Dbanie o nasze uszy wbrew pozorom, jest naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne. Czasami jest jednak tak, że pomimo tego, że bardzo dbamy o higienę naszych uszu i regularnie bardzo starannie je czyścimy, to czujemy, że jednak są zatkane. Zastanawiamy się wtedy, czy rzeczywiście dobrze je czyścimy. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i zobacz, czy rzeczywiście dobrze czyścisz swoje uszy i czy czasem nie masz objawów, które powinny nakłonić Cię do umówienia się do laryngologa.

Czym jest woskowina i dlaczego wosk zbiera się w uszach?

Woskowina, czyli wydzielina, która wydobywa się z uszu, jest zjawiskiem normalnym. Chroni ona skórę w przewodzie słuchowym i błonę bębenkową. Może mieć różne odcienie – od jasno miodowej do brunatnej, i różną konsystencję – lepką, wilgotną albo suchą. To mieszanka wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych oraz fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy. Wosk zbiera się w uszach, żeby zatrzymać głębsze rozprzestrzenianie się różnego rodzaju bakterii i brudów, które mogłyby powodować problemy ze słuchem. W związku z tym konieczne jest usuwanie go, żeby nie zakłócać pracy narządów słuchowych.

Kiedy uszy wymagają oczyszczenia?

W łatwy sposób możesz sam rozpoznać, czy twoje uszy są zatkane z powodu nagromadzonego w nich wosku. Wymagają oczyszczenia, gdy:

słyszysz niewyraźnie lub odczuwasz ból w uchu

gdy dzwoni lub szumi ci w uszach

gdy pojawia się świąd lub wydzielina o przykrym zapachu

Jak należy prawidłowo usunąć woskowinę z ucha?

Czyszczenie uszuJeśli masz karygodny zwyczaj wkładania patyczka głęboko do ucha, prawdopodobnie usuwasz zbyt dużo woskowiny. Organizm reaguje na to wzmożoną jej produkcją. Może to spowodować gromadzenie się wydzieliny i zatkanie uszu. Bywa i tak, że zamiast usuwać wydzielinę, wpychasz ją głębiej. A poza tym, wsuwając patyczek głęboko do ucha, ryzykujesz uszkodzenie skóry lub błony bębenkowej. Prawidłowa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem. Patyczki służą zaś do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu słuchowego. Jeśli w uchu utworzy się czop z nadmiaru woskowiny, pojawią się nieprzyjemne objawy, takie jak na przykład szum, zaburzenie słuchu, uczucie zalegania wody w uchu, jak również czasem ból, to w takim wypadku można spróbować usunąć czop samemu, stosując parafinę, która jest tania, skuteczna, a dodatkowo bezpieczna, gdyż nie uczula. W tym celu należy podgrzać parafinę do temperatury zbliżonej temperaturze ciała 36,6 i wkropić do ucha kilka kropli, następnie umożliwić parafinie swobodne wypłynięcie z ucha. Profilaktycznie można stosować regularnie 1-2 razy w tygodniu parafinę lub inne preparaty do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu (np. spray). W ten sposób unikniemy częstych wizyt u laryngologa w celu płukania uszu. Dobrym sposobem, na pozbycie się woskowiny z ucha, jest również irygacja. Niemal w każdej drogerii czy aptece, można znaleźć specjalne rurki do irygacji uszu. Powinno się ich użyć razem z ciepłą wodą, najlepiej o zbliżonej temperaturze do ciała człowieka. Po zabiegu, ucho należy porządnie wysuszyć.

Płukanie ucha u laryngologa

Gdy samodzielne usuwanie woskowiny nie pomoże, trzeba iść do laryngologa, który przeprowadzi płukanie ucha. Na 2–3 dni przed zabiegiem warto zakraplać do uszu parafinę, która zmiękczy woskowy korek i ułatwi jego usunięcie. Zabieg polega na wprowadzeniu do ucha letniej (około 37 st. C) wody pod niedużym ciśnieniem. Sam zabieg jest bezbolesny, czuć jedynie delikatne łaskotanie. Czasem, gdy lekarz podejrzewa jednocześnie zapalenie ucha lub perforację błony bębenkowej, woskowinę usuwa specjalnym haczykiem lub odsysa ssakiem. Te zabiegi też na ogół nie są bolesne.

O czym należy pamiętać, kiedy myjemy uszy

Za każdym razem, gdy czujesz dyskomfort w uchu, nie próbuj oczyszczać go za pomocą przedmiotów obcego pochodzenia. Pałeczki do uszu, czy waciki są całkowicie przeciwwskazane do tego typu celów. Mogą bowiem pogorszyć sytuację, przemieszczając woskowinę w głębsze partie ucha.

Nigdy nie stosuj domowych sposobów lub oczyszczania ucha za pomocą wody utlenionej, w przypadku przebitej błony bębenkowej. Może to spowodować poważne uszkodzenie ucha.

Pod żadnym pozorem nie należy stosować ciśnieniowej irygacji do mycia ucha, wiąże się to z ryzykiem przebicia błony bębenkowej. Trzeba także zdać sobie sprawę, że nie należy myć uszu zbyt często. Codzienne oczyszczanie sprzyja infekcjom.

Żadne z powyższych domowych sposobów, nie powinno być stosowane przez dzieci poniżej 12 roku życia. Może to wywołać poważne problemy, ponieważ ich uszy są znacznie delikatniejsze. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma zatkane ucho, zapytaj o radę specjalistę.

Również koniecznie miej na uwadze, że woskowina uszna jest niezbędna do ochrony przed kurzem, zabrudzeniami i innymi cząsteczkami, które mogłyby zanieczyścić kanał słuchowy i spowodować wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też, oczyszczanie ucha jest zalecane tylko w wypadkach, gdy jest ono faktycznie wymagane (tzn. kiedy woskowina blokuje kanał słuchowy). Jeśli wosk często zatyka twój kanał słuchowy, to należy skontaktować się ze specjalistą, który zdecyduje jakie leczenie jest dla ciebie najodpowiedniejsze, aby pozbyć się problemu raz na zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here