Dawniej była to jedna z wielu sudeckich wsi. Dziś to jeden z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w kraju. Malownicze położenie czyni zeń jednocześnie miejscowość popularną dla miłośników pieszych wycieczek, a pobliskie Góry Stołowe mają wyjątkową moc przyciągania. Wambierzyce to miejscowość, którą z pewnością warto odwiedzić przyjemniej raz w życiu. Nie bez powodu są one określane mianem „kłodzkiej Jerozolimy”. Kapliczki i stacje Drogi Krzyżowej to najbardziej charakterystyczne elementy w krajobrazie tej miejscowości. Nad maleńkim ryneczkiem wznosi się z kolei potężny kościół Nawiedzenia NMP. Całość tworzy wyjątkową scenerię, która od lat przyciąga do Wambierzyc pielgrzymki z całego kraju.
Sam kościół – najpotężniejszy i najważniejszy zabytek w Wambierzycach, może się pochwalić licznymi ciekawostkami. Do kościoła prowadzą 33 stopnie, a każdy z nich ma symbolizować jeden rok życia Chrystusa. Okazała, barokowa fasada oraz efektywne wyposażenie wnętrza sprawiają, że w tym miejscu można najlepiej poczuć ducha kontrreformacji. Najważniejszą rolę w kościelnym wnętrzu odgrywa ołtarz główny, w którym znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej. To od tej XIV-wiecznej figury zaczęła się kariera Wambierzyc jako ośrodka religijnego.
Sam kościół to jeszcze nie wszystkie atrakcje Wambierzyc. W czasie wycieczki w to miejsce koniecznie trzeba odwiedzić ruchomą szopkę. Jest ona cennym zabytkiem z końca XIX wieku i jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska. Wielką atrakcją dla najmłodszych są z kolei atrakcje takie, jak mini ZOO oraz skansen.
Bliskość Skalnych Grzybów i możliwość odbywania wycieczek w Góry Stołowe sprawiają, że w Wambierzycach bardzo dobrze rozwija się i turystyka. Noclegi można w okolicy tej miejscowości znaleźć bez problemów, a atrakcji nie zabraknie tu dla nikogo. Tu, w Kłodzkiej Jerozolimie, każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i miło spędzi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here