Endometrioza jest typowo kobiecą chorobą. Dotyczy śluzówki macicy, która „przemieszcza” się wgłąb organizmu i osadzając się na innych narządach – zachowuje się tak, jak zwykłe endometrium, czyli okresowo krwawi wywołując ból i stany zapalne. Najczęściej schorzenie dotyczy przydatków, czyli jajników, jednak często zdarza się, że choroba rozprzestrzeni się jeszcze dalej – odnotowano przypadki endometrium w obszarach takich jak mózg czy gałka oczna.
Endometrioza – przyczyny objawy i sposoby leczenia
Niestety, przyczyny endometriozy nie są znane. Wiadomo jednak, że często ogniska choroby uaktywniają się w bliznach po cesarskich cięciu. Jednak schorzenie dotyka także kobiet, które rodziły naturalnie, nieródek, a nawet kobiet po histerektomii. Głównymi objawami jest ból i uczucie pieczenia na skutek powstałego stanu zapalnego w miejscu rozwoju ognisk endometriozy. Przy bardziej zaawansowanym stadium choroby pacjentki uskarżają się także na:
– utratę wagi,
– nieregularne miesiączki,
– zaparcia lub biegunki (zwłaszcza w przypadku osadzenia się endometrium w obszarach jelita grubego i okrężnicy),
– nudności i wymioty,
– pogorszenie samopoczucia,
– utrata odporności.
Leczenie endometriozy w większości jest leczeniem objawowym, polegającym na stosowaniu farmakoterapii w celu polepszenia stanu i jakości życia pacjentki. Jeśli natomiast choroba jest bardzo zaawansowana, kobieta może zdecydować się na zabieg chirurgiczny, podczas którego zostaną usunięte zmienione chorobowy obszary tkanek. Należy jednak pamiętać, iż operacja niesie za sobą ryzyko powikłań, nie daje gwarancji 100% wyleczenia (co więcej, endometrioza jest schorzeniem nawracającym) oraz o tym, że endometrium obecne na jakimkolwiek narządzie musi zostać usunięte wraz z częścią prawidłowej tkanki, co w znaczący sposób może zaburzyć jego funkcjonowanie. Z tego powodu leczenie chirurgiczne jest leczeniem z wyboru; najczęściej decydują się na nie pacjentki w bardzo zaawansowanym stadium choroby, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.