Medyczny preparat do czyszczenia uszu, np. w postaci kropli czy sprayu, skutecznie oczyszcza przewód słuchowy i zapobiega tworzeniu się w nim korków woskowinowych. Płukanie ucha można również wykonać przy pomocy wody utlenionej. Patyczki do uszu stanowią uzupełnienie czynności higienicznych i służą do oczyszczania małżowiny usznej z zanieczyszczeń.
Woskowina uszna – co powoduje jej nadmiar?
SŁUCH umożliwia odbieranie fal dźwiękowych. Uszy są narządem słuchu i równowagi, za pośrednictwem których można swobodnie słyszeć dźwięki o różnorodnym natężeniu. W ich wnętrzu gromadzi się wydzielina (mieszanina gruczołów woskowinowych i łojowych a także skrawków złuszczonego naskórka), która stanowi naturalną ochronę błony bębenkowej i skóry w przewodzie słuchowym. Pomimo tego, że woskowina w uszach, nazywana także cerumenem, wydziela się naturalnie, jej nadmiar należy usuwać.
Nadmiar woskowiny w uszach powoduje tworzenie się charakterystycznego czopu. Przypadłość objawia się, np.: zaburzeniami słuchu, uczuciem zalegania we wnętrzu ucha wody lub występowanie szumów usznych, a czasem także dolegliwości bólowe.
Woda utleniona do ucha – domowy płyn do czyszczenia uszu
Woda utleniona to domowy sposób na czyszczenie uszu. Produkt wystarczy wymieszać z ciepłą (ale nie gorącą) wodą w tych samych proporcjach. Tak przygotowany płyn należy zaaplikować do uszu, najlepiej w pozycji leżącej, aby mógł on swobodnie dotrzeć do ich wnętrza. Po kilku minutach wystarczy odwrócić głowę, aby substancja wypłynęła z przewodu słuchowego.
Preparat do czyszczenia uszu: spray, ampułki, krople
Medyczny preparat do czyszczenia uszu można kupić w każdej aptece. Środki dostępne są w postaci kropli, ampułek lub sprayów. Preparaty są wygodne w użyciu, a przede wszystkim bezpieczne dla przewodu słuchowego, gdyż tworzone są na bazie naturalnych składników, jak: oliwa z oliwek, olejek jojoba czy olej migdałowy. Spray do czyszczenia uszu delikatnie rozpuszcza nagromadzoną woskowinę uszną, a także zapobiega przed tworzeniem się czopów woskowinowych. Aerozol wystarczy rozpylić w uchu, bez konieczności późniejszego osuszania wnętrza przewodu słuchowego. Podobne działają ampułki oraz krople do czyszczenia uszu. Po aplikacji kilku kropel preparatu do wnętrza ucha, należy je przepłukać i wytrzeć wydzielającą się wydzielinę.
Patyczki do czyszczenia uszu – jak używać?
Patyczki do uszu służą jedynie oczyszczaniu małżowiny usznej. Wkładanie patyczka kosmetycznego do wnętrza ucha grozi nie tylko włożeniem głębiej woskowiny, ale i uszkodzeniem delikatnej błony bębenkowej.
Płukanie uszu u laryngologa
Kiedy apteczny płyn do czyszczenia uszu nie pomoże, rozwiązaniem problemu jest płukanie uszu u laryngologa. Zabieg jest bezbolesny, a pacjent w czasie jego trwania może odczuwać jedynie lekkie łaskotanie. Lekarz wprowadza do wnętrza ucha ciepłą wodę pod delikatnym ciśnieniem. W przypadku, gdy istnieje ryzyko zapalenia ucha, woskowina uszna odsysana jest za pomocą specjalnego haczyka bądź ssaka medycznego.