Białkomocz to nazwa stanu, w którym w moczu występuje białko w stężeniu większym niż 10 mg/dl. W zdrowego człowieka nie powinno go być w ogóle. Białkomocz wymaga szybkiego dalszego diagnozowania, bo może oznaczać poważną chorobę. W przypadku stwierdzenia białka w moczu należy powtórzyć badanie, bo może to być spowodowane nieprawidłowym pobraniem próbki. Ponieważ białkomocz nie daje wyraźnych objawów do rozpoznania może dojść w trakcie okresowych badań lub w momencie wyraźnego niedoboru białka w organizmie. Sygnały niedoboru są różne i zależą od białka, które pojawia się w moczu. W artykule tym, masz możliwość przeczytania, co mogło spowodować, że białko pojawiło się w moczu.

Co może oznaczać białko w moczu?

białko w moczuBiałkomocz (białko w moczu) może mieć wiele przyczyn. Brak białka w moczu nie oznacza, że go w ogóle nie wydalamy. Ale przedostaje się tylko 100 mg na dobę, czego badanie nie wykrywa. Dopiero gdy ilość białka w moczu przekroczy 150 mg na dobę – wykryją go testy stosowane w laboratoriach. Niewiele białka, które pojawi się w jednym badaniu nie musi jednak jeszcze oznaczać czegoś groźnego. Wydalanie go bowiem może być spowodowane prozaicznymi powodami, takimi jak przemarznięcie, duży wysiłek fizyczny oraz rozmaite zachwiania równowagi organizmu, łącznie ze stresem i gorączką, a nawet długie stanie bywa powodem białkomoczu nazywanego wtedy ortostatycznym. Fizjologiczna jest też obecność białka w moczu kobiet w ciąży. Gdy pojawiające się w moczu białko nie jest stanem patologicznym, lekarze mówią, że to białkomocz czynnościowy. Potwierdzenie tej diagnozy uzyskuje się się, jeśli podczas następnych badań moczu analiza nie wykaże białka. Przyczyny nadmiaru białka w moczu mogą być różne. Białkomocz towarzyszy najczęściej:

1. różnym schorzeniom nerek

2. hipoglikemii

3. cukrzycy

4. wirusowemu zapaleniu wątroby

5. amyloidozie

6. chorobom serca i układu krążenia

7. zapaleniu osierdzia

8. białaczce

9. toczniowi

10.szpiczakowi mnogiemu

11.reumatoidalnemu zapaleniu stawów

12.sarkoidozie

13.anemii sierpowatej

14.zakażeniu HIV

Przyczyną białkomoczu może być także tzw. zespół nerczycowy, który często jest powikłaniem wirusowych chorób układu oddechowego. Choć zazwyczaj mija samoistnie może spowodować zapalenie nerek. Sporadyczny białkomocz może się zdarzyć w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, silnego przemarznięcia, stresu, występuje także przy infekcjach, w trakcie gorączki i stanów podgorączkowych.

Kiedy białko w moczu sygnalizuje chorobę?

Jeśli obecności białka w moczu towarzyszą bakterie istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest infekcja układu moczowego. Do akcji powinien wkroczyć urolog. Dobra diagnoza i leczenie wystarczą, by zaradzić kłopotom. Obecność białka w moczu u kobiet może być spowodowana upławami lub infekcją pochwy. U mężczyzn, zwłaszcza po czterdziestce, obecność białka w moczu może sygnalizować problemy z prostatą. W tym przypadku także trzeba pójść do urologa, poddać się badaniu, zrobić USG prostaty i wykonać badanie markerów PSA.

Jakie rodzaje białkomoczu wyróżniamy?

Wyróżniamy następujące rodzaje białkomoczu:

1. Czynnościowy – powodowany przez nadmierny wysiłek fizyczny, niewydolność serca, upośledzenie kłębuszków nerkowych, przemarznięcie, gorączkę

2. Ortostatyczny – występujący po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej

3. Cewkowy – powodowany brakiem reabsorpcji białek i uszkodzeniem cewek nerkowych

4. Kłębuszkowy – pojawiający się przy chorobach kłębuszków nerkowych

5. Mikroalbuminuria – przy wczesnych stadiach chorób nerek z przeładowania – przy chorobie układowej i zwiększonej ilości drobnocząsteczkowych białek w osoczu

Białkomocz, a uszkodzenie nerek

Białkomocz może jednak oznaczać chorobę i uszkodzenie nerek i tym problemem powinien zająć się nefrolog.

Przyczyną obecności białka w moczu jest często odmiedniczkowe zapalenie nerek. Chorobę wywołują bakterie, np. Escherichia coli oraz chlamydie, mykoplazmy, wirus HPV i dwoinka rzeżączki. Badanie moczu wykazuje obecność dużej ilości leukocytów i bakterii, mogą też znaleźć się krwinki czerwone. Choroba wymaga leczenia antybiotykami.Przyczyną białkomoczu może być ostre lub przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek. W stanie ostrym w moczu pojawia się także krew, chorobie towarzyszy gorączka, podwyższone ciśnienie krwi, bóle w okolicy lędźwiowej oraz obrzęki całej twarzy lub tylko obrzęk powiek. W stanie przewlekłym nie ma tak wyrazistych objawów, choć można zauważyć pienienie się moczu, obrzęki pojawiające się w ciągu dnia i niknące nocą. Towarzyszy temu zmęczenie, apatia, bóle głowy i brak apetytu. W ostrej i ciężkiej postaci kłębuszkowego zapalenia nerek konieczne bywa podawanie sterydów. Zawsze należy leczyć nadciśnienie, które pojawia się w chorobach nerek. Białkomocz może również sygnalizować zaburzenia funkcji nerek spowodowane zakrzepicą żyły nerkowej, nowotworem, chorobami autoimmunologicznymi, np. toczniem rumieniowatym układowym lub cukrzycą (nefropatia cukrzycowa) i nadciśnieniem tętniczym (nefropatia nadciśnieniowa). W takich przypadkach trzeba leczyć przede wszystkim chorobę, która wywołała uszkodzenie nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here