Współczesne samochody wyposażone są w kilka komputerów pokładowych, przez co każdy mechanik, który podejmuje się pracy nad autami, jako narzędzie niezbędne do pracy traktuje laptop. Czasy, gdy samochód był jedynie urządzeniem mechanicznym dawno już minęły, i to ma zarówno swoje złe, jak i dobre strony. Elektronika samochodowa o wiele częściej ulega usterka, jednak w wielu przypadkach samochód może poinformować nas o awarii i zapobiec bardziej przykrym konsekwencjom.

Złącza

Komputer do diagnostyki samochodowej musi posiadać odpowiednie złącza. Głównie chodzi o to o nazwie COM, czyli RS-232. Dzięki niemu mechanik może podłączyć się z elektroniką samochodu w sposób stabilny. Z łącza tego korzystać można przy większości programów diagnostycznych dzięki dobrej jakości transferowi. Jednak nie jest ono wykorzystywane do innych celów niż w zasadzie tylko diagnostyka samochodowa – nie wyróżnia się oszołamiająco szybkim transferem.

Jeśli komputer nie posiada złącza COM, równie dobrze do podłączenia możemy wykorzystać porty USB z odpowiednią przejściówką. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, lecz z pewnością sprawdzi się, gdy nie mamy innego wyjścia. Najlepszym wyborem będzie jednak laptop wyposażony zarówno w port RS-232, jak i łącza USB. Niezwykle pomocny okaże się również bluetooth i WI-FI, dzięki czemu z łatwością będziemy mogli diagnozować każdy samochód.

Wytrzymałość

Charakterystyczne dla pracy w warsztacie samochodowym warunki, niekoniecznie sprzyjają długiej żywotności elektroniki. Zróżnicowane temperatury, kurz, pyły i smary, mogą w dłuższej perspektywie obniżać wydajność komputera, jak również jego usterki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup komputera, który zaprojektowany został do nieco trudniejszych warunków. Na rynku jest ich całkiem sporo, jednak charakteryzują się dość wysoką ceną.

Jeśli laptop w wersji „extreme” nie trafia w Twoje gusta, całkiem nieźle będzie radził sobie również laptop klasy biurowej. Wielokrotnie transportowane laptopy biznesowe posiadają wzmocnioną obudowę, a do ich produkcji wykorzystywane są dobrej jakości materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here