Ból wątroby jest określany jako ból z prawej strony pod żebrami. Ból wątroby może pojawić się po alkoholu, zjedzeniu obfitego, tłustego posiłku. Ból wątroby może mieć też inne przyczyny i oznaczać poważne choroby. Wątroba to bardzo ważny i wyjątkowo pracowity narząd. Produkuje żółć niezbędną w procesie trawienia, heparynę regulującą krzepliwość krwi oraz białka odpornościowe. Jest olbrzymim magazynem: gromadzi m.in. glikogen, który jest „paliwem zapasowym”, przechowuje witaminy A, D, B12 oraz znaczne ilości żelaza. Wątroba przetwarza tłuszcze, białka, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Tu odbywa się również odtruwanie, czyli neutralizacja szkodliwych produktów, które trafiają do organizmu np. z pożywieniem lub lekami albo są odpadami przemiany materii. Nie można jej więc bezkarnie narażać na jeszcze większy wysiłek. Sprawdź, na czym polega leczenie bólu wątroby i jakie są domowe sposoby na ból wątroby.
Jak wygląda wątroba i gdzie się znajduje?
Wątroba zlokalizowana jest w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. W niezwykle rzadkich przypadkach przełożenia trzewi zlokalizowana jest pod lewym łukiem żebrowym. Waga tego narządu zależy od stanu, w którym się znajdujemy. Wątroba stanowi bufor dla przepływającej krwi, dlatego wiele z jej wagi zależy od tego, ile krwi w niej się znajduje. Wątroba pełni m.in. funkcję magazynowania krwi i innych substancji odżywczych, jej waga wynosi około 1300 g. Wątroba składa się z czterech płatów – prawego i lewego oraz ogoniastego i czworobocznego. Ściśle związane z chorobami wątroby są choroby wszystkich dróg żółciowych – spełniających funkcję transportującą żółć oraz pęcherzyka żółciowego – pełniącego funkcję magazynującą tę żółć. Oprócz tego pęcherzyk pełni funkcję narządu endokrynnego.
Chora wątroba, jakie są jej objawy?
Ważną informacją dla lekarza jest zależność występowania bólu od spożywania posiłku. Np. gdy ból pojawia się przy jedzeniu – może to świadczyć o chorobach przełyku; po około dwóch godzinach po zjedzeniu posiłku – o wrzodach dwunastnicy. Kolka wątrobowa ściśle związana jest z rodzajem potrawy – tłusty posiłek powoduje silne obkurczanie dróg żółciowych. Do tego stanu dochodzi także po zjedzeniu czekolady czy żółtka jaja. Elementem, na który chorzy powinni częściej zwracać uwagę jest zmiana dobowego rytmu oddawania stolca. Zmianę tego rytmu pacjenci powinni zgłaszać lekarzowi, który może wykonać badania w kierunku chorób wątroby, trzustki, jelita grubego. Do objawów świadczących o chorobach wątroby należą także zaburzenie świadomości oraz świąd skóry. Chyba niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę? Zaburzenia świadomości wynikają z tego, iż wątroba jest jednym wielkim filtrem oczyszczającym organizm z różnego rodzaju toksyn. Dochodzi do nich, gdy wątroba przestaje pełnić tę funkcję. Zaburzenia świadomości pojawiają się, gdy na chorą wątrobę nakłada się drugi czynnik, np. infekcja w przewodzie pokarmowym.
Ból wątroby – przyczyny
Przyczyną bólu wątroby, może być na przykład:
1. zatrucie paracetamolem – przyjmowanie go w wysokich dawkach jest toksyczne i może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby,
2. alkoholowa choroba wątroby,
3. rozwijający się rak wątroby,
4. marskość wątroby,
5. cysta wątroby,
6. stłuszczenie wątroby,
7. zwłóknienie wątroby,
8. zapalenie wątroby,
9. pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (w skrócie PSC, od angielskiego primary sclerosing cholangitis),
10.inne przyczyny, w tym problemy z organami położonymi w pobliżu wątroby (na przykład kamienie żółciowe również są możliwą przyczyną bólu wątroby)
Ból wątroby – domowy sposób na jego uśmierzenie
Pozwól wątrobie odpocząć: odejdź od stołu, usiądź wygodnie na kanapie, rozluźnij uciskające w pasie ubranie (koniecznie rozepnij pasek). Na bolące miejsce przyłóż ciepły termofor. Pod wpływem temperatury rozszerzają się drogi żółciowe, a to ułatwi trawienie, złagodzi ból. Zaparz zioła, w niektórych przypadkach spróbuj masażu. Gdy te sposoby nie przyniosą ulgi, sięgnij po naturalne leki. Sięgnij po ziołowe przyprawy – dzięki nim twoja kuchnia zyska na smaku i aromacie, będzie też lżej strawna. Wątrobie najbardziej przysłużą się zioła i przyprawy, które działają rozkurczowo na przewody żółciowe, regulując dopływ żółci do dwunastnicy, wzmagają wydzielanie soku żołądkowego, przyśpieszają trawienie: tymianek, majeranek, kminek, mięta, oregano, jałowiec. Unikaj pieprzu, curry, cząbru, ostrej papryki, octu i musztardy, które podrażniają przewód pokarmowy. Ogranicz tłuszcze zwierzęce – są bogate w cholesterol, którego nadmiar zaburza pracę wątroby i wydzielanie żółci. Zastąp je tłuszczami roślinnymi. Wprowadź do jadłospisu więcej warzyw i owoców – postępuj jednak powoli: nim wątroba się uspokoi, jadaj je w postaci gotowanej. Unikaj produktów, które sprzyjają wzdęciom (m.in. kapusty, fasoli). Uważaj na czosnek, bo może on podrażniać wątrobę.
Jadaj częściej, ale mniej i dokładnie żuj każdy kęs – wtedy wątroba nadąży z dostarczeniem żółci, niezbędnej do trawienia pokarmu i wyłapie szkodliwe substancje.