Asertywna odmowa.

Każdy z nas ma swój własny obszar prywatności, do którego należy nasza postawa, czyny, myśli, nasze prawa i tajemnice. Asertywna odmowa zabezpieczy naszą własna strefę życia osobistego, tak abyśmy nabrali szacunku do samych siebie.

Obszar naszego ja to tylko i jedynie nasze terytorium gdzie możemy, a przede wszystkim mamy niezbywalne prawo być sobą. Jak bronić tej części naszego życia? Jak być asertywnym i potrafić odmawiać?

Kiedy nie potrafimy odmawiać skazani jesteśmy na robienie rzeczy na które nie mamy ochoty. Przeważnie zgadzamy się z propozycjami innych, ponieważ chcemy być lubiani i unikamy sytuacji, w których ktoś mógłby się na nas pogniewać. Często odmowa wobec ludzi starszych jest źle odbierana, trudno jest także sprzeciwić się przełożonym.
Co daje nam umiejętność asertywnego odmawiania? Zyskujemy poczucie pewności, możliwość wyboru, mamy kontrolę nad własnym życiem. Postawa asertywna to niezależność i większe poczucie własnej wartości. Rozwój osobisty poprzez naukę asertywności sprawi, że będziemy umieli powiedzieć stanowcze nie tak umiejętnie aby kogoś nie zranić, a jednocześnie nie będziemy zmuszeni do robienia rzeczy, których nie chcemy.

Jak odmawiać w sposób uczciwy? Czym jest postawa asertywna i jak nauczyć się mówić „”nie”” w taki sposób aby nie urazić innych osób? Nauczmy się szacunku dla siebie i innych drogą asertywnego rozwoju osobistego.

www.gpmapa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here