Ashwagandha – ajurwedyjskie cudowne ciele

0
1791

Ashwagandha jest rośliną znaną z Indyjskiej Ajurwendy. Jest ona wykorzystywana ze względu na swoje niezwykłe właściwości od ponad 3 tysięcy lat. Bez wątpienia w Indiach doceniano ją już wtedy, ale i obecnie jest ona szeroko ceniona nie tylko w Indiach, ale i na całym świecie. Jej nazwę w dosłowny sposób można przetłumaczyć jako „zapach konia”. Ta intrygująca nazwa w bezpośredni sposób nawiązuje do zapachu korzenia tej rośliny, a także do jej właściwości, które dodają człowiekowi wytrzymałości i siły, która obserwowana jest właśnie u koni. W Polsce roślina ta występuje pod wieloma nazwami. Znana jest jako indyjski żeń-szeń lub też witania ospała. Roślina ta posiada właściwości adaptogenne.

Czym są adaptogeny?

Ashwagandha jest adaptogenem, tak jak i inne rośliny wykorzystywane w ziołolecznictwie takie jak chociażby miłorząb japoński czy różeniec górski. Pod tym pojęciem kryje się taki preparat pochodzenia ziołowego, który dzięki swoim właściwościom podnosi odporność naszego organizmu na stres. Dotyczy to także wsparcia podczas różnego rodzaju traumatycznych przeżyć lub też rekomenduje się takie właśnie zioła w stanach wyczerpania organizmu. Adaptogeny mają za zadanie uodpornić ludzki organizm, usprawniać jego różne funkcje i je normalizować przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum różnego rodzaju działań niepożądanych, jakie mogą być następstwem jego stosowania. Adaptogeny mają więc przede wszystkim wzmacniać nasz organizm.

Bardzo dobrym źródłem wiedzy o adaptogenach jest strona ich polskiego producenta – Mother’s Protect. Polecamy zajrzeć na jego stronę: Ashwagandha

Ashwagandha – właściwości

Przede wszystkim zarówno antynowotworowe jak i przeciwbakteryjne. W składzie tej rośliny można doszukać się także fitosteroli, fenolokwasów, a także alkaloid. Cechą charakterystyczną dla tej rośliny jest to, że doskonale sprawdza się u osób, które mają problemy z wyciszeniem się lub z zasypianiem. Ashwagandha jest też wybawieniem dla osób, które żyją w ciągłym stresie i szukają efektywnego sposobu na to, aby sobie z nim radzić. Dzięki niej można zniwelować wpływ stresu na organizm, a tym samym przeciwdziałać takim chorobom jak nadciśnienie tętnicze czy też cukrzyca.

Ashwagandha pozwala także zwiększyć wydolność fizyczną organizmu i z tego też względu ceni ją wielu sportowców. Bardzo często jest ona przyjmowana jako substytut popularnego żeń-szenia. Warto zauważyć, że roślina jest także bogata w spore ilości żelaza, co przekłada się w sposób bezpośredni na lepsze natlenienie organizmu. Wpływa korzystnie na układ krążenia, a także na wnętrza komórek, tym samym działając odmładzająco.

Warto też wspomnieć o tym, że ashwagandha wykazuje działanie antyoksydacyjne i pomaga w efektywnym odtruwaniu organizmu.

Ashwagandha na problemy z pamięcią

Roślina ta często była też przyjmowana w przypadku różnego rodzaju problemów z pamięcią. Ashwagandha podnosi sprawność intelektualną, daje możliwość efektywnego wypoczynku podczas snu, poprawia koncentrację, a także łagodzi uczucie stresu. Sprawia, że poprawia się nasza psychika, czujemy się wzmocnieni i bardziej pewni swego, a tym samym mamy większą motywację do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here