Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych to objawy znane większości kobiet. Niektóre doświadczają ich rzadko, innym zdarzają się nawet kilka razy w roku. Dolegliwości obniżają komfort życia, utrudniają odbycie stosunku seksualnego i zakłócają normalne funkcjonowanie. Ból zwykle pojawia się w najmniej spodziewanych momentach. Jak sobie z nim radzić?

Przyczyny

Przyczyną swędzenia i pieczenia najczęściej jest infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. Może wystąpić nawet kilka razy w roku i jest niezwykle uciążliwa. Pojawia się zazwyczaj w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej, wkładki hormonalnej, przyjmowania antybiotyków, na skutek stresu, osłabienia organizmu, a nawet stosowania tamponów. Infekcji możemy nabawić się również na basenie, w saunie czy szatni. W okresie menopauzalnym oraz w czasie ciąży i karmienia piersią kobiety odczuwają suchość pochwy, będącą efektem nieprawidłowego poziomu ukrwienia. Objawy mogą przypominać infekcję – pieczenie, a nawet ból w czasie stosunku, nie należą do rzadkich przypadków. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje otarcia i naraża nas na infekcję. Dolegliwości odczuwane na wakacjach mogą być efektem zmiany diety, wody i trybu życia.

Jak sobie pomóc?

Na rynku znaleźć można wiele leków dostępnych bez recepty, które pomogą nam uporać się z bólem i pieczeniem, m.in. maści i globulki. Pierwszą czynnością, jaką powinnyśmy wykonać, jest przywrócenie odpowiedniego pH i prawidłowej flory bakteryjnej. Pomocne w tym mogą być nawilżające globulki dopochwowe – dowiedz się więcej na stronie hydrovag.pl. Dzięki zawartemu w nich kwasowi mlekowemu poprawiają poziom pH pochwy. Jednocześnie wzmacniają ochronę błon śluzowych i je regenerują. Jeżeli po kilku dniach stosowania globulek nawilżających objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza.

Zapobieganie

Dolegliwościom okolic intymnych w większości jesteśmy w stanie zapobiec. Jak dbać o zdrowie intymne? Przede wszystkim należy nosić odpowiednią bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. Warto również stosować specjalne żele do mycia miejsc intymnych. Najważniejszą jednak sprawą jest nawilżanie pochwy, by utrzymać wilgotność śluzówki i uniknąć otarć. Świetnie radzą sobie z tym nawilżające globulki dopochwowe. Pomagają utrzymać właściwe pH i zapobiegają namnażaniu się szkodliwych bakterii. Właściwa flora bakteryjna zapobiegnie wystąpieniu infekcji. W czasie miesiączki, antybiotykoterapii, choroby czy wyjazdu na wakacje, będą nieocenioną ochroną przed infekcją!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here