Bóle stawów to w dzisiejszych czasach częsta przypadłość. Kojarzone raczej z osobami starszymi, dotykają również młodsze osoby. Bywają trudne do zniesienia i potrafią skutecznie utrudnić funkcjonowanie. Każdy wie, że najważniejsze to znaleźć przyczynę dolegliwości. To właśnie znalezienie i likwidacja przyczyny jest najlepszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych objawów. Jakie więc są przyczyny bólu stawów?

Bóle stawów przyczyny

U osób starszych najczęściej bóle stawów są związane z wiekiem. Postępujące zwyrodnienia stawów (najczęściej kolanowych i biodrowych), kończą się często operacjami. Częstą przyczyną bólu stawów u starszych osób są również choroby reumatyczne.

Młodsze osoby cierpią niestety głównie z własnej winy. Bóle karku, kręgosłupa czy ramion najczęściej są spowodowane złym stylem życia. Nieodpowiednia postawa, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji i garbienie się sprzyja przeciążeniom i powstawaniu zwyrodnień. Już nawet u bardzo młodych osób zdjęcia rentgenowskie ukazują początki zwyrodnień. Przede wszystkim siedzący tryb życia jest przyczyną bólu stawów. Do tego dochodzi fakt, że najczęściej siedzi się przy komputerze czy telefonie ze schyloną głową.

Przyczyną bólów kręgosłupa czy bioder, a także stawów w kończynach jest również ich nadmierne obciążanie. Na bóle kręgosłupa, bioder i kolan skarżą się osoby z nadwagą i otyłością, ponieważ stawy nie wytrzymują obciążenia ciała. Bóle w tych stawach, jak i w stawach rąk mogą być także efektem zbyt ciężkiej fizycznej pracy, dźwigania nadmiernych ciężarów. Należy uważać na ćwiczenia fizyczne, nie tylko na siłowni, bo i biegacze często narzekają na kolana.

Nie wolno ignorować nawet niewielkiego bólu. Im wcześniej zacznie się działać, tym większa szansa na pozbycie się bólu. Podstawa to zmiany w stylu życia, stosowanie odpowiednich ćwiczeń (rower, basen, rozciąganie) czy schudnięcie. Jednak jeśli ból nie mija, a nawet się nasila, konieczna jest wizyta u lekarza, bo bóle stawów mogą być też objawem różnych chorób. Doraźnie można pomagać sobie maściami i lekami dostępnymi bez recepty. Jednak poważniejsze przypadki mogą wymagać nawet operacji.

www.dzienreumatyzmu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here