Pytanie to zadają sobie najczęściej użytkownicy komputerów starszej generacji lub tych klasy średniej. Zdublowana średniej jakości karta graficzna mogłaby się wydaje mieć lepsze osiągi, niż pojedyncza karta nowszej generacji. Na teoretycznie wskazuje dość jednoznacznie sumarycznie. Jednak, czy to co w teorii wydaje się mieć wiele sensu, okazuje się i takie w praktyce?

Czego potrzebujesz do instalacji dwóch kart?

Instalacja dwóch kart graficznych jest możliwa dzięki technologii SLI (Nvidia) i CrossFireX (AMD). Musisz być w posiadaniu dwóch kart od tego samego producenta i – mało tego – tego samego modelu. Niedawne aktualizacje bibliotek DirectX miały pozwolić na instalowanie różnych kart od tego samego producenta, jednak modernizacją, której prędzej moglibyśmy się spodziewać jest raczej blokada montowania kart od konkurencyjnych producentów.

Do zamontowania dwóch kart potrzebna będzie nam również płyta główna z dwoma złączami PCI-Express, które obsługują jedną z technologii (SLI lub CrossFireX) pozwalającej na montaż dwóch kart. Niezbędny będzie nam również zasilacz o odpowiednio dużej mocy, który „udźwignie” obsługę dwóch kart jednocześnie. Aby sprawdzić, o jakiej mocy zasilacz będzie nam niezbędny należy przeliczyć wartości poboru energii, dwóch kart i procesora. Będzie to co najmniej 850 W.

U kogo sprawdzą się dwie karty?

W przypadku składania nowego komputera, zakup dwóch nowych mocnych kart, mija się z sensem. Po pierwsze blokujemy sobie możliwość jego modernizacji w przyszłości. Po drugie do już kosztownego wydatku dochodzimy nam również konieczność zakupu zasilacza o dużej mocy – którego cena nierzadko może dorównywać cenie karty graficznej . A po trzecie – i chyba najważniejsze – osiągi komputera zwiększone zostają maksymalnie o 50%.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy pragniemy zmodernizować nasz stary komputer. Dokupienie drugiej karty ze średniej półki cenowej, nie jest dużą inwestycję. W tych ramach nawet zakup bardziej wydajnego zasilacza nie wydaje się przesadzony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here