Choroby żył – badania pokazują, iż są one prawdziwą plagą dwudziestego pierwszego wieku. Choruje na nie więcej osób na świecie, niż na cukrzycę, która nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Jakie są najczęściej występujące schorzenia żył, jak je rozpoznać? Czym dokładnie zajmuje się Lekarz od żylaków, jakie zabiegi wykonuje się w klinice flebologii?
Najczęstsze choroby układu żylnego
Żylaki – Jest to niewydolność żylna kończyn dolnych. Wskutek nieprawidłowego działania zastawek żylnych następuje wsteczny przepływ krwi (tzw. refluks żylny). Wtedy też tworzą się żylaki nóg. Zakrzepica żył głębokich – jest to zdecydowanie najpoważniejsze schorzenie układu żylnego. Stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta, gdy skończy się na przykład zatorowością płucną. Zakrzepica objawia się uczuciem ciężkości nóg, dyskomfortem odczuwanym przy staniu i chodzeniu, skurczem mięśni czy obrzękiem kończyn. Najczęstszą przyczyną powstania zakrzepicy jest długotrwałe unieruchomienie, np. po przebytej operacji. Choroba hemoroidalna – powiększone guzki krwawnicze, które ulokowane są w odbycie pacjenta. Wyróżniamy cztery stopnie rozwoju hemoroidów. Jest jeden z najczęstszych problemów żylnych, na który narażone są zwłaszcza kobiety w ciąży.
Klinika flebologii, flebolog Warszawa – czym się zajmuje?
Flebolog jest specjalistą zajmującym się właśnie chorobami żylnymi. Jeśli podejrzewamy u siebie jakiekolwiek schorzenie żylne, musimy udać się do kliniki flebologii. Tam lekarz zleci podstawowe badania, takie jak np. USG Dopplera. Jest to badanie obrazowe żył oraz tętnic. Dzięki niemu flebolog oceni stadium zaawansowania choroby i będzie mógł rozpocząć optymalne dla danego pacjenta leczenie. Jak ono wygląda? Przede wszystkim, będzie to laseroterapia, operacja chirurgiczna lub ostrzykiwania. Warto zaznaczyć, iż w obecnych czasach, jeśli problem zostanie dość szybko zdiagnozowany, hospitalizacja może nie być konieczna. Dlatego też, jeśli dostrzegamy u siebie jakiekolwiek sygnały alarmowe, nie wolno nam zwlekać. Flebolog oceni skalę problemu i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli zareagujemy szybko, może uda nam się uzyskać pełną sprawność, a jednocześnie uniknąć mozolnej i długotrwałej rehabilitacji.