Iglaki należą do drzew wyjątkowo chętnie sadzonych w przydomowych ogrodach. Są piękne przez cały rok i dostępne w wielu odmianach. Możemy wybrać iglaki, które sprawdzą się jako rośliny okrywowe, do nasadzeń jako solitery, ale także do nasadzeń w grupach. Są także odmiany, które poradzą sobie uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach. Jak każde rośliny wymagają jednak wielu starań, aby rosły zdrowe i piękne.

Jak pielęgnować iglaki?

Przede wszystkim musimy dla nich znaleźć odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie. Warto pamiętać, że odmiany o srebrzystych igłach najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych. Pamiętajmy też, że nie wszystkie odmiany iglaków będą rosły na terenie całej Polski. Wybierając odmiany musimy więc wziąć pod uwagę także rejon kraju, w którym mieszkamy. Iglaki z rodziny cyprysowców nie są w stanie przetrwać w naszym klimacie. We wschodnich rejonach kraju oraz w centrum może przemarzać sośnica japońska. Stąd też właściciele ogrodów mieszkających w tych częściach Polski, którzy zdecydowali się posadzić ją w swoim ogrodzie muszą pamiętać, aby na zimę ją okryć. Pamiętajmy także, że mają one różne wymagania glebowe. Na piaszczystym podłożu poradzą sobie świerki srebrne i kłujące, ale już świerk pospolity wymaga gleby umiarkowanie wilgotnej. Na większości gleb można posadzić sosnę wydmową. Jest odmianą w pełni odporną na mróz, można ją sadzić w całym kraju.

Czy iglaki trzeba nawozić?

Rośliny iglaste także wymagają nawożenia. Możemy nawozić je nawozami organicznymi (kompost, obornik), ale także nawozami mineralnymi. W grupie tych ostatnich nawozów znajdziemy szeroki wybór preparatów, których składniki zostały dobrane z myślą o tej właśnie grupie roślin. Wśród nich są między innymi środki, które sprawiają, że nasze iglaki będą miały nie tylko pięknie zielone igły, ale jednocześnie zapobiegną ich brązowieniu. Każdy preparat przeznaczony do nawożenia iglaków zawiera mieszkankę azotu, fosforu i magnezu – pierwiastków, które są im potrzebne do silnego wzrostu. Zasilanie iglaków rosnących w naszych ogrodach zaczynamy już w marcu. Zasilam je co miesiąc aż do września. Nawóz możemy rozsypać wokół roślin (uważajmy, aby nie padł on na rośliny). Możemy go także rozpuścić w wodzie i podlać rośliny.

Iglaki należą do bardzo chętnie sadzonych roślin w przydomowych ogrodach. Będą piękne i zdrowe jeśli będziemy je odpowiednio pielęgnować. Zabiegi pielęgnacyjne roślin iglastych to także nawożenie odpowiednio dobranymi nawozami mineralnymi w dawkach zaleconych przez producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here