Posiadanie oszczędności to dla wielu Polaków marzenie, którego zazwyczaj nie realizują. Najpowszechniejsze jest tłumaczenie, że nie stać ich na oszczędzanie ze względu na zbyt niskie dochody. Jednak oszczędzanie nie musi się wiązać z jednorazowym odłożeniem większej kwoty.

Odkładanie drobnych kwot

Dobrym sposobem na oszczędzanie jest przelewanie nawet drobnych kwot, zaoszczędzonych np. na codziennych zakupach. Wystarczy przyjrzeć się swoim codziennym wydatkom i rezygnacja z niektórych nawyków, np. z zakupu słodkich bułek zamiast śniadania czy też z zakupu kawy za każdym razem, gdy tankujemy samochód. Kwoty zaoszczędzone na takich zakupach warto wpłacać na specjalnie założony w tym celu rachunek oszczędnościowy. Szczególnie widoczne jest oszczędzanie w przypadku osób, które palą towarzysko – jedna paczka papierosów to ponad 15 złotych, które można odkładać, aby zaobserwować znaczące korzyści dla zdrowia i dla własnego portfela.

Przysłowiowe 10%

Osoby, które doradzają Polakom w zakresie finansów, sugerują, aby wypracować sam nawyk oszczędzania. W praktyce oznacza to, aby od każdej zarobionej kwoty odprowadzać np. 5% czy 10%, przelewając środki na specjalnie w tym celu założony rachunek. Ważne, aby takie kwoty były oszczędzane zarówno w przypadku każdej pensji, jak i dodatkowych premii czy innych dochodów.

Przejrzenie wydatków

Przy oszczędzaniu należy również przejrzeć wszystkie wydatki, jakie ponosi gospodarstwo domowe. W przypadku wydatków regularnych z tytułu abonamentów część z nich można zastąpić abonamentami tańszymi. Niejednokrotnie może być wskazana rezygnacja z dodatkowych usług, z których domownicy korzystają rzadko. Zastąpienie usług drogich tańszymi to realne oszczędności, które powinny być odłożone, zwłaszcza, gdy z góry jest ustalony konkretny cel. Podobny przegląd należy zastosować w przypadku wydatków, zwłaszcza tych, które w najwyższym stopniu obciążają domowy budżet. Mogą to być wydatki na odzież i obuwie, ale również na kosmetyki czy na jedzenie, które w wielu domach jest nadal bardzo często wyrzucane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here