Niedzica od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Malownicze położenie, piękna okolica oraz górujący nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego zamek owiany licznymi legendami – to najważniejsze atrakcje tej miejscowości. Choć ziemie te trafiły do Polski dopiero w okresie międzywojennym, szybko zyskały uznanie w oczach krajoznawców. Dziś zamek w Niedzicy zaliczany jest do grona największych atrakcji turystycznych w Polsce. To jeden z najpiękniejszych zabytków architektury obronnej na terenie całego Podhala. Wzniesiony w połowie XIV wieku na wapiennym wzgórzu strzegł dawniej północnych granic Węgier, zaś jego rola jako granicznej warowni była ogromna. Wszak przepływający u stóp zamkowego wzgórza Dunajec oddzielał ziemie węgierskie od polskich. Polacy zaś, naprzeciwko zamku Dunajec (bo tak brzmi właściwa nazwa zamku w Niedzicy) wznieśli swą warownię – zamek Czorsztyn. Dziś te dwa zamki świetnie uzupełniają się jako lokalne atrakcje turystyczne.
Zamek w Niedzicy od 1962 roku jest udostępniony do zwiedzania jako muzeum. Największym zainteresowaniem cieszą się tu zamkowe lochy, a w nich doskonale wyposażona sala tortur. Na zamku można oglądać również zbiory przedstawiające historię warowni oraz kulturę i sztukę polskiego Spisza.
We wsi Niedzica czeka na turystów inny ciekawy zabytek. To gotycki kościół z XV wieku, którego patronem jest św. Bartłomiej. W jego wnętrzu warto zwrócić uwagę na resztki gotyckich malowideł oraz na ocalałe fragmenty XV-wiecznego tryptyku. To jeden z cenniejszych zabytków gotyckiej sztuki sakralnej na terenach obecnej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here