Zawsze, gdy masz wysoką temperaturę, to jedyne, co Ci się marzy, to żeby ona zniknęła, żebyśmy mogli poczuć się lepiej. Są na szczęście skuteczne sposoby, żeby szybko pozbyć się skutecznie, jednakże trzeba to robić zawsze z niezwykłą rozwagą. Czasami dla naszego organizmu będzie znacznie lepiej, jeżeli pomęczymy się i damy działać naszemu układowi immunologicznemu. Dowiedz się zatem, kiedy możemy skorzystać z domowych sposobów na pozbycie się gorączki i kiedy poczujemy się lepiej.
Domowe sposoby na zbicie gorączki
Domowe sposoby na obniżenie gorączki często z powodzeniem mogą zastąpić leki z apteki – są skuteczne, a przy tym całkowicie naturalne. W trakcie przeziębienia temperatura ciała jest zazwyczaj podniesiona, najczęściej to tzw. stan podgorączkowy. Świadczy on o tym, że organizm walczy z wirusem. Jeżeli jednak gorączka rośnie, a ty czujesz się coraz gorzej, najlepiej ją obniżyć. Jednym ze skutecznych, a do tego smacznych, domowych sposobów obniżenia gorączki jest zastosowanie przetworów z ziół. Mają one nie tylko działanie przeciwgorączkowe, lecz także wzmacniające, odkażające i wykrztuśne, dzięki czemu pomogą zwalczyć dolegliwości towarzyszące gorączce. W przebiegu gorączki można zastosować napary z ziół, takich jak: kwiat lipy, kwiat wiązówki, czarny bez, liście, czy też owoce maliny. Aby przygotować napar, należy łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku. Po około 10 minutach napar należy przecedzić i wypić jeszcze gorący. Po spożyciu najlepiej od razu położyć się do łóżka.
Domowy sposób – herbata z miodem i cytryną
Domowy sposób na gorączkę to także gorąca herbata z cytryną i miodem, lub sokiem malinowym, gorące mleko z miodem czy herbatka lipowa z dodatkiem soku malinowego i cytryny. Takie kuracje na gorączkę stosuje się kilka razy dziennie.
Miód wykazuje działanie przeciwgorączkowe, szczególnie miód lipowy. Dlatego warto używać go jako zamiennik cukru w naparach ziołowych. Trzeba pamiętać, aby miód dodawać po ostudzeniu płynu – jego zbyt wysoka temperatura niszczy właściwości prozdrowotne miodu.
Bardzo ważne jest nawadnianie
Gorączka wywołuje pocenie się i tym samym odwadnia ciało. Należy więc podawać niegazowaną wodę mineralną (gazowana może podrażnić gardło). Sprawdzą się również soki owocowe i warzywne. Szczególnie wskazane są zagęszczone soki z czerwonych buraków, marchwi, grejpfruta, cytryny, pomarańczy oraz sok pomidorowy z niską zawartością sodu.
Inne sposoby na zbicie gorączki.
1. Kąpiele – Gorączkę obniży również kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o ok. 2 st. C od temperatury ciała. Pamiętaj tylko, aby w wodzie zanurzać się powoli, co uchroni organizm przed szybką reakcją zwiększającą przepływ krwi, a co za tym idzie przyniesieniem odwrotnego skutku niż oczekiwany – wzrostu temperatury zamiast jej spadku.
2. Okłady Pomocne mogą się okazać także zimne kompresy na czoło i kark. Mogą to być po prostu mokre ręczniki lub okłady z lodu, jednak te drugie nie mogą być kładzione bezpośrednio na skórę, woreczek z lodem należy owinąć w ściereczkę. Kompresy należy zmieniać co 15 minut, aż temperatura ciała się obniży.
Czy gorączka może być niebezpieczna?
W pewny momencie wysoka temperatura przestaje pełnić swoją wersję obronną, a zaczyna być poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Zmiana ciepłoty ciała przekraczająca jej normalny poziom o 4°C prowadzi do uszkodzenia struktur komórkowych i zaburzenia wielu procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Wysoką temperaturą najbardziej odczuwa nasz mózg, jeżeli nasza gorączka przekracza 41°C, dochodzi do poważnego zaburzenia jego funkcjonowania, co w efekcie może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze białek w komórkach nerwowych. Nawet niższa temperatura, która długo trwa jest niebezpieczna, ponieważ obciąża nasz organizm. Gorączka jest zagrożeniem szczególnie dla osób w wieku starszym (choroba wieńcowa), gdyż powoduje szybszą pracę serca, a tym samym większe zapotrzebowanie na tlen (może pojawić się niedokrwienie serca). Czasem wysoka temperatura prowadzi do zapaści u dorosłych, natomiast u małych dzieci mogą wystąpić drgawki.
Wysoka gorączka u dziecka. Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?
Gorączka występująca u noworodka poniżej czwartego tygodnia powinna być natychmiastowym wskazaniem do wizyty u lekarza. Konieczne jest przeprowadzenie badań oraz wykluczenie infekcji bakteryjnej, która często nie daje żadnych dodatkowych symptomów. Również temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza, która utrzymuje się około 5 dni oraz ogólny zły stan dziecka powinny być skonsultowane medycznie, szczególnie gdy towarzyszą im objawy takie jak biegunka oraz wysypka. To samo dotyczy drgawek gorączkowych, które stanowią niebezpieczeństwo dla dziecka.
Gorączka, a hipertermia
Hipertermia – to stan, który charakteryzuje się podwyższoną temperaturą ciała i układem termoregulacji, który nie jest przestawiony na jej wyższą wartość. Mimo, że układ sterujący próbuje zbić temperaturę, to upośledzone wydalanie ciepła lub nadmierne wytwarzanie temperatury, utrzymuje się w organizmie na wysokim poziomie. Jedną z najczęstszych przyczyn hipertermii jest przebywanie w bardzo niekorzystnych warunkach i dużej wilgoci. Szczególnie narażone są osoby, które właśnie w takich warunkach (na słońcu) uprawiają wysiłek fizyczny. Dochodzi do przegrzania organizmu, który nie jest w stanie oddać wystarczającej ilości ciepła, w konsekwencji dochodzi do udaru cieplnego.