Rezonans magnetyczny czyli MRI jest specjalnym rodzajem badania, które pozwala na rozpoznanie wielu chorób układu nerwowego. Jest to metoda pozwalająca na uzyskanie obrazów z wnętrza ciała człowieka, głównie stosowana w obrębie głowy lub kręgosłupa, ale nie tylko diagnostykę można przeprowadzić też w obrębie nerek, wątroby lub serca. Badanie tych narządów ma na celu sprawdzenie czy nie doszło do zmian nowotworowych oraz zdiagnozowanie skutków urazów.
Badanie MRI – na czym polega?
Podczas rezonansu magnetycznego używa się urządzenie wytwarzające silne pole magnetyczne, przez które protony wodoru znajdujące się w ciele człowieka zostają pobudzone do ruchu. Protony emitują fale, które wyraźnie widać na ekranie. Należy dodać, że te promieniowanie jest nieinwazyjne dla ludzkiego organizmu i nie powoduje negatywnych oddziaływań. W przypadku badania wykonywanego w obrębie głowy obserwuje się co się dzieje w istocie białej mózgu, u podstawy mózgu oraz w tylnym dole czaszki. Dzięki badaniu można też dostrzec zmiany w rdzeniu kręgowym. Zmiany w organizmie człowieka są widoczne, ponieważ pacjent przed badaniem otrzymuje specjalny środek kontrastowy.
W zależności od tego pod jakim kątem wykonywany jest rezonans badane trwa od 15 do 90 minut. By obraz był czytelny pacjent musi być na czczo przynajmniej 6 godzin. Konieczne jest też to by zdjąć wszystkie metalowe przedmioty takie jak, np. kolczyki, zegarek, ponieważ przedmioty te zaburzyły by pracę urządzenia w związku z czym obraz mógłby być nieczytelny lub nieprawidłowy. Z tego też względu nie wykonuje się rezonansu osobom, które korzystają z przedmiotów pomagających pracować poszczególnym organom są to, np. płytki ortopedyczne, rozrusznik serca, druty, itp. Badanie samo w sobie jest bezbolesne, jednak należy pamiętać o tym by pozostać w bezruchu przez cały czas jego trwania. Pacjent dzięki wykorzystaniu mikrofonu i kamery jest w ciągłym kontakcie z personelem, dzięki czemu można od razu zaalarmować lekarzy o złym samopoczuciu. Po zakończeniu badania nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania codziennych czynności.

www.lekarzzakaznik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here