DVI, HDMI, DisplayPort, to obecnie jedne z najczęściej spotykanych typów złącz w stosowanych przez nas ekranach i monitorach. Wybór konkretnego z nich uzależniony jest ściśle od posiadanego przez nas sprzętu. Do ekranów telewizyjnych standardem jest łącze HDMI, jednak nieco inaczej wygląda już sprawa w przypadku komputerów.

Jak dobrać złącze?

Wybierając złącze do komputera, musimy kierować się nie tylko jego rodzajem w monitorze, ale również tym, które znajduje się w naszej karcie graficznej. Z niej generowany jest obraz na naszym monitorze, stąd bez odpowiedniego dopasowania daleko „nie ujedziemy”. Dla współczesnych modeli standardem są złącza HDMI i DisplayPort. Jeśli dysponujemy nieco starszym sprzętem, możemy spotkać się z koniecznością zastosowania złącza DVI.

DVI

DVI to złącze uniwersalne. Dzięki niemu przeniesiemy zarówno sygnał cyfrowy, jak i analogowy i bez problemu podłączymy je nawet do starszych monitorów CRT. Dostępne jest w wersji jedno i dwu kanałowej, które różnią się między sobą szybkością łącza (dla jedno – 3.96GB/s, dla dwóch – 7.92GB/s).

Na jaką jakość możemy liczyć używając złącza DVI? Prawdę mówiąc, na całkiem przyzwoitą. Przy pojedynczym kanale możemy liczyć na uzyskanie rozdzielczości 1920×1200 pix, a odświeżenie wynosić będzie 60Hz. W przypadku podwójnego kanału rozdzielczość ekranu będzie dwukrotnie większa, jednak tempo odświeżania spadnie o około połowę.

HDMI

Za pomocą tego złącza prześlemy dźwięk i obraz w jakości cyfrowej. Pierwszej generacji HDMI – które znajduje się obecnie w powszechnym użyciu – pozwoli nam na uzyskanie rozdzielczości 1920×1080 pix, odświeżanie 60Hz. Jednak na rynku coraz popularniejsze staje się złącze HDMI z drugiej generacji, które pozwoli na cieszeniem się obrazem w jakości 4K.

DisplayPort

To stosunkowo nowe łącze, zostało wyprodukowane dla przesyłu cyfrowej jakości obrazu i dźwięku, w połączeniu monitora z komputerem. Nieco podkręcona pierwsza wersja DisplayPort pozwala na płynną obsługę jakości 4K. A to dopiero początek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here