CZEGO LEPIEJ NIE KUPOWAĆ NA PREZENT?

Dokonując wyboru podarunku dla bliskiej nam osoby, niezależnie od okoliczności, często zastanawiamy się, jaki prezent byłby odpowiedni . Znaczenie mają dla nas różne czynniki, takie jak cena, zainteresowania naszych bliskich, walory estetyczne upominku bądź jego trwałość i długoterminowa przydatność. Często przychodzą nam do głowy podarunki, które sprawiają wrażenie uniwersalnych, jednak i przy ich zakupie możemy nie ustrzec się pomyłki. Poniżej przedstawiamy popularne upominkowe opcje, przy których warto zachować szczególną uważność, ponieważ decydując się na nie, możemy łatwo przesadzić i dokonać nietrafionego wyboru prezentu.

Perfumy

Perfumy często stanowią nasz pierwszy upominkowy pomysł. Można się nimi cieszyć przez długo, zapewniają niezwykłe doznania zapachowe i można nimi uszczęśliwić niejedną osobę – ale nie zawsze. Wrażliwość na różne nuty zapachowe jest kwestią indywidualną, nietrudno zatem zdecydować się na taki zapach, który nam może przypaść do gustu, a obdarowywanej osobie kompletnie się nie spodoba. Na szczęście różne perfumerie, takie jak notino, umożliwiają zakup kart podarunkowych, które mogą stanowić rozsądną opcję, jeśli boimy się popełnić zapachową gafę lub wolimy pozostawić decyzję o zakupie osobie, która z prezentu będzie docelowo korzystać.

Ubrania

Często, gdy widzimy na wystawach sklepów odzieżowych jakieś ubrania, od razu przychodzi nam do głowy myśl, że znamy kogoś, do kogo idealnie by one pasowały. Przekonanie to często bywa złudne, a zakup pozornie idealnie dopasowanego stroju może okazać się wielką pomyłką, a nawet pogorszyć naszą relację z odbiorcą prezentu, jeśli nie skonsultujemy się z nim i nieopatrznie wybierzemy o jeden rozmiar za dużo. Jeśli jesteśmy przesądni, warto również zapoznać się z zabobonami na temat dawania w prezencie chociażby butów. Według przesądu osoba, która otrzyma w prezencie obuwie, odejdzie, należy zatem zastanowić się, czy chcemy ryzykować utratę kogoś bliskiego.

Zwierzęta

Wybór być może najbardziej nierozsądny ze wszystkich tu opisywanych. Chcąc sprawić komuś prezent, możemy wpaść na pomysł, aby osłodzić życie tej osoby, kupując jej chomiczka czy kota. Jest to jednak bardzo nieodpowiedzialna decyzja, ponieważ nie zawsze mamy pewność, czy odbiorca prezentu jest gotów zaopiekować się zwierzątkiem i poświęcać mu czas. Utrzymanie zwierzęcia wiąże się również z kosztami, które osoba obdarowywana będzie musiała regularnie ponosić, musimy zatem patrzeć na tego rodzaju decyzję w perspektywie długofalowej. Podejmując pochopną decyzję o takim zakupie, możemy nie tylko nie sprawić komuś radości, ale również zaryzykować, że nieszczęsny pupil wyląduje w schronisku.

Bibeloty

Lokalne sklepiki typu „wszystko po 4 złote i nie tylko” często mogą skusić nas oferowanymi przez siebie bibelotami, szczególnie jeśli cena jest rozsądna, a sprzedawane przedmioty trafiają w nasze poczucie estetyki. To, co nam wyda się ładne lub urocze, może jednak nie znaleźć żadnego zastosowania i okazać się ciężarem dla obdarowywanej osoby. Każdy z nas ma chyba co najmniej jeden tego typu uciążliwy prezent, który nie pasuje nam do niczego, a ze względu na przyzwoitość ciężko się go pozbyć. Dobrze mieć to na uwadze, nawet jeśli na pierwszy rzut oka tego rodzaju bibelot może sprawiać wrażenie wartościowego lub godnego zakupu.

Prezenty „tematyczne”

Pułapką, w którą bardzo łatwo wpaść, jest myślenie o prezencie jako czymś, co powinno być w stu procentach dopasowane do stylu życia odbiorcy, jej charakteru czy też wykonywanego przez niego zawodu. Czasem, żartobliwie bądź nie, kupując pozornie świetnie dobrany upominek, możemy dać do zrozumienia bliskiej nam osobie, że kojarzy się nam tylko z jednym – tego typu zakupem może być np. mop dla kogoś, kogo utożsamiamy z zamiłowaniem do czystości. W ekstremalnych przypadkach nie dość, że nie wzbudzimy w danej osobie radości, to wręcz możemy sprawić jej przykrość. Jeżeli nie chcemy zatem narazić się odbiorcy prezentu, powinniśmy dwa razy zastanowić się, czy zakup czegoś, co ma być spełnieniem marzeń bliskiej osoby, powinno rzeczywiście być odbiciem jej osobowości czy stylu bycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here