Żywica jest lepką substancją roślinną, której pozbycie się jest kłopotliwe. Niekiedy nawet mamy wrażenie, że wyczyszczenie ubrania z żywicy jest wręcz niemożliwe i już spisujemy ubranie na straty. Na szczęście jednak da się jej pozbyć. Jak i czym sprać żywice?
Jest to możliwe, aczkolwiek należy podejść do sprawy delikatnie, gdyż można niechcący zniszczyć materiał. Jeśli nasze ubranie jest z włókien naturalnych, należy wykorzystać spirytus albo denaturat. Pod plamę należy położyć złożony papierowy ręcznik albo użyć do tego celu chusteczki higienicznej. Zwilżonym alkoholem wacikiem należy potrzeć plamę kilka razy. W ten sam sposób możemy użyć acetonu lub mieszanki spirytusu i terpentyny – w proporcji 3:1. Po takim zabiegu ubranie należy uprać w letniej wodzie z proszkiem do prania lub szarym mydłem. Jeśli używamy acetonu – powinno się zrobić próbę na tej części ubrania, której nie widać.
Co zrobić, gdy nasz ulubiony ciuch z włókien syntetycznych lub sztucznych jest pobrudzony żywicą? Tutaj metoda jest podobna – wacik nasączony w roztworze spirytusu i terpentyny (tym razem w proporcji 1:1) używamy do pocierania plamy. Nie zapominajmy o papierowym ręczniku, a potem upierzmy w letniej wodzie. Takiej plamy nie wolno prasować – żywica wniknie głębiej i się utrwali.
Żywicę można również usunąć za pomocą olejku z drzewa herbacianego, dostępnego w aptekach, drogeriach lub sklepach internetowych. Żywicę na ubraniu należy zamrozić, jeśli jest świeża – można spróbować usunąć ją poprzez zdrapywanie. Zastygłej już żywicy nie trzeba zamrażać. Olejek herbaciany nakładamy tak,jak w poprzednich sposobach, następnie usuwamy za pomocą bibuły lub ręcznika papierowego (odsączając go) i wykorzystujemy powyższe roztwory spirytusu bądź dawkę acetonu.
Jeśli po praniu nadal widzimy na naszym ulubionym ubraniu plamę po żywicy, musimy czyszczenie powtarzać do skutku. Na szczęście sama żywica nie uszkadza materiału – musimy więc uważać na zbyt intensywne tarcie albo zbyt intensywne środki chemiczne.