.
Leczenie schorzeń rytmu serca zależą od typu arytmii, jej nasilenia i występujących symptomów. Zadaniem specjalisty jest określenie, lub schorzenia mają charakter łagodny czy złośliwy. Najodpowiedniejsze wyniki leczenia występują, jeśli etiologia arytmii wydaje się usunąć, np. zabiegowe leczenie zastawek, schorzenia hormonalne. Leczenie to nie tylko stosowanie leków farmakologicznych oraz zabiegi chirurgiczne. Istotna jest zmiana trybu życia. Chorzy winni zadbać o swoją dietę oraz utrzymywać wagę ciała na pewnym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here