Jest naprawdę mnóstwo osób, które wprost uwielbiają koty i nie ma się, co temu dziwić, ponieważ są to naprawdę fajne, kochane zwierzaki, które zawsze wszystkim daje mnóstwo miłości oraz przysparza wielu powodów do radości, jednakże każda osoba, która w swoim domu ma kota, musi dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że może on mieć naprawdę wiele kocich chorób. Jakie są najczęściej spotykane choroby przenoszone przez koty?
Patogenem może zarazić się każdy, nawet osoba w pełni zdrowa. Wiadomo, że szczególnie narażeni na infekcje są ludzie z osłabionym układem odpornościowym – dzieci, chorzy na raka, kobiety w ciąży czy osoby starsze. Właściciel kota, psa czy gryzonia może jednak zachowywać środki ostrożności, które w pewnym stopniu zabezpieczą przed potencjalną infekcją.
Choroby przenoszone przez koty
Choroby odzwierzęce (antropozoonozy) to zakaźne choroby zwierząt bądź przez zwierzęta tylko roznoszone (nie muszą chorować, mogą być jedynie nosicielami danej choroby). Przenoszone są one na człowieka przez kontakt bezpośredni lub pośrednio poprzez surowce pochodzenia zwierzęcego, rzadziej drogą powietrzną.
Zoonozy mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie i pasożyty. Za ich wywołanie najczęściej odpowiedzialne są zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty. Potencjalnym źródłem zakażenia mogą być kocie odchody, zabawy i głaskanie kota, polizanie lub podrapanie przez kota oraz jakikolwiek inny kontakt z kotem. Źródłem zakażenia mogą być także miejsca, w których bytują koty. Najważniejsze choroby, którymi można zarazić się od kota, to:
1. toksoplazmoza wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii,
2. toksokaroza kocia lub psia,
3. choroba kociego pazura,
4. tasiemczyca wywoływana przez pasożyta tasiemca psiego,
5. świerzb wywoływany przez świerzbowca usznego,
6. chlamydioza w postaci zapalenia spojówek i rogówki,
7. wścieklizna wywoływana przez wirusa Rabies virus (RABV),
8. grzybice.
Jak można zarazić się kocią chorobą?
Obecnie życie biegnie naprawdę bardzo szybko, niekiedy nie mamy kompletnie czasu na nic, a jedyne o czym marzymy, to żeby wrócić do domu i przytulić się do naszego kochanego domowego pupila. Jeżeli masz w domu kota, to koniecznie musisz bardzo dbać o jego zdrowie, dlatego że jeżeli będzie zdrowszy, to wtedy będzie weselszy, a wtedy również wszyscy domownicy będą zadowoleni. Choroby kotów dzielą się na niezakaźne i zakaźne, a te drugie przenoszą się na ludzi poprzez zwykły kontakt kota z człowiekiem, ale też przez zadrapania i ugryzienia. Jeżeli są rany na skórze, to zwiększają one szansę na zakażenie wirusami i drobnoustrojami, podobnie jak niewłaściwa higiena. Czym można zarazić się od kota?
Toksoplazmoza – kocia choroba, na którą muszą uważać zwłaszcza kobiety będące w ciąży
Toksoplazmoza, to choroba wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii. Wydalane z kałem kota formy przetrwalnikowe – oocysty – mogą przetrwać wiele miesięcy w niekorzystnych warunkach. Jednak, mimo sporej liczby zarażonych kotów, w ich kale rzadko stwierdza się oocysty – obserwuje się to jedynie u 0,8-1% populacji. Należy pamiętać, że oocysta jest nieinwazyjna w momencie wydalania z kałem, staje się niebezpieczna dla człowieka dopiero po pewnym czasie (1-5 dni). Oznacza to, że świeży kał chorego kota nie jest groźny. Wystarczy codzienna zmiana żwirku i dezynfekcja kuwety, by uniknąć zarażenia toksoplazmozą. Co więcej, koty sieją oocysty tylko przy pierwszym zarażeniu toksoplazmozą – a więc kot seropozytywny (taki, który miał wcześniej kontakt z pierwotniakiem i wytworzył przeciwciała) jest właściwie bezpiecznym towarzyszem ciężarnej kobiety. Jeżeli kot jest seronegatywny (testy laboratoryjne wskazują, że nie był zarażony), jest jedynym kotem w domu, nie wychodzi na dwór i nie ma możliwości polowania na chore ptaki czy gryzonie, a ty nie karmisz go surowym mięsem – nie ma możliwości, że zarazisz się od niego toksoplazmozą.
Toksoplazmoza – profilaktyka
Najważniejszym zaleceniem w profilaktyce toksoplazmozy jest odpowiednia higiena podczas przygotowywania posiłków: staranne mycie owoców i warzyw, pieczenie, gotowanie lub smażenie mięsa, nie spożywanie mięsa surowego. Po przygotowaniu mięsa i pozostałych składników posiłku należy porządnie umyć ręce, nim dotknie się nimi np. do oczu czy ust – są to, bowiem wrota zakażenia. Takie same zasady obowiązują również podczas pracy w ogrodzie czy przy wymianie kuwet dla kotów domowych. Wreszcie należy pamiętać, że źródłem zakażenia może stać się także piaskownica . Nie ma powodu do podejmowania drastycznych decyzji, jednak należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, a kobiety pragnące zajść w ciążę powinny się do tego odpowiednio przygotować, miedzy innymi – wykonując wspomniane badania.
Jak ustrzec się zarażenia kocią chorobą?
Ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez koty istnieje, można je jednak w sposób znaczny zminimalizować. Do najistotniejszych metod ich zapobiegania należą:
1. Regularne odrobaczanie kota – w sytuacji, gdy kot ma matową sierść oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, wówczas należy przebadać kał w kierunku obecności pasożytów;
2. Regularne czyszczenia kuwety kota;
3. Dbanie o higienę osobistą kota, w tym obcinanie pazurków;
4. Mycie warzyw i owoców, które mogą być zanieczyszczone odchodami lub sierścią kota;
5. Dokładne mycie rąk i ewentualnie miejsc polizanych przez kota – szczególnie u dzieci po zabawie z kotem oraz w piaskownicy