Karma dla szczeniaków

Żywienie młodego pieska wymaga nie tylko zastosowania dobrego rodzaju karmy, ale także podawania jej w odpowiednich porcjach, w zalecanej dla wieku zwierzęcia częstotliwości. Czym powinna charakteryzować się dobra karma dla szczeniaków? Jak często ją podawać i w jakiej ilości?

Składniki karmy dla psów w młodym wieku

Większość dostępnych na rynku karm dedykowanych psom dorosłym bazuje na składnikach pochodzenia zwierzęcego, ale w ich składzie znajdziemy również różnego rodzaju wypełniacze roślinne. Karmy dla szczeniąt są najczęściej produktami w pełni mięsnymi, ewentualnie z niewielkim dodatkiem warzyw jako źródła smaku, witamin i minerałów. Ich głównymi składnikami jest mięso, podroby i tłuszcz zwierzęcy. Dobra karma dla szczeniaków jest zawsze produktem o zwiększonej zawartości białka i tłuszczu w stosunku do karm dla zwierząt dorosłych. Odpowiada to szczególnym potrzebom żywieniowym młodych zwierząt, które potrzebują więcej białka do budowy organizmu i tłuszczu, czyli źródła energii do codziennych zabaw. W pełnoporcjowych karmach dla młodych psiaków znajdziemy również witaminy, których głównym źródłem są podroby zwierzęce oraz minerały, zwłaszcza wapń i fosfor, czyli pierwiastki odgrywające ważną rolę w procesie budowy kości i zębów. Najlepsze karmy dla młodych psów nie zawierają zboża.

Częstotliwość podawania karmy

Młode psy mają niezaspokojony apetyt i po jedzenie będą sięgały znacznie częściej niż psy dorosłe. Specjalną karmę dla szczeniąt możemy zacząć podawać pieskowi już w około 4 tygodniu życia. Pierwsze porcje powinny być niewielkie, podobnie jak podawane mu kawałki. Karma dla szczeniaków powinna być stosunkowo miękka i lekkostrawna. Na pierwsze stałe pożywienie warto wybierać karmy mokre, bardziej aromatyczne i lepiej przyswajane przez małe zwierzęta. Jeśli decydujesz się na karmę suchą, wybierz drobne granulki i zanim podasz je psu, wcześniej namocz je w wodzie. Dzięki temu szczeniak nie będzie miał problemów z ich pogryzieniem. W początkowej fazie życia pieskowi podajemy 4-5 posiłków dziennie, w niewielkich porcjach, przestrzegając zaleceń dziennej dawki żywieniowej. Liczbę posiłków z czasem stopniowo zmniejszamy, aby w wieku psa powyżej 6 miesięcy karmę podawać już tylko 2-3 razy dziennie. Na zwykłą karmę przechodzimy, gdy pies dojrzeje, czyli zakończy się etap jego wzrostu.

Dobre karmy dla szczeniąt są produktami wolnymi od ziaren zbóż, bazującymi na mięsie, podrobach i tłuszczu zwierzęcym, z niewielkim dodatkiem warzyw, zawsze z witaminami i pierwiastkami niezbędnymi dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania młodych, psich organizmów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here