Gdzie najkorzystniej ubezpieczysz mieszkanie

Wykupienie polisy mieszkaniowej to najlepszy sposób na zabezpieczenie swojego majątku przed niespodziewanymi szkodami. Na rynku jednak mamy do wyboru dziesiątki ofert – która z nich będzie najkorzystniejsza? Wyjaśniamy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy?

Każde ubezpieczenie majątkowe jest regulowane przez kodeks cywilny. Oznacza to, że musi zawierać kilka istotnych elementów, których nie możemy pominąć w trakcie poszukiwania idealnej oferty. Pierwszym z nich jest przedmiot umowy, który pozornie może się wydawać oczywisty. Jednak w przypadku nieruchomości przedmiotem polisy mogą być zarówno elementy stałe (mury, zabudowy), jak i ruchome. Oznacza to, że jeśli chcemy chronić poza samą nieruchomością nasz dobytek, czyli np. meble, sprzęt RTV, AGD, elektronikę, a także gotówkę, biżuterię, ubrania czy dzieła sztuki, to musimy się upewnić, że taki jest właśnie  przedmiot umowy. Przed podpisaniem umowy należy wczytać się w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), aby mieć pewność, że majątek jest chroniony w pełni.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem polisy jest jej zakres, czyli lista ryzyk, od których skutków będzie chronić ubezpieczonego. Innymi słowy, towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty określonej sumy w momencie, gdy wskutek określonego zdarzenia (np. pożaru, zalania) przedmiot polisy dozna szkody. W ramach umowy możemy skorzystać z oferty all-risk lub wariantów podstawowych, w których lista zdarzeń jest z góry określona. Musimy więc dobrze zastanowić się, jakie sytuacje są prawdopodobne, np. kradzież, włamanie, dewastacja, ale także działanie wiatru, śniegu czy mrozu. Odwrotnością zakresu są wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, za które towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie odpowiedzialności. Przykładem może być celowe podpalenie lub katastrofa budowlana w lokalu, który nie został postawiony zgodnie z prawem.

Innym kluczowym punktem w umowie jest suma ubezpieczenia, która jest maksymalną kwotą, jaką towarzystwo może wypłacić w sytuacji, gdy wystąpi szkoda. Suma ta powinna być zbieżna z wartością mieszkania. Możemy w tym celu wynająć rzeczoznawcę, który jasno wyceni wartość lokalu oraz sprzętów, które w nim posiadamy. Co równie istotne, odszkodowanie możemy uzyskać tylko z jednego źródła. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nasze mieszkanie zostanie zniszczone w wyniku katastrofy naturalnej i przyjmiemy odszkodowanie z budżetu państwa lub gminy, to nie otrzymamy zadośćuczynienia z ubezpieczenia. Nie możemy również otrzymać środków z dwóch i więcej polis.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Poza powyższymi czynnikami ubezpieczyciele biorą pod uwagę lokalizację mieszkania oraz m.in. na to, czy służy właścicielowi do wynajmu. Polisę mieszkaniową podpisujemy na rok. Ile kosztuje takie zabezpieczenie? W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego kwota ta waha się od kilkuset do tysiąca złotych (płatne jednorazowo). A jak wybrać najlepszą ofertę? Dobrym rozwiązaniem jest współpraca z multiagencją Eurofinance, w której proponujemy klientom ofertę zgodną z oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here