Każdy przeciętny użytkownik komputera słyszał o dyskach SSD i HDD, jednak niewielu zdaje sobie sprawę z istnienia jeszcze jednego rodzaju dysku twardego, mianowicie SCSI/SAS. Czym są dyski SCSI/SAS? I gdzie się je stosuje?

SCSI/SAS, co to za dysk twardy?

Dysk twardy SCSI/SAS nie jest dyskiem, który powszechnie stosuje się do komputerów osobistych. Najczęściej wykorzystywany jest w urządzeniach przemysłowych, a także serwerach.

SCSI pozwala na przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami, powszechnie stosowana w serwerach i roboczych stacjach. Stosunkowo niedawno została wyparta przez SAS.

Jak wybierać dysk SCSI/SAS?

Dyski SCSI/SAS to dyski, które zostały skonstruowane z myślą o zastosowaniu w przemyśle. Jako serwerowe dyski twarde muszą być szybkie, bezawaryjne i wytrzymałe, te najważniejsze ich cechy powinny determinować ich wybór.

Jako konkurencję to dysków SCSI/SAS można by postrzegać dyski SSD, jednak są one o wiele droższe od SCSI/SAS i mało ekonomiczne w użytkowaniu przy urządzeniach o dużym poboru energii.

Niezawodność dysków SCSI/SAS określana jest parametrem MTBF, który określa średni bezawaryjny czas pracy. Za statystycznie dobrej jakości dysk uważany jest taki, którego producent MTBF określił na co najmniej 1.5 mln godzin. Nie wskazuje to jednoznacznie na fakt, że będzie on funkcjonował nieprzerwanie przez 160 lat. Pod uwagę musimy wziąć również informację, jaki czas producent wskazał jako cykl pracy urządzenia.

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu dysku SCSI/SAS jest czas dostępu. Wskazuje on nam na czas, jaki potrzebuje dysk na odnalezienie szukanego pliku. Dobre dyski oscylują wokół czasu dostępu około 4ms.

Prędkość obrotowa talerzy, to kolejna zmienna, którą musimy wziąć pod uwagę kupując dysk SCSI/SAS. W przypadku dysków SSD i HDD jest ona znacznie mniejsza, niż dla przemysłowych wersji dysków twardych. Tutaj jako wartość minimalną przyjmuje się prędkość obrotową talerzy na poziomie 10 000 obr./min. Standardem są jednak te, których prędkość jest o 50 % większa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here