W sporcie nawodnienie (inaczej „hydratacja”) organizmu, stanowi warunek możliwości dobrych wyników. Najmniejsze objawy odwodnienia znacząco wpływają na wydajność sportowców. Analogiczna sytuacja dotyczy osób, które ze sportem nie mają wiele do czynienia. Nawet najmniejsze odwodnienie nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie, lecz także szkodzi układowi nerwowemu, prowadzi do poważnych powikłań oraz błyskawicznego spadku odporności. Dlatego nawodnienie jest podstawowym przejawem troski o nas samych!
Jak sprawdzić, czy wody w naszym ciele jest dosyć?
Niestety, nie istnieją uniwersalne wskazania, dotyczące ilości wody, którą powinniśmy pić. Każdy z nas jest inny, inaczej się poci, inaczej reaguje na zmiany temperatury, prowadzi inny tryb życia itd. Dlatego hasła o odpowiedniej ilości szklanek wody czy legendy o specjalnych wzorach matematycznych, służących ustaleniu Twojego dziennego zapotrzebowania na H₂O należy traktować z dużym dystansem.
Dla większości ludzi dobrymi wskaźnikami stanu nawodnienia są kolor i ilość produkowanego przez nerki moczu. Wynika to stąd, że nasze ciało dostosowuje się do zmiennych, związanych ze spożywaniem płynów, podczas gdy ilość i stężenie moczu pozostaje na podobnym poziomie. Jeśli twój mocz jest koloru jasnożółtego, to znak, że pijesz odpowiednie ilości wody.
Najlepsza metoda nawodnienia organizmu?
Wśród specjalistów zagadnienie najlepszego sposobu na nawodnienie organizmu pozostaje otwarte. Jedni preferują czystą wodę, inni wolą herbaty ziołowe, bądź świeżo wyciskane soki owocowe. Każdy z tych napojów ma swoje minusy (choćby wysoką zawartość cukru w ostatnim wypadku), nie oznacza to jednak, że pewne metody można jednoznacznie wywyższyć kosztem reszty przepisów i pomysłów.
Jednym z często pomijanych aspektów wody jest obecność elektrolitów (choćby sodu, magnezu czy potasu). Duże straty H₂O w trakcie upalnych dni obniżają także ilość tych mikroelementów. Dlatego dobrym pomysłem jest picie specjalnych płynów nawadniających, potocznie zwanych elektrolitami. Z ich pomocą odwodnienie przestaje być zagrożeniem dla organizmu.
Nawadnianie organizmu w okresach letnich
Do czego potrzebna jest nam woda? Choćby po to, aby odprowadzać nadmiar ciepła na zewnątrz organizmu! Stąd powszechnie powtarzane w okresach letnich przestrogi: pijcie dużo wody, ludzie! Oczywiście, woda nie ochroni nas choćby przed udarem słonecznym, nawadnianie organizmu stanowi jednakże podstawę wszelkiej profilaktyki wakacyjno-letniej.