Co to jest MLM?

Kiedy nagle odzywają się do ciebie znajomi z liceum, z którymi nie utrzymywałeś żadnego kontaktu przez ostanie kilkanaście lat, można się spodziewać, że chodzi o MLM. MLM co to jest?

Polska nazwa to marketing wielopoziomowy bądź marketing sieciowy. Głównym założeniem takiego modelu sprzedaży jest skrócenie łańcucha dostaw. Towar trafia od producenta bezpośrednio do dystrybutorów, którzy następnie rozprowadzają go dalej.

Najczęściej w ten sposób sprzedawane są kosmetyki i suplementy diety. Dla większości zajmujących się tym osób, jest to sposób na dorobienie do pensji.

Od strony zainteresowanego, działalność taka polega na nawiązaniu współpracy z firmą, często poprzez zakupienie zestawu startowego produktów. Ma to na celu umożliwienie przetestowania ich na sobie. Kolejnym krokiem jest sprzedaż, a następnie zaproszenie do współpracy nowych osób, które robią to samo: sprzedają dalej bądź kupują produkty dla siebie. W idealnym przypadku, każda z zaproszonych osób buduje dalej swoją sieć. Firma najczęściej dostarcza materiały promocyjne i katalogi za niewielką opłatą bądź w zestawie startowym.

W MLM zarabia się na dwa sposoby: na marży od sprzedaży towaru bądź uzyskując prowizję od obrotu zaproszonych osób.

W związku z tym, że sukces osób które są w sieci niżej ma wpływ na zarobki konsultantów, którzy ich zaprosili, często organizują oni spotkania, na których uczą, jak skutecznie rozwijać swoją sieć sprzedaży. Wiąże się to często z opowieściami o sukcesach bądź zapraszaniem osób, które dzięki temu biznesowi osiągnęły wysokie zarobki. W końcu nic nie działa równie przekonująco jak możliwość zobaczenia na własne oczy, że ktoś faktycznie zrobił duże pieniądze na sprzedaży bezpośredniej. Dodatkowo, część firm ma gotowe wytyczne dla sprzedających ułatwiające prowadzenie rozmowy z potencjalnym klientem tak, by zwrócić uwagę na wszystkie zalety towaru.

Firmy MLM często organizują także szkolenia i seminaria bądź wydają periodyki pełne historii udanych biznesów. Najlepsi sprzedający często otrzymują dodatkowe nagrody i benefity. W przypadku międzynarodowych organizacji mogą to być np. wyjazdy na zagraniczne seminaria połączone z wypoczynkiem.

Należy jednak uważać, ponieważ niektóre organizacje tego typu mogą być piramidami finansowymi. Jeśli ktoś obiecuje wysokie zyski, a jedyne co trzeba zrobić to zapraszanie kolejnych osób, trzeba mieć się na baczności. Jeżeli model zarobkowania nie jest oparty o prowizje od sprzedaży jakichkolwiek towarów i usług, istnieje ryzyko, że pieniądze które wypłaca organizacja pochodzą jedynie z opłat wstępnych.

Właśnie ten element odróżnia MLM od piramid finansowych. Jeżeli ktoś proponuje sprzedaż towarów i usług, można rozważyć jego propozycję. W przypadku kiedy dotyczy ona jedynie zapraszania kolejnych osób, które mają jedynie wpłacać pieniądze, lepiej zrezygnować celem uniknięcia strat.

Zdania na temat MLM są podzielone. Niektórzy faktycznie są w stanie osiągnąć zarobki, jednakowoż równie często spotyka się historie niezadowolonych. Z pewnością, nie jest to zajęcie dla każdego, wymaga bowiem kontaktu z ludźmi i umiejętności przekonywania. Przystępując do tego typu działalności, warto jednak zachować ostrożność i upewnić się, że nie jest to piramida finansowa.

www.novapr.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here