Ciąża obumarła

Ciąża obumarła – co to jest?

Ciąża obumarła jest jedną z form poronienia, czyli śmiercią płodu na różnych etapach ciąży. Od klasycznego poronienia różni się tym, że w pierwszym przypadku martwy zarodek jest wydalany z macicy, natomiast w przypadku obumarcia ciąży zarodek pozostaje w łonie kobiety. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie zabiegu, mającego na celu usunięcie zarodka z macicy. We wczesnej ciąży odbywa się to farmakologicznie poprzez podanie odpowiednich leków oraz poprzez mechaniczne wyczyszczenie z pozostałości tzw. łyżeczkowanie w celu uniknięcia ewentualnych powikłań i infekcji. W przypadku obumarcia w bardziej zaawansowanym stadium ciąży wywoływany jest poród martwego dziecka lub wykonywane jest cesarskie cięcie.

Ciąża obumarła – objawy

Na wczesnym etapie ciąży ciężko doszukiwać się znaczących objawów. W takich przypadkach obumarcie najczęściej jest diagnozowane dopiero na kontrolnej wizycie u ginekologa. W II lub III trymestrze ciąży symptomy są już bardziej odczuwalne. Do głównych objawów należą brak czucia ruchów dziecka oraz niepowiększanie się brzucha. Mogą, ale nie jest to warunek konieczny, występować bóle i skurcze, natomiast rzadko pojawia się krwawienie. Śmierć płodu stwierdza się poprzez wykonanie szczegółowego badania ultrasonograficznego, podczas którego bada się tętno płodu (brak tętna – ciąża obumarła). Często pod uwagę jest również brany poziom hormonów ciążowych.

Ciąża obumarła – dlaczego?

Lekarze zwracają uwagę na wiele przyczyn obumarcia ciąży. Mogą to być przyczyny mechaniczne, takie jak uszkodzenie łożyska w wyniku upadków, urazów, przeciążeń organizmu. Przyczyną może być również wystąpienie konfliktu serologicznego lub czynników genetycznych, odklejenie się łożyska i zaburzeń jego pracy. Często poronienie jest powiązane z chorobami przewlekłymi, którymi obarczona jest ciężarna. Niekorzystny wpływ mogą mieć m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i nerek, cholestaza, a także różnego rodzaju zakażenia organizmu.

www.mydlanyraj.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWitamina k po ciąży
Następny artykułObjętość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here