dieta po usunięciu woreczka żółciowego
fot. pexels.com

Zabieg usunięcia woreczka żółciowego jest czasem niezbędny, by pacjent mógł przeżyć. Dodatkowo w woreczku żółciowym mogą się gromadzić kamienie, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a także normalne odżywianie się. Wówczas niezbędna jest operacja. Jak powinna wyglądać dieta po usunięciu woreczka żółciowego?

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/dieta-po-usunieciu-woreczka-zolciowego/

Kamica żółciowa

To dolegliwość, która opiera się na obecności złogów w pęcherzyku żółciowym, a te z kolei z uwagi na nadmierne zagęszczenie żółci, nie mogą zostać usunięte. Kamienie te składają się z cholesterolu oraz barwników żółciowych. Choroba może przebiegać bezobjawowo przez dłuższy czas. Jednakże przy kamicy powinny pojawiać się kolki żółciowe, wymioty, wzdęcia i zaparcia, a wówczas jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu jest usunięcie woreczka żółciowego.

Dieta po usunięciu woreczka żółciowego

Po zabiegu i przez kilka następnych tygodni powinna być lekkostrawna i przede wszystkim uboga w tłuszcze. Nie powinno się również spożywać zbyt obfitych posiłków, a nawet spożywać 5-6 posiłków dziennie, ale w mniejszych ilościach. Ważne by posiłki były w regularnych odstępach 3-4 godziny, a w sytuacji, w której będą występować jakieś dolegliwości, wówczas powinno się zmniejszyć objętość a zwiększyć częstotliwość przyjmowania posiłków.

Również nie bez znaczenia jest obróbka termiczna posiłków. Po operacji dania powinny być łatwostrawne, nie smażone ani też nie pieczone czy obsmażane lub duszone. Należy również unikać tłustych produktów – mięsa, wędlin, podrobów, tłuszczów zwierzęcych oraz pełnotłustego nabiału.

Nie wskazane są również produkty, które mają wysoką zawartość błonnika, czyli wszelkie pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki i nasiona, a nawet niektóre warzywa i owoce oraz przyprawy. Powinno się również ograniczyć alkohol oraz kawę i herbatę i słodkie napoje. Wszystkie te produkty mogą powodować niepożądane objawy, które nawet mogą skończyć się tragicznie, gdy żółć przejdzie do dróg żółciowych.

Przeczytaj też: http://studioniezapominajka.pl/fasola-czy-mozna-ja-jesc-na-diecie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here