Cukier we krwi, jest naprawdę bardzo, ale to bardzo ważny, ale również niezwykle istotne jest to, żeby nie był on za wysoki, dlatego też koniecznie dowiedz się, jakie są normy poziomu cukru we krwi, kiedy cukier we krwi jest za duży, czyli mamy do czynienia z hiperglikemią. Wszystko to przeczytasz w tym właśnie artykule. Niemniej jednak ważne jest to, żeby regularnie kontrolować poziom cukru we krwi, również kluczowe jest zdrowe życie, jak również aktywność fizyczna, jeżeli zaczniesz dobrze, zdrowo żyć, to na pewno Twój cukier będzie w normie.
Jaka jest norma cukru?
Kiedy możemy mówić, że cukru jest za dużo? Hiperglikemia jest, gdy:
1. norma cukru na czczo to wynik 70-99 mg/dl (3,3-5,5 mmol/l)
2. stężenie glukozy po posiłku (około 1,5-2 godziny) nie powinno być wyższe niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l).(1)
Jeżeli z Twoich badań na czczo lub po posiłku wyszło, że masz zbyt wysoki poziom cukru, to koniecznie powinieneś udać się do lekarza i wtedy badanie, prawdopodobnie zostanie powtórzone. Jeżeli poziom cukru jest bardzo podwyższony, to konieczna jest zmiana trybu i stylu życia.
Co zrobić, gdy mamy hiperglikemię?
Z całą pewnością większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdecydowanie najlepszym sposobem na sprawdzenie poziomu cukry we krwi, jest badanie laboratoryjne. Jakie są objawy hiperglikemii? Musisz wiedzieć się znaczna hiperglikemia i poziom glukozy we krwi wynosi 200 mg/dL lub więcej, stan ten wiąże się z następującymi symptomami: szybkie i nagłe męczenie się, silne bóle głowy, zaburzenia widzenia, częstsze oddawanie moczu, bóle brzucha, nudności, suchość w ustach, mętlik. W przypadku hiperglikemii, zawsze naprawdę najważniejsza jest prewencja, ponieważ stanowi ona jedyne wyjście, żeby nie dopuścić do jej powikłań.
Ważne jest, żeby pilnować wagi
Zważ się i przy pomocy wskaźnika masy ciała (BMI) oceń swoją masę – wskaźnik BMI obliczamy, dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeżeli twój BMI przekracza 25, oznacza to, że powinnaś zrzucić zbędne kilogramy. Badania wykazały, że zmniejszenie masy ciała przyczynia się do normalizacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Jeżeli BMI przekracza 30, lepiej już skorzystać z porady lekarza albo dietetyka. Nadwagę spróbuj zredukować, wprowadzając zmiany w codziennym żywieniu. Zacznij od zwiększenia liczby posiłków w ciągu dnia do 4–5. Lepiej jadać często, za to w mniejszych porcjach. Pamiętaj też o tym, aby ostatni posiłek jeść nie później niż 3 godziny przed snem.
Chcesz obniżyć poziom cukru? Uprawiaj sport!
Przyjrzyj się, jak wygląda twój dzień. Jeśli cała codzienna aktywność fizyczna sprowadza się do drogi od parkingu i samochodu, do windy i do drzwi domu, masz sporo do zrobienia. Wiele badań wskazuje, że systematyczny, umiarkowany wysiłek fizyczny wpływa bardzo korzystnie na tolerancję glukozy i działanie insuliny. Nie oznacza to, że musisz zacząć wyczynowo uprawiać sport. Wystarczy, że zapewnisz sobie codziennie przynajmniej pół godziny marszu, jazdy na rowerze lub pracy w ogrodzie. Spróbuj wysiąść przystanek wcześniej i przejdź pozostały dystans na piechotę lub ostatnie piętro pokonaj schodami zamiast windą.
Insulina, czyli sposób na obniżenie cukru we krwi
Jeżeli konieczne jest szybkie obniżenie poziomu glukozy we krwi, najbardziej skuteczne jest zastosowanie insuliny. Rodzaje insuliny dzielimy na insuliny szybko działające, o pośrednim czasie działania i długo działające. Najszybciej działają tzw. szybko działające analogi insuliny ludzkiej, które rozpoczynają swój efekt w czasie od 5 do 15 minut od wstrzyknięcia. Insulina jest podawana w podskórnych wstrzyknięciach w standardowej terapii, jednak w niektórych stanach nagłych, takich jak kwasica, śpiączka ketonowa czy nieketonowa hiperglikemia hiperosmolalna, może być konieczne dożylne podanie insuliny.
Podwyższony cukier, a zdrowie
Długotrwałe podwyższenie poziomu cukru we krwi sprawia, że organizm mobilizuje trzustkę do produkcji insuliny niezbędnej do wykorzystania glukozy przez komórki jako paliwa. Powoduje to duże obciążenie wydzielnicze tego organu, mogąc w przyszłości prowadzić do obniżenia jego wydolności. Dodatkowo wysokie stężenia insuliny są czynnikiem sprzyjającym wzrostowi ilości tkanki tłuszczowej. Hormon ten zwiększa bowiem syntezę kwasów tłuszczowych i trójglicerydów, które wypełniają komórki tkanki tłuszczowej. Zaburzenia glikemii często współwystępują z nadmierną masą ciała. Powtarzające się zjawisko hiperglikemii prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak obniżenie odporności, gorsze gojenie się ran, zaburzenia widzenia czy uszkodzenia nerwów obwodowych. Poprzez prawidłową dietę i często również stosowanie odpowiedniej farmakoterapii można stabilizować poziom cukru we krwi.
Czego unikać, gdy mamy podwyższony cukier?
Jeżeli chcemy zmniejszyć poziom cukru we krwi, to musimy unikać produktów, takich jak: cukier, słodycze, napoje słodzone, alkohol, słodzony nabiał, produkty typu fast food, produkty z oczyszczonej mąki, np. białe pieczywo.
Warto również zacząć kontrolować ilość spożywanych owoców oraz soków owocowych. Mimo wysokiej wartości odżywczej związanej z polifenolami, witaminami, minerałami, błonnikiem zawierają one również cukry proste, które spożywane w nadmiarze wpłyną niekorzystnie na stan poziomu glikemii. Zaleca się, by konsumować je w ilości do dwóch porcji dziennie raczej w postaci surowych owoców niż soków.