Jeszcze kilka lat temu hałas generowany przez komputer był dla nas codziennością i nikogo nie denerwował, ani nie dziwił. Dziś z trudem wyobrazić sobie możemy, jak przez większość naszego czasu odpalany cd-rom mógł generować dźwięki, które prędzej przywoływały na myśl odpalanie kosmicznej rakiety, niż optyczne sczytywanie danych. Wielu z nas chce, aby ich komputery były jeszcze cichsze. Co zrobić, aby dźwięk pracującego wentylatora i dysku twardego nie irytował? Przekonajmy się.

Wyczyść komputer

Jedną z przyczyn, która może powodować głośną pracę komputera jest jego zanieczyszczenie. Nagromadzony w obudowie kurz, sprawia, że wentylacja pracować musi intensywniej – podzespoły generują więcej ciepła. Zaprzyjaźnij się z ze sprężarką powietrza lub odkurzaczem o małej mocy. Oczyść otwory wentylacyjne, a komputer nie tylko odwdzięczy się cichszą pracą, ale również odczujesz zwyżkę w szybkości jego pracy.

Nowa wentylacja

Wentylatory są jednym z najczęstszych źródeł hałasu. W celu zmniejszenia ilości generowanych przez urządzenie dźwięków, jako pierwsze do „odstrzału” powinny być „coolery”. Zastanów się, czy nie powinieneś wymienić je na większe, co zdecydowanie zwiększy ich wydajność i jednocześnie zmniejszy ilość generowanego hałasu.

Jeśli Twój komputer służy Ci jedynie do prac biurowych lub oglądania filmów, rozważ również całkowitą wymianę chłodzenia, na tzw. pasywne. Nie sprawdzi się ono w przypadku komputerów wykorzystywanych do grania w gry lub do pracy grafików.

Akcesoria wygłuszające

Przy zakupie komputera sprawdź, czy jego obudowa niweluje dźwięki, gdyż to z pewnością pozwoli uniknąć kilku nadprogramowych decybeli. Jeśli to rozwiązanie nie jest wystarczające, możesz zakupić specjalną matę wygłuszającą, która montuje się wewnątrz obudowy. Zmniejszeniu ilości drgań sprzyja również zainstalowanie gumowych nóżek pod podstawę obudowy.

Jeśli Twój komputer potrzebuje intensywnego systemu chłodzenia, ale nie chcesz by był on zbyt głośny pomyśl o montażu chłodzenia typu wodnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here