Dywan na balkon lub taras

Od kilku lat większą niż kiedykolwiek wagę przywiązujemy do tego, jak wyglądają balkony i tarasy przynależące do naszych mieszkań i domów. Trend na efektowne aranżowanie tych stref wypoczynku i rekreacji nie dziwi – chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, ciesząc się z dodatkowej przestrzeni, będącej nierzadko przedłużeniem salonu. A skoro dzisiaj taras czy balkon to dodatkowy pokój, tylko „pod chmurką”, to dlaczego nie położyć na jego posadzce dywanu zewnętrznego? To świetny pomysł – designerski oraz praktyczny.

Po co kupować dywany na balkon?

Myślisz, że dywan na balkon lub taras to zbędny dodatek, który tylko generuje dodatkowe czynności porządkowe? Nic bardziej mylnego – jeżeli decydujesz się na zakup dywanu outdoorowego, czyli przeznaczonego stricte do użytku na zewnątrz, możesz być spokojny o jego utrzymanie, które jest proste i zajmuje niewiele czasu.

Natomiast odpowiadając na pytanie, dlaczego w ogóle warto rozważyć dywan balkonowy odpowiadamy:

  • stanowią one ciekawą dekorację przestrzeni wypoczynkowej;
  • skutecznie izolują stopy od chłodu posadzki;
  • mają działanie antypoślizgowe, zatem ustawienie na nim mebli balkonowych poprawia ich stabilność;
  • są miękkie, dlatego poruszanie się po nich nawet na boso jest przyjemne i nie powoduje zabrudzenia stóp;
  • dywan może leżeć cały rok i łatwo się go czyści.

Jeżeli do tej pory nie byłeś przekonany, czy dywan na balkon jest Ci potrzebny, teraz wiesz już, że warto rozważyć jego zakup. A czym kierować się podczas wybierania konkretnego produktu?

Dywan zewnętrzny na taras – jaki powinien być?

Zacznijmy od ustalenia, jakie cechy mają dywany na taras, że mogą być użytkowane na zewnątrz. Powstają one z wykorzystaniem innych materiałów i technologii niż klasyczne dywany wewnętrzne. Tutaj chodzi o wysoki stopień ochrony przed promieniowaniem UV, wilgocią oraz łatwość w czyszczeniu. Dlatego bardzo popularne są winylowe dywany balkonowe – trwałe, co potwierdzają certyfikaty RoHS oraz przystosowane do prania w pralce

Nieco bardziej miękki i przyjemny dla stóp będzie dywan tarasowy z mieszanki winylu z bawełną czy poliestru z wełną. Nie jest on wtedy taki “plastikowy”, a zachowuje wszystkie cechy dywanu zewnętrznego: wykazuje właściwości antypoślizgowe, łatwo się go czyści i aranżuje zewnętrzną przestrzeń.

Kuszące mogą wydawać się dywany naturalne z plecionek, juty, wełny. O tym, czy stanowią dobry wybór na taras przeczytasz w artykule: Dywan naturalny – czy warto go kupić i jak go czyścić?

Dywany zewnętrzne – przegląd modnych wzorów

Jeszcze kwestia designu – dywany na tarasie mogą występować w wielu rozmiarach, kształtach, wzorach i kolorach. Popularne są okrągłe chodniki, choć bardziej praktyczne i lepiej dopasowane na wąskich balkonach okazują się prostokątne dywaniki. Z uwagi na ekspozycję zewnętrzną, dobrze jest rozważyć dywan w kwiatowy lub tropikalny wzór w palmowe liście, choć równie interesujące są pasy, geometryczne wzory czy po prostu gładkie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here