zapach moczu

Świeży mocz ma specyficzny i trudny do pomylenia zapach, jednak w zależności od naszego stanu zdrowia lub potraw, które akurat spożywaliśmy, może ulegać zmianom. U zdrowego człowieka mocz ma barwę bursztynową, jest stosunkowo jasny i klarowny. Jeśli jednak zmienia kolor na delikatnie czerwony, może to oznaczać poważne problemy z nerkami, skazę krwotoczną lub kamień w drogach moczowych. Dlaczego nasz mocz ma tak okropny i odrzucający zapach? Co może oznaczać, jeżeli nasz mocz pachnie amoniakiem, czy też inną substancją i jego zapach znacznie różni się od tego normalnego zapachu? Bez wątpienia, to że zmienił nam się zapach moczu, może być skutkiem diety, odwodnienia, czy też jakiejś choroby. Zawsze zmiana zapachu moczu, może napawać nas ogromnym niepokojem, co prawda nieprzyjemny, wręcz odrzucający odór moczu może więc sygnalizować zmiany chorobowe w organizmie, ale czy każda zmiana zapachu uryny powinna nas niepokoić? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, który z całą pewnością naprawdę bardzo powinien Cię zaciekawić, a przede wszystkim, zawarte w nim informacje, mogą naprawdę bardzo, ale to bardzo Ci się przydać, ponieważ ten właśnie problem, jakim jest nieprzyjemny zapach moczu, może dotknąć każdego.

Mocz, który ma zapach amoniaku

zapach moczuZapach amoniaku nieomylnie sugeruje niebezpieczne stężenie fosforanów amonowych w moczu. Charakterystyczna woń amoniaku w moczu może być spowodowana nadmiarem azotu w diecie, czyli spożywaniem za dużych ilości protein i zielonych warzyw liściastych. Intensywny zapach amoniaku wyczuwamy jest też w zaburzeniach funkcjonowania wątroby, metabolizmu, infekcji bakteryjnej nerek, dróg moczowych, pęcherza, w cukrzycy, a także chorobach przenoszonych drogą płciową. Jego nadmiar jest wydalany z moczem. W trakcie ciąży lub menopauzy intensywny zapach związany jest ze zmianami w diecie, wzrostem masy ciała i zbyt małą ilością wypijanych płynów. Przykry zapach amoniaku wyczuwany jest u bardzo szczupłych dzieci i u osób borykających się z lambliozą.

Rybi zapach w moczu

Mocz, który wydziela rybi odór, choć fizycznie niegroźny, może być bardziej uciążliwą społecznie dolegliwością. Trimetyloaminuri (TMA), znana również pod nazwą zespołu odoru rybnego, to rzadkie zaburzenie metaboliczne, które powoduje niedobór enzymu FMO3 w organizmie. Związek ten bierze udział w przekształcaniu trimetyloaminy, która znajduje się np. w rybach. Przy niedoborach lub zaburzeniu działania FMO3 organizm nie jest w stanie rozłożyć TMA. Nadmiar substancji wydalany jest z moczem, potem oraz zawarty jest w ślinie. Choć nie ma jeszcze skutecznej metody leczenia trimetyloaminuri, osoby nią dotknięte nie są skazane na społeczną marginalizację. Przy zachowaniu odpowiedniej diety, np. unikaniu potraw strączkowych, niektórych ryb, mięs i produktów zawierających azot, karnitynę oraz siarkę, można zmniejszyć ilość wydzielanego zapachu. Z nieznanych przyczyn schorzenie występuje częściej u kobiet. Naukowcy przypuszczają, że żeńskie hormony płciowe, jak progesteron i estrogen potęgują objawy. Choć nie ma jeszcze skutecznej metody leczenia trimetyloaminuri, osoby nią dotknięte nie są skazane na społeczną marginalizację. Przy zachowaniu odpowiedniej diety, np. unikaniu potraw strączkowych, niektórych ryb, mięs i produktów zawierających azot, karnitynę oraz siarkę, można zmniejszyć ilość wydzielanego zapachu. Dodatkowo pomogą antybiotyki zmniejszające stężenie bakterii w układzie pokarmowym i używanie kwaśnych detergentów do skóry o pH do 6.5.

Co zrobić, gdy wyczujemy u siebie nieprzyjemny zapach?

wyczujemy u siebie niecodzienny zapach moczu, nie wpadajmy w panikę. W większości przypadków jest to wspomniany rezultat specyficznej diety, albo mniejszej tolerancji na produktu żywnościowe, które zawierają np. duże stężenie siarki. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nic nam nie dolega, powinniśmy się udać na badanie moczu. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pomimo swojej prostoty daje odpowiedź na wiele pytań z zakresu funkcjonowania układu moczowego, głównie nerek. Dzięki badaniu w wirówce, lekarz dosyć szybko jest w stanie stwierdzić czy wśród składników morfotycznych osadu występują np. leukocyty czy erytrocyty. Badanie takie, z dużą pewnością wykrywa również niebezpieczne bakterie, grzyby i śluz.

Profilaktyka

Kiedy wyczujemy u siebie niecodzienny zapach moczu, nie wpadajmy w panikę. W większości przypadków jest to wspomniany rezultat specyficznej diety, albo mniejszej tolerancji na produktu żywnościowe, które zawierają np. duże stężenie siarki. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nic nam nie dolega, powinniśmy się udać na badanie moczu. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które pomimo swojej prostoty daje odpowiedź na wiele pytań z zakresu funkcjonowania układu moczowego, głównie nerek. Dzięki badaniu w wirówce, lekarz dosyć szybko jest w stanie stwierdzić czy wśród składników morfotycznych osadu występują np. leukocyty czy erytrocyty. Badanie takie, z dużą pewnością wykrywa również niebezpieczne bakterie, grzyby i śluz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here